Nuh Çimento’nun Hereke’ye yardım yapması Eskiyapan’ın vasiyeti imiş!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Sevgili okurlar;

Önceki gün Herekeli muhtarların Nuh Çimento’nun Ramazan ayında iaşe yardımında bulunmadığını belirtip, sitem ettikleri yazmıştım.

Nuh Çimento yetkilileri muhtarlara verdikleri cevapta, “mecbur olmadıklarını” söylediler… 

Hereke Agah Ateş Mahallesi Muhtarı Halil Vardar, Nuh Çimento yetkililerinin “mecbur değiliz” açıklamasına tepki gösterdi.

Dün beni arayan Halil Vardar, “Benim babam Mehmet Ali Vardarlı, bu mahallinin muhtarıydı. 1965’li yıllarda Nuh Çimento’da çalıştı. Sonrasında muhtarlığı ben devraldım.

Babam üç dil bildiği için gelen nuh Çimento’ya gelen yabancılara tercümanlık yapardı.

Çimentonun kurucusu Ahmet Eskiyapan, ‘bu fabrikanın bacası tüttüğü müddetçe, her Ramazan ayında Hereke’deki yardıma muhtaç kişilere yardım edeceğiz’ diye vaziyet etmiş.

Eskiyapan’ın vasiyeti geçen seneye kadar yerine getirildi.

Ama yeni yönetim, bu geleneği bozdu.  

Sanırım yeni yönetimin Ahmet Eskiyapan’ın vasiyetinden haberi yok.

**

Muhtarlar olarak önceleri fabrika yönetimine yardıma muhtaç kişilerin listesini verirdik.

Yardımlar bu şekilde yapılırdı.

Ama sonraları fabrika yönetimi biz muhtarlara, “size güveniyoruz” deyip yaptıkları yardımları bize verir, biz de yardıma muhtaç kişilere verirdik.

Mecbur değiliz diyorlar…

Böyle şey olur mu?  

Hereke’de faaliyet gösteriyorlarsa, çevreyi kirletiyorlarsa, buradaki havayı biz soluyorsak, buradaki yardıma muhtaç kişilere de yardım etmeleri gerekir.

Biz muhtarlar olarak Çimento’nun verdiği yardımlara ihtiyacımız yok.

Bizim derdimiz, Hereke’deki yardıma muhtaç kişilere yardımda bulunmak.   

**

Nuh Çimento’nun yeni yönetim ilk geldiğinde onlardan randevu istedik. Bize randevu vermediler, çiçeklerimiz elimizde kaldı.

Biz muhtarlar olarak ilçe kaymakam, valiyle randevu alıp görüşebiliyoruz.

Ama ne hikmetse Nuh Çimento’nun yönetimiyle görüşemiyoruz…

Bize randevu vermiyorlar…

Alacak şey mi bu?  

**

Ayrıca Nuh Çimento yetkileri şunu bilsin ki, geceleri buralar çok pis kokuyor.

Tavşancıllılar bu kokunun önlenmesi için imza kampanyası başlattılar.

 Bu imza kampanyasına biz de destek vereceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi…

**

Muhtar Halil Vardar’ın görüşleri böyle…

Anlaşılan Herekeli muhtarlar, Nuh Çimento A.Ş.’nin yeni yönetiminin peşini kolay kolay bırakmayacaklar.

 Nuh Çimento A.Ş. yönetimi, muhtarlarla bir toplantı yapıp onların sorunlarını, sıkıntılarını dinlerse iyi olur…

Yoksa bu polemik devam eder…

 

 

Cankurtaran olmayan  yerde denize girmeyin!

 

Kandıra son zamanlarda ölümlere anılır oldu… Kandıra yolunda sık sık ölümlü kazalarla karşılaşıyoruz… Kandıra yolu, ölüm yolu olarak anılmaya başlandı… Kandıra’nın yolu gibi sahilinde de iyi haberler gelmiyor… Yaz aylarında Kandıra’da sık sık boğulma vakalarıyla karşılaşıyoruz… Yani önlem alınmazsa hem Kandıra yolu, hem de Kandıra sahili can almaya devam edecek…

**

Bilindiği gibi Kandıra sahillerinde İtfaiye Daire Başkanlığı Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM) ekipleri hizmet veriyor. KOSKEM ekiplerinin verdiği cankurtaranlık hizmeti ile yüzlerce kişiyi hayata döndürüyor.

Boğulma olaylarına karşı tam donanımlı ekipman ve 245 cankurtaranla hizmet veren KOSKEM, Kandıra’da 8 sahil bölgesinde hizmet veriyor. KOSKEM’e bağlı cankurtaranlar geçtiğimiz hafta içerisinde 38 kişiyi daha kurtardı.

**

Belediyesi’nin Kandıra sahillerinde bulunan KOSKEM ekibi, vatandaşlara dalgalı havalarda denize girmelerinin yasak olduğunu hatırlatıyor ve Kabahatler Kanunu’na göre cezai işlem uygulandığını ifade ediyor. KOSKEM ekibi sahillerde bulunan can simitlerinin gereksiz yere kullanılmaması uyarsında bulunurken, vatandaşlardan cankurtaran olmayan yerlerde denize girmemelerini istiyor.

**

KOSKEM ekipleri uyarılarında haklı… Millet olarak yasakları delmeyi seviyoruz…  Olacaklara davetiye çıkarıyoruz…  Siz siz olun KOSKEM ekiplerinin tavsiyelerine uyun…

 

 

DİKKAT: Otogarda oturma sıkıntısı yaşanıyormuş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne her gün yüzlerce otobüs girer, çıkış yapar. Bilindiği gibi servis araçları otogarın giriş kapısının önünden kalkar. Otobüslerden inenler, servise binmek için o yöne doğru yönelirler. Bazen servisler gecikmeli kalkabiliyor. Servis minibüsü bazen, 10, bazen 15, bazen de 20 dakika sonra kalkıyor. Durum böyle olunca da servise binmek isteyenler, etrafta oturmak için banklar olmayınca ayakta kalıyor. Servis araçlarının kaldığı yerin karşısında, yani otogar kapısının sağına, soluna otarmak için banklar konsa, bu sorun giderilir.

 

 

Doğan, “Fransız” kalmadı

Doğal afetler ve deprem ile ilgili çekimler yapmak için İzmit’e gelen Fransa’nın Elle Est Pas Bella La Vıe  kanalı, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı ziyaret etti. Belgesel çalışması çerçevesinde Doğan’ı ziyaret eden Fransız kanal yetkilileri, İzmit Belediye Başkanı’ndan 1999 depremi ve sonrasında yapılanlar hakkında bilgi aldılar. Charlotte Riesi’nin ekip başkanlığındaki televizyonculara Başkan Doğan, pişmaniye ve saat kulesi maketi hediye etti.

 

 

Kaplan’dan “bonzai” açılımı

Kocaeli’nin tek doktor milletvekili olan CHP’li Mehmet Hilal Kaplan, son dönemlerde ülkemizde ve özellikle Kocaeli bölgesinde sıklıkla ölüm ve intihar vakalarıyla gündeme gelen, gençlerin baş belası ve ailelerin korkulu rüyası olan ‘’bonzai’’ adlı uyuşturucu maddesini her fırsatta ülke gündemine getiriyor. Uyuşturucu madde satıcılarının tedavi merkezlerine kadar girerek, tedavi gören gençlere uyuşturucu sağladığını, internet üzerinden siparişle dağıtımının bile yapıldığını ifade eden Kaplan, gözü dönmüş zehir tacirlerine karşı devletin kararlı adımlar atması gerektiğini vurguladı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR