Cuma hutbeleri boşuna mı?

MAKALEYİ DİNLE

Aslında ben şuna karar verdim.

Bu güzel ülkemizde…

*Namaz kılan, çok!

*Oruç tutan, çok!

*Umreye Hacca giden, çok!

*Cumaya giden, çok!

*Cuma hutbesi, bayram hutbesi dinleyen, çok!

Ama…

Samimi Müslüman, az.

Benim gözlemim böyle.

Çoğu kişi, “Müslüman’mış gibi” davranıyor, “Müslüman geçinmeye” çalışıyor…

“Şeklen Müslüman”, ama özünde Müslümanlığın kırıntısı yok!

Bütün bunları neden mi yazdım?

Şunun için…

 

Bugün cuma, camilerde hutbe okunacak

Sevgili okurlarım, bugün cuma…

Bütün camilerde “Cuma hutbesi” okunacak.

“Hutbe”nin ne anlama geldiğini biliyorsunuz.

“İslam dininde, cuma ve bayram namazlarında, minberde imam tarafından okunan dua ve verilen öğüt” …

Amacı insanları eğitmek ve yola getirmektir!

Hutbeler, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanır, il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla bütün camilere gönderilir.

Cuma günleri bütün camilerde aynı anda aynı konuda cemaate öğütler verilir.

Bugünkü hutbe konusu, bu satırların yazıldığı saatte henüz internet sitesinde yayınlanmamıştı.

Ben, geçen cuma günkü (22 Ocak) hutbeyi bugün köşeme alıyorum.

Cumaya gidip bizzat imamın ağzından dinlediyseniz de, dinlemediyseniz de dikkatle okuyun!

Geçen cumanın hutbesi, “Söz ahlakı” başlığını taşıyordu.

 

“Söz, özün aynasıdır…”

“Aziz Müminler!

Bir gün Peygamberimiz (s.a.s)’e sahabeden biri, “Kurtuluşun yolu nedir?” şeklinde bir soru sordu. Efendimiz, bu soru vesilesiyle tüm müminlere kurtuluşa ve huzura giden yola dair şu önemli tavsiyede bulundu: “Diline sahip ol! Fitneye bulaşma! Günahların için pişmanlıkla gözyaşı dök!”[i]

Hutbemin başında okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Kulun kalbi doğru olmadıkça imanı doğru olmaz. Sözü doğru olmadıkça da kalbi doğru olmaz.”

Kardeşlerim!

Söz, Yüce Rabbimizin kelam sıfatının bir yansımasıdır. Âlem, O’nun “Ol” sözüyle var olmuştur. Âdem (a.s.), O’nun bir sözüyle yaratılmış ve insan, dünya serüvenine sözle başlamıştır. Rabbimiz, kelâm sıfatının bir tezahürü olarak insanlara vahiy göndermiştir. Kerim Kitabımız Kur’an, okunan bir söz olarak Efendimiz (s.a.s)’e vahiy edilmiştir. İnsanoğlu, zihin ve gönül dünyasındakileri hep sözle ifade etmiştir. Dil, aklın da kalbin de tercümanı olmuştur.

Kardeşlerim!

İslam medeniyeti ahlak, hikmet, irfan, hak ve hakikati izhar eden bir söz medeniyetidir. Sözde öncelikle doğruluğun, sadakatin bulunması gerekir. Söz, hak ve hakikate tercüman olmalıdır. Yalanla, iftirayla zihinler, gönüller, diller kirletilmemelidir. Doğru olmayan sözlerle fesat ve huzursuzluğa sebebiyet verilmemelidir. Emanet olan ömür sermayesi ve hızla akıp giden zaman, faydasız, beyhude sözlerle israf edilmemelidir. Bu hususta Efendimizin “Ya hayır söyleyin, ya susun!” uyarısı her daim şiarımız olmalıdır.

Allah katında sözün değeri, hakkı ve hakikati ne kadar yansıttığı ile ölçülür. Çünkü söz, özün aynasıdır ve sadece insanın davranışını değil, aynı zamanda kişiliğini, hatta akıbetini belirlemektedir. Bu gerçeği Yüce Rabbimiz, şu âyet-i kerime ile haber vermiştir: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın.”

Kıymetli Kardeşlerim!

Sözde aranan diğer bir özellik ahlaktır, nezahettir. Sözün bir ahlakı, bir adabı vardır. Mümin, konuşmasıyla zarafet ve nezaketini yansıtmalıdır. Onun kelâmı, güzel ve hoş olmalı, insanın gönlüne akmalıdır. Ancak, gönle akabilmesi için söz, samimiyetle, gönülden söylenmelidir. Efendimiz (s.a.s), insanları etkilemek için yapmacık sözler söyleyenleri, ağzını eğip bükerek gösteriş amacıyla söz sarf edenleri Allah’ın sevmediğini haber verir. Müminin insanlara lânet okuyan, kaba, çirkin, kötü sözlerle hakaret eden biri olamayacağını vurgular. Sadaka diye tanımladığı güzel sözün, kişiyi cehennem ateşine karşı koruyan bir kalkan olduğunu bildirir.

Kardeşlerim!

Ne acıdır ki günümüzde büyük ölçüde sözün değeri düşmüş, imaj yüceltilmiş, görüntü ve görsellik öne çıkarılmıştır. Çoğu zaman söz söyleme sorumluluğu göz ardı edilir olmuştur. Sorumsuzca, sonu düşünülmeden söylenen sözlerle nice olumsuzluklara, huzursuzluklara, buhranlara neden olunmaktadır. Sosyal medya başta olmak üzere kimi yayın organlarında gündeme getirilen asılsız sözlerle kitleler etki altına alınmakta ve algılar yanlış yönlendirilmektedir. Hiçbir ahlakî değer tanımaksızın, insanların kişilik hak ve onurları hedef alınmakta ve insafsızca zedelenebilmektedir. Daha da ötesi kimilerince zaman zaman hiçbir insanî değer gözetilmeksizin türlü iftira ve karalama kampanyalarıyla din ve dini müesseseler itibarsızlaştırmaya çalışılmaktadır. Gayri ahlakî ve gayri vicdanî bu tür çabalar, mümin gönülleri derinden yaralamaktadır. Bu asılsız sözlerin, araştırılıp teyit edilmeden dillere dolanması ise ne vahim bir durumdur. Unutulmamalıdır ki bu tür sözleri ortaya atanlar kadar, araştırma gereği duymadan onlara itibar edenler de sorumluluk ve vebal sahibidir.

Kardeşlerim!

Bugün, insan olarak, Müslüman olarak hepimize düşen görev, imajın ve görselliğin görüntüsüne kendimizi kaptırmamaktır. Manayı maddeye, baki olanı fâniye, hakikati yalana esir etmemektir. Söz ahlakı ve sorumluluk bilinciyle hareket ederek her daim hak ve hakikatin peşinden gitmektir. İnsanî ilişkilerimizde empati, saygı, nezaket ve anlayışı kendimize şiar edinmektir. Her bir sözümüzün, her bir işimizin kıyamet günü hesabının sorulacağını unutmamaktır.

Hutbemizi Yunus Emre’nin şu anlamlı beyit ile bitirmek istiyorum:

Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı,

Söz ola ağulu aşı, bal ile yağ ede bir söz.”

 

Bu hutbeye göre çevrenizdekilere bir bakın!

Sevgili okurlarım, geçen cuma hutbesini noktasına virgülüne kadar aynen verdim.

Sizler de dikkatle okudunuz…

Şimdi çevrenizdeki insanları, Ankara’dakileri bu hutbeye göre bir değerlendirin!

Kaç kişi bu hutbeye göre “söz ahlakı” na sahip?

Kaç kişi “samimi Müslüman”,kaç kişi “görüntüde Müslüman”?

“Gerçek Müslüman” mı çok, yoksa “Müslüman geçinen sahtekârlar” mı?

Sen, senin gibi düşünmeyenlere olmadık kötülükler yapacaksın, ağza alınmayacak sözler söyleyeceksin, kul hakkı yiyeceksin, devletin milletin malını çarçur edeceksin veya çarçur edilmesine ses çıkarmayacaksın; sonra da göstere göstere namaz kılacaksın, oruç tutacaksın, her yıl Umreye Hacca gideceksin…

Müslümanlık yaşanır, gösterilmez.

Özünde Müslümanlık yoksa, sözünde ve görüntünde Müslümanlık olsa ne yazar?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Hakan - Halıdere deki taş ocağını kapatma sözünü veren yetkililer sözlerini mi unuttular?

Yanıtla . 0Beğen 28 Ocak 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR