Ve Sefer Yıldız konuştu!

MAKALEYİ DİNLE

Kendisi şu an bağımsız meclis üyesi. Bağımsız, çünkü bir süre önce Ak Parti’den ihraç edilmişti. Buna neden olarak da parti disiplini gibi gerekçeler gösterilmişti. Tabi bu açıklamaların arka planında neler olup bittiğini kimse bilmiyordu. Bilenler vardı, ama konunun muhataplarından ses çıkmayınca iş öylece geçiştirildi. Tâ ki geçtiğimiz haftaya kadar…

Kartepe Gazetesi’nin yeni sahibi Cem Şakoğlu’na konuştu Sefer Yıldız. Partiden ihracına ilişkin süreçte olup bitenleri anlattı. Hem de ne anlatmak! Okuyan şoka girdi. Hiç de hafife alınacak şeyler anlatmadı Yıldız. Belediyede görevli bazı kişilerin ihaleye girebilmek için Kandaz’ı işaret ettiklerini açıklaması buna örnek. Ne kadarı doğru bilemiyoruz,  ama şayet böyle bir şey varsa üstü kesinlikle örtülemez. Örtülmemeli. İlçe başkanının böyle bir görevi olmadığı gibi, belediyeden kim olursa olsun ilçeyi işaret etmesi kabul edilebilir bir şey değil. Eminim Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez de konunun takipçisi olacak ve belediyede iddia edilen gibi şahıslar varsa, gerekeni yapacaktır. Bu arada iddiaların doğru olması durumunda Ak Parti İl Yönetiminin de Kandaz için gerekeni yapacağına inanıyorum.

Gelelim tekrar Sefer Yıldız’ın söylediklerine; bir vatandaşın hakkının yenmemesi için ricacı olduğunu söylemesi ve beraberinde ilçe başkanının kendisine vurmasına kadar uzanan olaya… Kandaz gibi deneyimli bir siyasetçinin bir meclis üyesine yumruk atmış olma ihtimali bile insanı şaşırtıyor. Kapalı kapılar ardında başka, vatandaşa başka görüntü mü çiziyor diye düşünmüyor değil insan.

Tüm bu yaşananlardan sonra Kandaz’ın çıkıp “birileri benimle uğraşıyor” gibi hayali söylemlere girmesi de doğru değil. Zaten Sefer Yıldız olayında bir suçlu varsa, o da yine bu süreci iyi yönetemeyen ilçe başkanı Kandaz’ın ta kendisidir. Böyle durumlarda siyasi tecrübeniz devreye girip olayları kontrol altına alamıyorsa, başka yerlerde işe yaramasını da beklemek yanlış olur.

 

 

İkinci dernek geliyor

Kartepe Muhtarlar Derneği başkanlık seçimini tamamladı. İlk kongrenin benzeri bir tablo çıktı ikinci kongrede de. Yani tüzük gereği, eski muhtarlar da oyunu kullandı. Mevcut muhtarların bir kısmı ile eski muhtarların da desteğini alan Hüseyin Türker, böylelikle seçimi kazanmış oldu.

Ancak bu seçimin yeniden yapılmış olması kutupları daha da belirginleştirdi. Kongreden ikinci bir dernek kurulması kararı çıktı. Eski muhtarların oy kullanmasını istemeyen mevcut muhalif muhtarlar, yapılan uygulamayı protesto ederek salonu terk etti. Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in birlik ve beraberlik çağrılarına rağmen sandıktan istikrar değil, çift başlı bir düzen çıkmış oldu.

Muhalifler tarafından önümüzdeki günlerde Kartepe Mevcut Muhtarlar Derneği ismiyle yeni bir dernek daha kurulması bekleniyor. Bu saatten sonra iki grubun da bir araya gelerek uzlaşması oldukça zor. Sanırım bir sonraki yerel seçimlere kadar bu ikili düzen böyle devam edecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR