Gwangju’dan notlar

MAKALEYİ DİNLE

Spor salonlarının mimarları sanki ağız birliği etmiş gibi Dünyanın her tarafında benzer tasarımlara imza atıyorlar. Tribün altlarını herkes çok seviyor ya da daha çok kullanım alanı ortaya çıkacağı için buraları mutlaka ofis, depo, toplantı odası gibi çiziyorlar. Burada iki durum ortaya çıkıyor. Birincisi kullanıcı isteklerinin dikkate alınması, ikincisi ise mimarın kimseye bir şey söylemeden kendi bildiğine göre (!) proje yapmasıdır.

3 Temmuz’da yola çıktığım Güney Kore ziyareti bütün hızı ile devam ediyor. Her defasından farklı açılardan incelemeye çalıştığım 28. Universiade için bugün tesislere hafifçe göz atacağım. Bu oyunlarda maçlar, yarışlar ve antrenman alanları olmak üzere bir sürü mimari proje göze çarpıyor. Hatırlarsanız, 2002 Dünya Kupası maçlarından bir bölümü bu şehirde oynanmıştı. Gwangju bu onuru, gelen herkesle paylaşıyor.

Gelelim buradaki tesislere: Kullanım kolaylıkları yanında dış görünüşleri güzel. Engelliler için tasarımlar iyi yapılmış. Toplam 38 tesis bu oyunlara hizmet veriyor. Bunların dışında toplantı salonları, yemekhane, poliklinik, posta ve telefon ofisleri, emanet çadırları, performans sahnesi, fitness salonu, masa tenisi salonu aktif biçimde kullanılıyor. Bazı işler için mobil araçlar görev almış. Örneğin, banka işlemleri, para değiştirmeyi bu araçlarda yapabiliyorsunuz. Maç ve antrenmanların yapıldığı yerlere bakınca bunların tamamını sıralıyorum. Liste biraz uzun isterseniz bu bölümü okumadan geçebilirsiniz.

Basketbol 5, Voleybol 5, Yüzme Atlama ve Sutopu 2 (Üniversite Aquatic Center), Judo 1, Atletizm Gwangju Üniversitesi Stadı ve Dünya Kupası Stadyumu, Cimnastik Gwangju Kadınlar Üniversitesi tesisleri, Futbol 8 adet (1 tanesi Üniversite Stadı), Masa Tenisi 1, Tenis 2 (biri açık diğeri kapalı), Eskrim 1 (Bir fuar alanı), Golf 1 (Bir kulüp tesisi; bu arada golf için birkaç tane sahası çok özel, spesifik ağlarla çevrilmiş yerlerde yüzlerce Güney Koreli golf oynuyorlar), Badminton 1 (Kültür ve Spor Merkezi), Atıcılık (Şehir dışında olimpik köye yaklaşık  90 dk uzaklıkta ve dünyanın en iyi tesisi), Beyzbol 2, Okçuluk 1 (Gwangju Okçuluk Merkezi), Kürek 1 (Kürek merkezi olarak bir göl kullanılıyor “Chungju Tangeum Lake”, ama benim aklımdaki Sapanca Gölü’dür), Taekwondo 1 (Üniversite Spor Salonu “Chosun Üniversitesi”), Hentbol 3 salon (1’i Chonnam Üniversitesi), Antrenman Salonları 32, Basketbol 4 (Ama Lise Spor Salonu), Voleybol 5 (Lise Salonu), Judo 1 (Lise ve Olimpik Salon) adet salon. Ben yazarken zorlandım siz de okurken..

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından bir olan Universiade’da bir öğünde dün itibarı ile 10.700 adet sporcu yemek yedi. Bu hadise oyunların başladığı günden bu yana her gün sabah öğle ve akşam olarak devam ediyor. Bizim gibi oruç tutanlar buranın saatine göre sahur yapıyorlar. Hakemler, yöneticiler, diğer görevlileri de sayarsak bu rakam daha da artıyor. Bu yemek trafiğini düşünün. Bir de bu hizmetin verildiği yerin tasarımını… Serin, temiz, çevreci ve basit bir işletim sistemi…

Buradan yeniden mimarlara dönüyorum:Mimarlar kendi bildiğine göre proje çizerler mi? Aslında, aldıkları eğitim, yaşadıkları kültür, kişisel becerileri ve tanımlanması güç estetik anlayışları ile farklı eserler yaratırlar. Ancak spor salonları söz konusu ise ortaya garip projeler ve dolayısıyla inanılmaz kullanım zorlukları olan tesisler çıkıyor. Bu durum yalnız bizim kentimiz ve ülkemiz için geçerli değildir. Hemen her ülkede buna benzer garip tesisler karşımıza çıkıyor.

Problem, seyirciler için yapılan bölümlerde başlıyor. Koltuklar, ayakların konulacağı bölümün dik oluşu (bu durum ayakların dizden geriye doğru gitmesini engelliyor) gibi küçük gibi görünen ama seyirci konforu açısından çok önemli detay içeriyor. Koltuklar arası mesafe ise hemen her yerde sorundur. Komiktir, bazı spor salonlarında koltuk arkalıklarına oturulur, ayaklar oturma yerine basılır. Bunun birinci nedeni koltukların küçük oluşu, ara mesafelerin darlığı ve iki basamak arası yükselti mesafesinin az oluşudur. Bir spor salonu veya stadındaki koltukların ergonomik yapısı çök önemli ama onların yerleşeceği alanların hesap işi mimarlara aittir. Bunları yazarken yapılmakta olan stadlarımızın koltuk yerleri, mesafeleri, yükseltileri gözden geçirilmelidir. Şimdi şu soru gelecektir: Bunun projesi çoktan yapıldı ve bitti. Bir şey yapılamaz. Bu sorunun sırası mı? Doğru cevap. Fakat orda maçlar yapılmaya başlanır ve seyirci gitmeye başlarsa onların rahatlığını sorguladığımızda alacağımız cevaplar pek hoş olmayabilir.

Burada bir olimpiyat yapılacak kadar tesis yapılmış. Zaten spora çok özel bir önem veriliyor. İnsanlar hizmet etmeyi seviyorlar. Hayat pahalı. Meyve neredeyse tane ile veriliyor. Karpuzun tanesi 45 lira, bizzat gözümle gördüm.. Evlilik zor. Çok çalışıyorlar. Enerji çok kıymetli. 1/3’ünü nükleer enerjiden, gerisini termik santralardan elde eden Güney Kore, kömürü Güney Afrika’dan ithal ediyor. Kömürler daha fazla enerji versin diye özel işlemden geçiriliyor.  Güneş panelleri her yerde. Bizim derhal güneş tarlaları kurmamız gerekiyor. Maçlara gidip gelirken gördüğüm yüzlerce sera yanında  mutlaka güneş enerjisi panellerini görüyorum

Tüm bunlardan sonra Güney Kore için geriye tek şey kalmış: Oyunları düzenlemek ve katılmak. FISU’nun 170 civarında üye ülkesi var. Yönetim Kurulu Üyelerinden biri Prof. Dr. Kemal Tamer hocamız. Geçen akşam bizi ziyarete geldi. Madalya vermekten zaman bulamıyor. Ne de olsa 22 yönetim kurulu üyesinden biri. Çalışacak, ülkemizi temsil edecek. O da bunu yapıyor zaten. Bu arada kafilelerin genel yönetimi için Genel Sekreter Erdoğan Çelebi’yi, detaylar ve sorun çözücü olarak Murat Aslan’ı ve iletişim becerisi süper olan Mustafa Yıldırır’ı kutluyorum. Gelecek yazımda daha geniş bir değerlendirme yapacağım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR