Sizin renginiz hangisi?

MAKALEYİ DİNLE

Daha doğrusu, siz hangi renktensiniz?
Sarı mı?
Mavi mi?
Kırmızı mı?
Yeşil mi?
Durun, hemen karar vermeyin!
Önce kişisel özelliklerinizi ve karakterinizi gözden geçirin!
Siz nasıl birisiniz?
Güçlü ve kararlı bir yapınız mı var?
Popüler ve neşeli biri misiniz?
Titiz ve düzenli bir yapıya mı sahipsiniz?
Barışçıl ve sevecen misiniz?
******
Bireysel ve kurumsal gelişim uzmanı Oğuz Saygın, insan karakterleri ile renkler arasında paralellikler kurmuş.
Temelde 4 adet insan karakteristiği varmış ve bunları renklerle ifade etmek mümkünmüş.
Bakın nasıl!
Oğuz Hoca, şöyle anlatıyor:
SARI KİŞİLİK: DİKKAT ÇEKİCİ, KONUŞKAN
Sarılar, bu 4 ana kategori içinde en kıpır kıpır olanlardır. İlgi çekici ve karizmatik yapılarıyla hemen dikkat çekerler. Dışarıdan bakınca sevimli, hikayeler anlatıp güldüren, gülen birini görürseniz onları hemen tanırsınız. Birebir ilişkilerde çok aktiftirler, yabancılarla hemen kaynaşırlar. Hayaller kurmaya yatkındırlar, vizyonları çok geniştir. Aşırı enerjileri nedeniyle sürekli hareket halinde olmak isterler, herhangi bir noktada çok fazla vakit geçirmekten hoşlanmazlar. Bu yüzden masaya bağlı işleri sevmezler. Sarılar, zihinlerinden geçenleri sıralarken dünyayı unuturlar. Coşkulu, heyecanlı bir şekilde konuşur, anlatırlar ve olumlu tepkiler beklerler. Bununla birlikte, karşısındakinin uzun konuşmasına tahammül edemez, sözlerini keserler.
Bu kişilerin en zayıf yönleri düzensiz oluşları, ayrıntıları ya da isimleri hatırlayamamaları, olayları abartmaları, genellikle ciddi olmayan tavırlar sergilemeleri ve işlerin yapılmasında kolayca başkalarına güvenmeleridir. Çalışma alanları da dağınıktır.
En büyük istekleri sevilmek ve fark edilmektir. Hayata 'beni fark et' mesajı verirler. Yüksek sesle konuşmaları biraz da bu yüzdendir! Renkli kişilikleriyle neşe kaynağı olurlar. En hoşlanmadıkları şeyse kendilerine aldırış edilmemesidir. İyi takipçi değildirler; bir karar alır bunu bir türlü hayata geçiremezler. Kör noktalarını kolay kolay göremezler. Onlara bunları anlatacak ve bunu yaparken de onları kırmayacak dostlara ihtiyaçları vardır. Bu yüzden 'mavi' bir yardımcı veya eşle mutlu olurlar.
Ayrıca; konuşmayı çok severler, sık sık bir şeyleri döküp saçarlar, eğlencelidirler, girişkendirler, hüzünlü ortamları sevmezler, unutkanlıkları çoktur, dikkatsizdirler, diğerlerine göre insanlara daha çabuk inanırlar, hazırcevaptırlar, çocuk ruhludurlar, sorunlara ilginç çözümler bulurlar ve çok meraklıdırlar.

MAVİ KİŞİLİK: DÜZENLİ MÜKEMMELİYETÇİ
Maviler, mükemmeliyetçi olduklarından genellikle ideal öğretmenler olurlar. Fakat bazen konuşmalarında uygun sözcüğü bulmak için lafı dolaştırıp dururlar. Doğru kelimeyi bulduklarında ise karşısındaki insan ondan daha fazla rahatlar. Duruşları, üst başları ve her şeyleriyle çok düzenlidirler. Kurallara çok bağlıdırlar. Ancak koydukları kurallar içinde bazen kendileri de boğulabilirler. Bu kişilerin her şeyleri planlıdır. Hesaplı kitaplı kişilerdir hatta bunu da bazen abartırlar. Hassas insanlardın. Diğerlerine nazaran daha kolay depresyona girebilirler. Strese tepkileri kabuğa çekilme, bir kitaba dalma, vazgeçme şeklinde olur.
Ayrıntılar konusunda müşkülpesenttirler. Tek başlarına veya sadece birkaç kişiyle birlikte olmaktan hoşlanırlar. Konuştuklarında ses tonları alçaktır. Duygularını açıkça ortaya koymazlar, mantık ağırlıklıdırlar, heyecanları ve duyguları ölçülüdür. Bir çatışma sırasında sakin ve akılcı olabilirler.
Her türlü olası tehlikeye karşı tedbirlidirler. Diğer kişilik türlerindeki insanlardan farklı olarak hayata tozpembe bakmazlar, daha derin düşünceli ve karamsardırlar. Diğer insanların, özellikle de sarıların, davranışlarından incinir, alınırlar. Olumsuz bir eleştiri ya da kötü sözün bütün gün etkisi altında kalır ve içlerine atarlar.
Bazıları için hiç önemli olmayan detaylar, maviler için çok önemlidir. Onlar için her şeyin bir prosedürü ve sırası vardır. Bunlara uyulmadığında çok sinirlenirler.
Meraklıdırlar ama merakları, sarılar gibi daldan dala ve her şeye atlayan cinsten değildir. Olayların hiçbir zaman gelişigüzel olmadığını düşünür ve her şeyi nedenlere dayandırırlar. '-meli', '-malı' gibi ekleri çok sık kullanırlar. En sık 'yapmalıyım, bitirmeliyim' gibi sözcükler kullanırlar.
Ayrıca; riskleri önceden görürler, standartları yüksektir, yeteneklidirler, ciddi ve ağırbaşlıdırlar.

KIRMIZI KİŞİLİK: BAĞIMSIZ, DİKKAFALI
Güçlü, kararlı tiplerdir. 'Az laf çok iş' derler. Sebebi ise, sonuç odaklı olmalarıdır. Kırmızılar 'sadede gel' sözünü çok kullanırlar. Herkesin kendileri gibi düşünüp kendileri gibi hareket etmesini isterler. Gereksiz konuşma işlerden hoşlanmazlar. Hep yapacak işleri ve alınmış kararları vardır. Kararlarını uygularken gözleri başka bir şey görmez. Genelde kafalarının dikine giderler. Bu kişiler için önemli olan, onlardan hoşnut olmanızdır. Çevreye verdikleri mesajları 'Benim dediğim gibi, ama hemen olsun' şeklindedir. Yüksek ancak gerçekçi hedefler belirlemekten ve sonra bunları gerçekleştirmeye girişmekten büyük zevk duyarlar. Bağımsızdırlar, kendileri adına başkalarının hedef koymasını istemezler. En kötü kararın bile kararsızlıktan iyi olduğuna inanırlar. Zaman yönetimi konusunda üstün bir becerileri vardır.

Ayrıca; hep dik durmaya çalışırlar, kimseden yardım istemezler, kendilerini daima haklı görme eğilimleri vardır, eleştirilmekten hoşlanmaz ve hiçbir sözün altında kalmazlar, kararlı ve iş bitiricidirler, küçük yaşlardan itibaren bağımsız hareket etmeye alışıktırlar, yönlendirilmek istemezler, ani kararları ile insanları şaşırtabilirler, lider doğmuşlardır, özgüvenleri yüksektir, iyi
organizasyon yaparlar, güçlü istekleri vardır ve asla vazgeçmezler.

YEŞİL KİŞİLİK: SABIRLI, UYUMLU
Yeşiller, orta yollu tiplerdir. Dikkat çekici hatalarda bulunmazlar. En belirgin yönleri her yerde mutlu olabilmeleri ve hallerinden memnuniyet duymalarıdır. Onlar için, 'sabreden derviş, muradına ermiş' derler. Ayırt edilmesi en güç olan ve zor anlaşılan kişilerdir. Dinlenmeyi severler. Akışa uyum gösterirler fakat uyumlu görüntülerine aldanmamak gerekir. Çünkü kolay değişmezler. İçten içe çok inatçıdırlar. Son gün kavramları yoktur. Projeleri yarım kalmış olabilir.
Barışçıl ve soğukkanlı olan yeşiller için yapabileceğiniz en güzel şey, onlara saygı göstermektir. Çevrelerine verdikleri mesaj 'lütfen bana saygı gösterin'dir.
Mavilere göre daha uyumlu, heyecanlı bir yapıya sahiptirler. Takım oyuncularıdır. Özellikle küçük gruplar halinde çalışmayı, tek başına çalışmaya tercih ederler. Öne çıkmaya çalışmaz ve nadiren başkalarıyla çatışmaya girerler.
Başkalarını fikirlerini açmaya teşvik etme konusunda beceriklidirler. Uyumlu ilişkilere çok değer verdiklerinden çoğunlukla gergin havayı dağıtırlar. Başkalarının hislerine karşı duyarlıdırlar. İnsanlar onlara güvenerek açılırlar. Otorite kullanma konusunda yufka yüreklidirler kimi zaman bu otoriteyi yanlış kullanabilirler. Kırmızı bir kadın ile yeşil bir erkeğin evliliğinde son söz hep yeşil erkeğe ait olur. Bu söz şudur: 'Peki karıcığım...'
Çok hareketli ortamları sevmezler çünkü bu enerjiyi kendilerinde bulamazlar. Çok rahattırlar. Onların bu derece rahat olmaları kendilerini psikolojik açıdan rahatlatırken etraflarındaki birçok insanı gerer. 'Şimdi olmazsa ne olur sanki, daha sonra yapsak olmaz mı' türü yakınmaları sık sık duyabilirsiniz onlardan. Ayrıca; ince ve düşündürücü espri anlayışına sahiptirler, kendileriyle barışıktırlar, diğer insanlara nazaran soğukkanlıdırlar, çatışmadan çok çekinirler, bir an evvel işlerini bitirip dinlenmek isterler, doğal arabulucudurlar, hallerinden hep memnun olurlar, çok sabırlıdırlar. İçlerinde bir fırtına koparken dışarıdan sakin görünebilirler ve kimseyi kırmak istemezler.”
******
Karakterlerin renkleri böyle…
Şimdi karar verin bakalım, sizin renginiz hangisi?
Siz hangi renktensiniz?
Sarı mı, kırmızı mı, mavi mi, yeşil mi?
Oğuz Saygın’ın ilginç tespitleri de var.
Bir maviye göre sarı, bir sarıya göre mavi, birbirlerini çıldırtmak için yaratılmış.
Kırmızı ile anlaşmak istiyorsanız, az ve öz konuşun, çünkü sabredip dinleyemezler.
Maviye sakın karışık para vermeyin! Verdiğiniz paraları teker teker düzeltip cüzdanına yerleştirmeye çalışır.
Yeşil ile iletişim kurmak ve ona bir şeyler satmak istiyorsanız hayır diyemeyeceği için başarılı olursunuz. Bir yeşil ancak beden diliyle hayır diyebilir. Yoksa sizi kırmamak için evet diyecektir. Evet dedi diye ona tekrardan mal satmaya kalkmayın, bir daha sizinle iş yapmaz.
Sarılarla iş ilişkisine girecekseniz, kafaları dağınıktır. Emir tekrarı yapıp yazdırın, sabırla da takip edin!
Oğuz Saygın’a göre, evliliklerde genelde farklı renkler birbirini tercih ediyor. Çünkü evlenecek kişi, karşı tarafta kendinde olmayan özellikleri görüyor. Bu da ona çekici geliyor.
Oğuz Hoca, mavilerin neden sarılardan hoşlandığını, “Çünkü etraflarında gülen insanlar görürler” şeklinde açıklıyor.
Tersten sorarsak, sarılar neden mavilerden hoşlanırlarmış?
Kendilerine çeki düzen vermeleri için mavilere ihtiyaç duyduklarından…
******
Herhalde hangi renkten olduğunuza karar vermişsinizdir.
Hatta eşiniz, arkadaşınız ve çocuklarınızla aranızdaki iletişimlere de yorum getirmeye başlamışsınızdır.
Peki, hiç “zirvedekilerin” renklerini merak ettiniz mi?
Örneğin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün rengi ne olabilir?
Oğuz Hoca, “Yeşil” diye açıklıyor.
Ya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rengi sizce hangisi?
“Kırmızı…” dediğinizi duyar gibiyim.
Öyleymiş…
Diğer “devlet büyüklerinin renkleri” konusunda Oğuz Hoca’nın bir belirlemesi yok.
Onlara “renklerini” siz verin!
İyi pazarlar!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR