Azerbaycan seçim sonuçlarının analizi

MAKALEYİ DİNLE


Azerbaycan da Cumhurbaşkanı seçimi 9 Ekim Çarşamba günü yapıldı. Araştırma yapan kurum, kuruluş ve kişilerin tahmini ile netice hemen hemen aynı oldu. İlham Aliyev’in yüzde 80 üzerinde oy alacağı tahmini yapılıyordu.
Seçimde Aliyev yüzde 86 oranında oy alarak yeniden seçildi. Her beş yılda bir yenilenen Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde İlham Aliyev üçüncü kez seçilmiş oldu. Bugünü daha iyi anlamak ve yorumlamak için geçmişten günümüze kadar bir hatırlatma yapmakta yarar vardır.
Sovyetler Birliği’nin dağılması ile Azerbaycan bağımsızlığını ilan etti. Bu süreç içinde Azerbaycan çok baskı ve zulüm gördü. Ruslar Ermenileri kışkırtıp güçlerini birleştirerek Azerbaycan’da adeta katliam yaptı. 20 Ocak (Yanvar)1991 de Bakü de tank mermileri ile her tarafı delik, deşik etti. Ne olduğunu anlamayan halka gece yarısı katliam yaptılar. Sıkı yönetim ilan edilmesine rağmen Azerbaycan halkı mermilere göğüslerini siper ederek Özgürlük Meydanında toplandılar, direndiler. O dönem 1991 de Hankendi, 1992 de Hocalı, Şuşa, Laçin, Hocavend, 1993 de Kelbecer, Ağdere, Ağdam, Cebrail, Fuzuli, Gurbatlı ve Zengilen Ermeni ve Rus Birliklerince işgal edildi. Hocalı da 25 Şubatta 613 insan hunharca katledilerek soykırıma tabi tutuldu.
Bu mezalimde Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edildi. Halk nerede ise umutsuzluk içinde acı çekiyorlardı. Adeta kaos yaşanıyordu.
Seçimle işbaşına gelen Ebülfez Elçibey adeta kuşatılmış vaziyetteydi. Elçibey’den sonra Haydar Aliyev (1993-2003) dönemi yaşandı. Bu dönemi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Devlet kurmak çok zor bir iştir. Bütün sıkıntıları göğüsleyen Aliyev tek tek problemleri zekice çözerek Azerbaycan’ a devlet kimliği kazandırdı.” Sözü ile o döneme ışık tutuyor.
Bu dönemde alt yapı, komşularla dostane ilişkilerve yer altı zenginliklere işlevlik kazandırdı. Azerbaycan ağır ağır sorunlarını çözüp zenginleşmeye başladı. Ordu yeniden teknolojik imkânlarla donatıldı. Bu gün kuvvetli bir orduya sahiptir.
2003 yılında Haydar Aliyev’in ölümü ile İlham Aliyev dönemi başladı. Baba Haydar Aliyev’e gün geçtikçe sevgi ve saygı bağı çığ gibi büyüdü. Azerbaycan’ın Atatürk’ü olarak adlandırıldı.
İlham Aliyev ve ekibi Haydar Aliyev’in ilkelerini takip ederek tek tek hayata geçirdiler.
Uluslar arası arena da Azerbaycan’ın prestiji bugün oldukça üst seviyelerdedir. İşsizlik azalmakta, fert başına düşen milli gelir payı artmakta, alt yapı, üst yapı tamamen modern bir şekilde dizayn edilmektedir.
Bizde olduğu gibi Azerbaycan da parti sayısı hayli çoktur. 125 kişilik parlamento da 69 milletvekili Yeni Azerbaycan Partisi (Hükümet) ve 46 bağımsız milletvekili var. Bağımsız vekillerde hükümeti destekliyorlar. 2010 yılı seçiminde muhalefetin sadece 10 milletvekili mevcuttur.
9 Ekim Cumhurbaşkanı seçimlerde İlham Aliyev, Cemil Hasanli, Zahid Oruc, Hafız Hacıyev, Serdar Celaloğlu, Ferec Guliyev, Gudret Hasanguliyev, İgbal Ağazade, İlyas İsmailov, Araz Alizade Cumhurbaşkanı adayı olarak seçime girdiler.
İlham Aliyev yüzde 86 gibi bir oy alarak yeniden seçildi. Aliyev istikrar içinde büyümeyi sürdürme politikalarına devam edecek beklentisi hakimdir.
Seçimde bin kişilik uluslar arası gözlemci bulundu. Kamera ile takip edildi. Gözlemcilerin tamamı seçimin demokratik ve şeffaf yapıldığını açıkladılar.
Kardeş Azerbaycan’a hayırlı ve uğurlu olsun.# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR