Karabağ’ı Kobani’yi doğru okumak ve bilmek gerekir

MAKALEYİ DİNLE

Kobani’de şu anda şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Kobani ‘de yaşayan 200 binin üzerinde insan Türkiye’ye sığınarak canını kurtardı. Uluslar arası güçler havadan Kobaniyi bombalıyor. Kobani çatışmalar nedeni ile virane olmuş vaziyettedir. Kobani’de gözyaşı, akan kanlar ile birleşerek ırmağa dönüşüyor.

Sadece Kobani’ye takılıp kalmayalım. Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan 1.600.000’in üzerindeki insana da kucak açıldı. Bu ana kadar sığınmacılara 5 milyar lira harcandığı resmi makamlarca açıklandı.

Ortadoğu’ya bahar, demokrasi, barış getirme bahanesi ile her tarafın yakılıp, yıkılmasına sebep olanlar hep kenarda ahkâm kesiyor. Elini taşın altına sokmaya sıra gelince köşe bucak kaçıyorlar. Irak üçe bölünmüş vaziyettedir. Her gün onlarca insan vuruluyor ve bombalanıyor.

Bahar havası getirilmeye çalışılan Libya ve diğer ülkelerin hepsi fokur fokur kaynıyor. İleride ne gibi badireler yaşanacağı da meçhuldür.

Orta doğu’daki enerji kaynakları nedeni ile bu coğrafyada daha çok hesap kitap yapılacağı aşikârdır.

Başkalarının amacı nedeni ile komşularımızda akan kanın yükünü Türkiye çekiyor.

Bir Türk Atasözünde bekara karı boşamak kolaydır denir. Uzaktan bilerek veya bilmeyerek ahkâm kesmesi çok kolaydır. Dilin kemiği yok derler. Bilen de konuşur, bilmeyen de!

 

TÜRKİYE ARKADAN VURULDU

Osmanlı İmparatorluğu döneminde yıllarca Ermenilerle iyi komşuluk ve dostluk duyguları ile iç içe yaşandı. Ermeniler Osmanlı’nın sadık bir vatandaşıydı. Ermeni vatandaşlarımızdan devlet idaresinde vali, genel vali, hariciyeci, paşa ve bakan bile olanlar var.

Yaşlı büyüklerimizin (canlı tarih) anlattıkları taptaze hafızalarımızdadır. Ekmeğimizi, aşımızı, bir lokmamızı bile bir birlerimizle paylaştık diyorlar. Bir tarafa ziyarete gidince çocuklarımızı emanet eder, evimizin anahtarını bırakırdık diyorlar. Bu yaşanan güzellikler neden ve nasıl bozuldu?

1877-1878 de Osmanlı-Rus Savaşında sihir bozulmaya başlanıyor. Ruslar Doğu Anadolu’da yaşayan Ermeni vatandaşlarını büyük Ermenistan hayali ile kışkırtıyor, isyana teşvik ediyor. Bu politikalar yıllarca devam ettiriliyor.

 

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI

Doğu Anadolu’da birkaç vilayet işgal eden Rusya buralarda yaşayan Ermeni vatandaşlarımızı kışkırtıyor, silahlandırarak isyanlar çıkarmaları yönünde teşvik ediyorlar.

Yüzlerce yıl yan yana yaşadıkları komşularını Ermeni Komitacılar katletmeye başlıyorlar.

Samanlıklara (mereklere) doldurarak yakıyorlar, yıkıyorlar. Yani toplu katliam yapıyorlar. Günümüzde bile ortaya çıkarılan toplu mezarlar bunun kanıtıdır.

Osmanlı askeri üniforması giydirilen Ermeniler özellikle kürt köylerini yakıp yıkarak Kürtleri güya Osmanlı katlediyor görüntüsü vererek kışkırtmaya çalışıyorlar.

Güney Doğu’yu işgal eden Fransızlar da benzer yöntemlerle Fransız askeri üniforması giydirilen Ermenilere katliamlar yaptırıyorlar.

Kars-Erzurum ve Ağrı’da Ermeniler tarafından 110.000 insan katledildi.

Osmanlı devlet yetkilileri Ermeni İleri gelenlerini ( yetkili kişiler) İstanbul’a davet ediyorlar. İsyanlarını ve arkadan vurmalarını bitirmelerini istiyorlar. İstenilenler yapılmadığı ve yerine getirilmediği için 24 Nisan 1915 yılında bu 235 kişi tutuklanıp Ankara ve Çankırı hapishanelerine gönderiliyorlar.

Savaş halindeki Osmanlı İmparatorluğu en son çare olarak Ermenileri başta Suriye olmak üzere tehcire (mecburi göçe) tabi tutuyorlar.

Hem devam eden iç isyanlar sırasında, hem de kıtlık, yokluk, kızıl, kızamık gibi hastalıklar nedeni ile kayıpların olduğu da bu ortamda doğaldır.

Her iki taraftan da ölümler, öldürmeler oldu.

Burada Ermenistan’ın ilk resmi Başbakanı Kaçaznuni’nin “Olayları kışkırtma nedeni ile biz başlattık, çok insan da öldürdük” sözleri gerçeği belgeleyen tarihi bir belgedir.

1963-1964 yıllarına kadar ses seda yok iken ortaya çıkan ASALA Terör Örgütü eliyle Türkiye’nin diplomat ve hariciye çalışanlarından 44 insan çeşitli devletlerde suikast ile öldürülüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR