Karavar ve Deren, KOÜ’lü doktor adayına sahip çıktı!

MAKALEYİ DİNLE

Sabah saatlerinde yardımcılarım Mehmet Özmen ve Bülent Ekinci ile birlikte toplantı halindeydik…

Orta yaşlı birisi, yanındaki bir gençle gazetemize geldi…

İlk başta gencin iş aradığını sandık…

Kendilerine bir yer gösterdik, toplantı bitiminde kendileriyle ilgileneceğimizi söyledik…

**

Toplantımız bitti ve Bülent Ekinci arkadaşımız gelen kişilerle görüştü…

Ekinci, gelen gencin Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını, okula başladığını, maddi imkansızlıklar çektiğini, babasının memur olduğunu, iki kardeşinin daha tıp fakültesinde okuduğunu, memur maaşıyla babasının çocuklarına yeterince destek olamadığını, bursa ihtiyaç duyduğu söyledi…

Biz de haber yapalım, bakarsınız birileri devreye girer dedik…  

**

Pazartesi günü de “Tıbbı bitirmek için bursa ihtiyacı var” başlıklı bir haber yaptık.

Bu haber epeyce yankı buldu.

Haberimiz şöyleydi;

Hakkari Şemdinlili 6 çocuklu memur bir babanın oğlu olan Kendal Bayram, kazandığı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni okumak için bursa ihtiyacı var.

Maddi zorluklar nedeniyle okumakta güçlük çeken Kendal, çok sevdiği okulundan kopmamak için burs istiyor.

Kendal’ın ablası ve kız kardeşi de başka illerde tıp fakültesini kazandı.

Kendal, burs alamazsa belki de okulu bırakmak zorunda kalacak”

**

Haberin çıktığı gün CHP Kocaeli Milletvekili adayı ve hayırsever işadamı Cuma Karavar aradı…

Karavar, haberden çok etkilendiğini, kimsenin yardımcı olmaması durumunda emekli maaşının yüzde 10’unu genç doktor adayına burs olarak vermek istediğini söyledi…

**

Daha sonra beni Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kandıra Şube Başkanı Sevim Deren aradı…

Eğitime büyük destek verdiğini bildiğimiz Deren de KOÜ Tıp Fakültesi’ni kazanan ve bursa ihtiyacı olan genç doktor adayına burs vermek istediklerini söyledi…

Bunlar çok güzel gelişmeler…

Demek ki insanlık ölmemiş…

Duyarlı davranışlarından dolayı işadamı Cuma Karavar ve dernek başkanı Sevim Deren’e teşekkür ediyoruz…

Aldığım bilgiye göre Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Valiliği de gencin durumuyla yakından ilgileniyormuş.

Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim…

Sevim Deren

Cuma Karavar

 

Alkışlar eski muhtar Işık’a

Ardahan’ın Büyük Sütlüce Köyü’nde 1993-2003 yılları arasında muhtarlık yapan Mirzali Işık, Kartepe’ye taşındı… Ertuğrul Gazi Mahallesi’nde Muhtarın yeri çay ocağını işleten Işık, oldukça yardım sever. Eski muhtar, ilçedeki 4 fakir öğrenciye kıyafet yardımı yaptı. Yardımsever Işık, “Fakir öğrencilere elimizden gelen yardımları muhtarlığım dönemimde de yapmıştım. Şimdide Kartepe’de bu yardımlara devem ediyorum. Bu yardımlarım devam edecek. İmkanım olsa daha fazla öğrenciye yardım ederim, ama elimden bu kadar geliyor” diyor. Okul idaresi, maddi durumu iyi olmayan 4 öğrenciye yardım yaptığı için Işık’a teşekkür etti.

 

Kartepe’de eski kitaplar toplanıyor  

Kartepe Belediyesi, ilçedeki eski okul kitaplarının geri dönüşüme kazandırılması için bir çalışma başlattı. Bu çalışma için Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma ekipleri görevlendirildi. Kartepe Belediyesi Atık Getirme Merkezleri (AGM) de eski okul kitaplarının kabulüne başladı. Vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Temizlik İşleri Müdürü Sinan Şahin, “Evlerindeki atıkları Köseköy’deki AGM’ye bırakmalarını veya 373 41 83 nolu telefondan belediyeye ulaşarak evlerinden atık teslimi yaptırmalarını bekliyoruz” dedi. “Eski kitaplar orman olsun” sloganıyla eski kitapları toplayan belediyeye destek vermeliyiz.

 

“Yaşlılarımız bize Allah’ın emaneti’’

AKP Körfez İlçe Başkanı Osman Badem, 1 Ekim Yaşlılar Haftası münasebetiyle Körfez ilçede ikamet eden asırlık çınarlara ziyaret ederek hayır dualarını aldı. Badem ziyaretlerle ilgili, “Yaşlılarımızın hayat tecrübesi, Türkiye’mizin dünü ve bu günü konusunda engin bilgi sahibi olduklarını analiz konusunda en doğru tespiti yapan kişilerdir. Onlar bize Allah’ın emanetleri ve onlara hizmet etmek bizim için bir onurdur. Bir gün Allah ömür verirse bizim de yaşlanacağımızı unutmadan yaşamalı ve yaşlılarımıza o hassasiyetle yaklaşmalıyız” dedi. Badem’in ““Yaşlılarımız bize Allah’ın emaneti’’ cümlesi altı çizilmesi gereken bir cümle.

 

Gölcük zabıtasından pazarları sıkı denetim

Gölcük Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri satışa sunulan ürünlerin etiket kontrolü, pazarcı kimlik kartı taşıma zorunluluğu, yüksek sesle bağırarak satış yapmama, satış yaptıkları tezgahlarını belirlenen mevcut çizgi dışına taşırmama gibi bir dizi denetim gerçekleştirdi. Ayrıca apartmanlarına bırakılan giriş yollarının açık tutulması ve vatandaşların rahatlıkla gezmeleri için yürüyüş yollarının açık tutulmasını sağlıyor. Kurallara uymayan pazarcı esnaflarına tezgah açtırılmıyor, gerekiyorsa da cezai işlem uygulanıyor. Bilhassa etiketlere yarım kg yazılmamasına çok dikkat eden ekipler, bunu gördüklerinde ilgili kişi hakkında cezai işlem uyguluyorlar. Güzel bir uygulama. Bu sayede vatandaş kazıklanmıyor, rahat bir ortamda alışverişini yapıyor.

 

AKP’li Yusuf Akın tecrübesini konuşturdu

AKP Kocaeli Gençlik Kolları Üniversite Birimi olan ÜniAK, 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının ilk komisyon toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda “15 Temmuz Darbe Girişi” konusunun işlendi. Toplantının “Tecrübe Konuşuyor” bölümünde AKP Kocaeli Ana Kademe Ar-Ge’den Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Sarraf Tüysüzler’in ortağı Cemalettin Tüysüz’ün damadı Yusuf Akın idi. Kendisi de bir dönem ÜniAK Kocaeli Başkanlığı yapan,  bir önceki dönem Gençlik Kolları Başkanı olan Yusuf Akın siyasetteki tecrübelerini üniversiteli gençlerle paylaştı.

 

Kandıra’da 4 köyde çeşitli çalışma yapıldı

Kandıra Belediyesi ilçe genelindeki yol yapım ve çevre düzenlemeleri çalışmaları kapsamında Alefli, Avdan Boğdan, Nasuhlar, Teksen Köylerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Alefli’de bordür, mezarlık kapısı kolon çalışması, Avdan Boğdan’da fırın yapımı, Mimoza Caddesinde taş duvar yapımı ve Nasuhlar’da sundurma çalışmalarını gerçekleştirdi. Ayrıca Teksen Ortaköy Cami’sinin çevre düzenlemesi tamamlandı. Ayrıca Kandıra Meslek Lisesi’nde kapı ve fayans çalışmaları, Kandıra Yüksek Meslek Okulu’nda ise tribün kurma ve ot biçme çalışmaları yaptı. Köy sakinleri yapılan çalışmalardan memnun… Köylerine yetersiz hizmet yapıldığını düşünenler bize telefon edebilir veya mail gönderebilir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR