500 araç alamazsın başkan!..

MAKALEYİ DİNLE

 

Minibüsçüler Odası ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki “65 Yaş Krizi” sürüyor.
Aslında bu sorunun asıl faili AKP Hükümetidir! 
“65 Yaş üstüne ücretsiz ulaşım” konusunu seçim malzemesi olarak kullandılar! 
AKP iktidarı emeklileri ve bu ülkenin yaşlılarını düşünüyorsa, maaşlarına zam yapmalı, emekli ve yaşlılar da onurları kırılmadan kendi paraları ile seyahat edebilmelidir! SOSYAL DEVLET “sadaka devleti” değildir! 
Sonra ne oldu? 
Zaten hizmet giderleri hayli yüksek olan Halk Otobüsü işletmecileri, yeni bir yükle karşılaştılar.
Minibüsçüler bu olayda yerden göğe kadar haklıdır ve mağdurdur.
Oda Başkanı Mustafa Kurt’la görüştüm. Söyledikleri özetle şunlar; “65 yaş üstünün araç başına aylık maliyeti 2200 TL. civarında. Biz, 750 TL.’yi kerhen de olsa kabul ettik. Ama bu kez de paramızı alamıyoruz. Belediyeye 1200 TL rüsum ödüyoruz, devlete vergi ödüyoruz, akaryakıt vergisi ödüyoruz, şoför maaşı, sigortası ödüyoruz. 10 yılda bir araç yenilemek gerekiyor. Son derece yorucu bir iş yapıyoruz ama araç başına aylık 1800 TL kazanan dua ediyor! Bu hizmetin karşılığı yaklaşık 15 bin kişi ekmek yiyor. Biz, hakkımızı istiyoruz.” 
11 Nisan’da eyleme geçeceklerini söyleyen Minibüsçüler Odası, AKP Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın araya girmesi ve “AKP Hükümeti adına söz vermesi” üzerine, 1 Mayıs’a kadar eylemlerini erteleme kararı aldılar. 
Mustafa Kurt diyor ki; “Sayın Ceyhan, 1 Mayıs’a kadar sorun çözülmezse, bizim yanımızda eyleme katılacağını taahhüt etti. Biz sayın Ceyhan’a güvendik ve eylemi erteledik.” 
Peki, buna karşılık Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Karaosmanoğlu ne diyor? “500 araç daha alırım!”
Sevgili Başkan; 21. Yüzyılda sorunlar böyle çözülmüyor! HUKUK DEVLETİ’nde yaşıyoruz! Üstelik, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde hak arama hakkı var! Ve siz, “15 bin kişiyi AÇLIKLA TERBİYE edemezsiniz! İnsan yüreğiniz buna geçit vermez!”,
Öte yandan;
O, yeni alacağınız 500 otobüsü hangi yollarda sefer eyleyeceksiniz? Şu anda, özellikle iş çıkış saatlerinde, vardiya değişimlerinde şehir içi ve dışı yollar kilitleniyor! 
Laf aramızda; 
Şehir merkezlerinin yoğunluğunu azaltmak- desantralizasyon-çalışmanız yok! Kentin orta ve uzun vadeli gelişme sürecine göre altyapı ve arazi düzenleme çalışmanız da yok! Plansız şekilde izin verdiğiniz “Büyük Alışveriş Merkezleri” yüzünden yıllarca süren yeni altyapı çalışmalarıyla ( İki yıldır D-100’de ve şimdi de Eski Gölcük yolunda) vatandaşı bezdiriyorsunuz! 
Öte yandan; 
Deniz Ulaşımını göstermelik yapıyorsunuz!..
500 otobüs alıp minibüsçü esnafı batırmak ve trafiği felç etmek yerine, 5 adet Deniz Otobüsü ile İzmit-İstanbul arasında deniz ulaşımını başlatın da hep birlikte alkışlayalım!
Anımsıyorum; göreve yeni geldiğinizde belediye otobüslerini satıp, kent içi ve beldeler arası kitle ulaşımını tamamen özel şahıslara açmayı düşünüyordunuz!? Sonra nasıl oldu da fikriniz değişti?
Sayın Başkan, benim önerim şu;
 “65 yaş üstü seyahat eden kişi başına belirli bir ücrette anlaşın, kaç kişi seyahat ediyorsa onun karşılığını ödeyin.”
En ADİL olan çözüm budur. Partiniz, öncelikle “ADALET” vaat etmiyor mu?
Haydi sayın Başkan; bırakın şu 500 otobüs restini de Hükümet’le görüşün, bu çözümü önerin. Hem 65 yaş üstü insanların onurları kırılmasın hem de minibüs-otobüs işletmecilerinin hak ve emekleri çalınmasın!
Size güveniyorum…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR