Biz kimi kime şikâyet ediyoruz Allah aşkına!

MAKALEYİ DİNLE

Televizyon kanallarında izlediniz…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantısı’na katıldı, ülkemizi ve dünyayı ilgilendiren konularda görüşlerini açıkladı.

Biraz uzun, ama lütfen okumaya devam edin!

 

DÜNYA PERİŞAN

Suriye'de, Irak'ta terörün ve savaşın kıskacında inleyen pek çok ülkede yüz binlerce çocuk, kadın, genç ve yaşlı öldürülmeye devam ediyor. Ölüm ve zulümden kaçan mülteciler Avrupa şehirlerinde aşağılayıcı muamelelerle karşı karşıya kalıyor. DAEŞ, El Nusra ve PYD/YPG gibi terör örgütleri bölgedeki eylemlerini sürdürüyor. Kafkasya'daki ihtilafların sıcak çatışmaya dönüşme riski mevcut. Yemen'den Ukrayna'ya pek çok sorun bizleri bekliyor. Diğer yandan dünyanın pek çok ülkesinde insanlar açlık, salgın hastalıklar, sefalet ve cehaletle boğuşuyor. Bu insanlık onuru ve vicdanını yaralayan utanç verici bir tablodur.

 

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

Unutulmasın ki Türkiye'deki darbe girişimi aynı zamanda dünya demokrasisine de yapıldı. Milletimiz o gece darbe heveslilerine tarihi bir ders verirken demokrasiye inanan tüm halklar için de ilham kaynağı oldu. Bu yeni nesil terör örgütü sadece Türkiye'nin değil varlık gösterdiği 170 ülkenin tamamı için bir milli güvenlik tehdididir. Diğer bir deyişle bugün bu genel kurulda temsil edilen ülkelerin büyük bölümü bu yapılanmanın tehdidi altındadır. Bu örgüt Türkiye'nin ötesinde tüm dünyayı boyunduruğu altına almak gibi derin bir zihni sapkınlık içindedir.

 

FETÖ İLE MÜCADELE

Örgütün (FETÖ) temel stratejisi eğitim, diyalog, hoşgörü, sivil toplum kuruluşu kisvesi altında devlet kurumlarına sızmak, toplumu etkilemek, ekonomik kaynaklara hakim olmaktır. Bu kürsüden tüm dostlarımıza kendi güvenlikleri için, ülkelerinin geleceği için Fetullahçı Terör Örgütü'ne karşı gerekli önlemleri süratle almaları çağrısında bulunuyorum. Bizim yaşadığımız tecrübeyle sabittir ki FETÖ ile bu aşamada mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir.

 

AB’NİN VERDİĞİ SÖZLER

Türkiye mülteciler için şu ana kadar 25 milyar dolar harcadı. Peki, dünyadan bize ne geldi? Şu anda çatısı altında bulunduğumuz BM'den bize gelen destek 525 milyon dolardır. Başka? Başka herhangi bir şey yok. Peki AB'den gelen bir şey var mı? Ne yazık ki AB de verdiği sözleri tutamamıştır. UNICEF'e sadece gönderdikleri 178 milyon dolardır, o kadar.

 

FIRAT KALKANI HAREKATI

Cerablus'taki Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde bölge halkı evlerine dönmeye başladı. Bölgenin elektrik ve su altyapısını çalışır hale getirmek için hemen harekete geçtik. Kızılay, AFAD ve sivil toplum kuruluşlarımız bölge halkının ihtiyaçlarını yerinde karşılıyor. Yine bu bölgede ülke dışına gitmiş tüm mültecilerin de kullanacağı tüm sosyal donatılara sahip yerleşim yerleri inşa etmeyi planlıyoruz. Bunun için güvenli alan haline getirdiğimiz yerlerin uçuşa yasak bölge ilan edilmesine yönelik kararlı bir duruş göstermeli ve hep birlikte çalışmalıyız.

 

SURİYE’DE ATEŞKES

Hayata geçirilmesi için yoğun çaba sarf ettiğimiz ateşkes maalesef işler hale gelmedi. İşte görüldüğü gibi ateşkes ortadan kalktı ve dün de BM konvoyuna bir saldırı rejim tarafından yapıldı. Bunun neticesinde bir kişi öldü ve yaralılar, vesaire. Suriye rejimi, BM gözetimindeki yardımların acil insani yardıma ihtiyacı olan Halep halkına ulaştırılmasına izin vermiyor. Hatta yardım konvoylarına saldırıyor. Rejimin insanları açlığa mahkûm ederek 'Ya teslim ol ya öl' politikasına BM ve Güvenlik Konseyi daha ne kadar müsamaha gösterecek? 

 

FİLİSTİN SORUNU

Filistin halkına iki devletli çözüm temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan her bir Filistinli için bir huzur kaynağı olacak hür bir Filistin’de yaşama imkânı tanınması, uluslararası toplumun Filistinli çocuklara bir borcudur. Harem-i Şerif’in kutsiyetine özellikle İsrail tarafından saygı gösterilmesi, statüsüne yönelik ihlallere artık bir son verilmesi gerekiyor. İsrail ile normalleşen ilişkilerimizi, gerek barış sürecinin kolaylaştırılması, gerekse Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı bu ekonomik ve insani sıkıntıların giderilmesi için değerlendirmeye çalışacağız.

 

MÜLTECİ KRİZİ

Avrupa Birliği ile, mülteci krizine karşı işbirliği içinde hareket ediyoruz. Ege Denizi'ndeki ölümlerin önünü almak amacıyla, 2015 Ekim ayında günlük 7 bin olan düzensiz göç rakamının, son aylarda 50'ye kadar düşmesini sağladık. Bu tablo, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile olan mutabakatı çerçevesindeki taahhütlerini başarıyla yerine getirdiğini gösteriyor. Ne var ki, 18 Mart 2016'da varılan mutabakatta Avrupa Birliği tarafından verilen sözlerin adeta unutulduğunu, karşımıza sürekli suni mazeretlerin çıkarıldığını görmenin üzüntüsü içindeyiz.

 

IŞİD’LE MÜCADELE

Bizim Suriye'nin topraklarında asla gözümüz yoktur. Bütün mesele Suriye, Suriyelilerindir. Suriye topraklarında kimsenin gözünün olmaması gerekir. Suriye muhalefetine verdiğimiz destekle başlayan Fırat Kalkanı Harekatı umutsuzluğun hâkim olduğu bir bölgede istikrarın, huzurun ve dengenin yeni tesisi için kritik bir öneme sahiptir. PKK, PYD terör örgütünün önceliğinin DAEŞ ile mücadele etmek olmadığı bu operasyonla birlikte açıkça ortaya çıktı. Operasyon, Suriye'deki ılımlı muhalif unsurların özgüvenlerinin yerine gelmesini de sağlamış oldu. Hatta bu gelişme Musul'u DAEŞ teröründen kurtarmak isteyen Irak'taki yerel güçleri de cesaretlendirdi.

 

BM GÜVENLİK KONSEYİ’NİN YAPISI

Güvenlik Konseyi'ni, temsil niteliği güçlendirilmiş, daha demokratik, adil, şeffaf ve etkin kılacak kapsamlı bir reform üzerinde mümkün olan en geniş uzlaşmayı sağlamalıyız. Birleşmiş Milletlerin reforme edilmesi gerekir. Özellikle barışı koruma ve inşa faaliyetlerinin daha etkin hale getirilmesi konusunda Genel Sekreter Ban Ki-mun önderliğinde atılan adımları takdirle karşılıyoruz. Bununla birlikte uluslararası barış ve güvenliğin temininden sorumlu ana organ olan BM Güvenlik Konseyi reforme edilmekçe bu çabaların tam manasıyla amacına ulaşamayacağı açıktır. İşte bu sebeple, 'Dünya 5'ten büyüktür" gerçeğini her fırsatta, uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz hatırlatıyorum.

 

Erdoğan görüşlerinde haklı, ancak…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’de yaptığı konuşmanın özeti böyle!

Erdoğan’ın tespitleri doğru mu?

Doğru…

Görüşlerinde haklı mı?

Haklı…

Ancak Erdoğan, kimi kime şikâyet ediyor Allah aşkına?

“Birleşmiş Milletler” dediğin nedir ki?

Şimdiye kadar hangi sorunu çözmüş?

Hangi olayda adaletli davranmış?

Kuruluş amacında belirtilen hangi konuda “dünyanın yüzünü ağartan” çalışma yapabilmiş?

Birleşmiş Milletler, ABD başta olmak üzere emperyalist ülkelerin emrinde olan bir kurum.

Gerisi hikâye!

 

Birleşmiş Milletler, ne amaçla kurulmuştu?

2.Dünya Savaşı sonrası günler…

Savaşın galibi ülkeler bir araya geliyor, “Birleşmiş Milletler Örgütü” kurulması fikrini ortaya atıyor.

Amaçları; kendi aralarında çıkabilecek anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak, ileride oluşacak ve kendi güvenliklerini tehdit edecek olayların önüne geçmek.

Anlayacağınız, dertleri, kendi dertlerini çözmek.

Diğer ülkelerin dertlerini çözmek gibi samimi amaçları yok.

24 Ekim 1945 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü’nü kuruyorlar.

Merkezi, New York…

Kurulduğunda üye ülke sayısı 51.

Bugün üye olan ülke sayısı ise 193.

Kuruluş metninde Birleşmiş Milletler’in amaçları şöyle sıralanıyor:

*Dünya barışını ve güvenliğini korumak...

*Ülkeler arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel işbirliğini geliştirmek…

*Dünyada; adalet, güvenlik, ekonomik kalkınma ve sosyal eşitliği sağlamak…

Dahası var…

*Uluslararası ilişkilerde kuvvet kullanılmasını evrensel düzeyde yasaklamak…

Ne kadar ulvi, ne kadar insancıl hedefler değil mi?

Okurken insanın gözleri yaşarıyor.

 

Hedef ne, uygulama ne?

Birleşmiş Milletler kurulurken 71 yıl önce konulan hedefleri okudunuz…

Birleşmiş Milletler’in 71 yıllık uygulamasını da görüyorsunuz, yaşıyorsunuz…

Dünya barışını sağlayacaklarmış…

Sağlayabildiler mi?

1945’ten, yani Birleşmiş Milletler kurulduğundan bu yana, dünyanın değişik bölgelerinde çıkan savaş ve çatışmalarda 40 milyondan fazla insan öldü.

Dünyada güvenliği sağlayacaklarmış…

Sağlayabiliyorlar mı?

Savaş ve çatışmalar, insan ölümleri son hızla devam ediyor.

Başka ne yapacaklarmış?

Ülkeler arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel işbirliğini geliştireceklermiş…

Geliştiriyorlar mı?

Geliştiriyorlar…

Ama bu gelişme hep emperyalist ülkelerin lehine oluyor.

Keser, hep kendilerine yontuyor…

Emperyalist ülkeler zenginleşiyor, diğerleri fakirleşiyor.

Sonra…

Dünyada adalet, ekonomik kalkınma ve sosyal eşitliği sağlayacaklarmış…

Okurken, acı acı gülüyorsunuz değil mi?

Dünyada adalet mi var?

Güçlü olanlar haklı, güçsüz olanlar haksız!

Ekonomik kalkınma ve sosyal adaletmiş…

Dünyanın bu noktadaki durumunu, ABD Başkanı Obama, büyük bir pişkinlikle önceki gün kendisi itiraf etti:

“Dünyanın yüzde 99’u, dünyanın yüzde 1’ine çalışıyor. Yüzde 1’in serveti, yüzde 99’un servetine eşit!”

Dünyanın adaletini gördünüz değil mi?

Daha yazılacak çok şey var, ama yazı uzadı.

Söylemek istediğim şu:

Dünyada “paylaşan ülkeler” var, “paylaşılan ülkeler” var…

“Paylaşan ülkeler”, dünyayı kendilerine göre dizayn etmişler.

Ortada görülen uluslararası örgütlerin tamamı göstermelik!

Birleşmiş Milletler’miş…

ABD başta olmak üzere emperyalist devletlerin kontrolünde!

NATO’ymuş…

Benzer kuruluşlarmış…

Hepsi, ama hepsi “paylaşan ülkeler”in emrinde!

Onlar, bir oyun yazmışlar oynuyorlar, bütün dünya seyrediyor.

Benim, “Kimi kime şikâyet ediyoruz Allah aşkına” demem bundan!

Anadolu’daki amiyane tabiriyle “Bacımızı öpen kadı, kimi kime şikâyet edeceğiz?”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

vatandaş - Sayın ünal ülke bitmiş bırak bu saatten sonra ne olacaksa olsun

Yanıtla . 0Beğen 21 Eylül 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR