AKP’nin Gebze fendi, CHP, MHP ve HDP’yi yendi!

MAKALEYİ DİNLE

1 Kasım seçimleri geride kaldı…

Türkiye’de…

AKP tek başına iktidar oldu…

CHP yerinde saydı…

MHP, çöktü…

HDP kan kaybetti…

 

***

 

Kocaeli’de…

AKP, 7 Haziran seçimlerinde kaybettiği 1 milletvekilini geri aldı…

7 Haziran’da AKP, 487 bin 633 oy almıştı.1 Kasım’da 617 bin 876 oy aldı.

Oyunu 130 bin 243 artırdı. Milletvekili sayısını 7’ye çıkardı…    

CHP, 7 Haziran’a göre 175 kişi az oy aldı… Yine de 3 vekil çıkardı…

MHP, 161 bin 431 oyu vardı. 1 Kasım’da 122.941 oy aldı. Yani 38 bin oy kaybetti. Yine 1 vekil çıkardı…

HDP, 7 Haziran’da 77 bin 272 oy almıştı. 1 Kasım‘da 60 bin 372 oy aldı. Yani oyunda 16,900 eksilme oldu. 7 Haziran’da çıkardığı vekili kaybetti…

 

***

 

7 Haziran öncesinde CHP ve MHP, Gebze’de çok iddialıydı…

Zira AKP, Gebze’den milletvekili adayı göstermediklerini söylüyorlardı...

AKP’nin Dilovası eski Belediye Başkanı Cemil Yaman’ı göstermesini, “AKP Gebze’den aday göstermedi” diye yorumluyorlardı… 

Sonuç…

CHP, Tahsin Tarhan’ın memleketi Gebze’den 593 oy kaybetti.

MHP, Lütfü Türkkan’ın memleketi Gebze’de 2982 oy kaybetti. 

AKP, Cemil Yaman’la oylarını Dilovası’nda 4.133, Darıca’da 13.925, Çayırova’da 8924, Gebze de ise 26.620 kişi artırdı… 

Bu sonuçla CHP ve MHP’nin, “AKP, Gebze bölgesinden aday göstermedi” söylemi yalan oldu… 

HDP’nin en güçlü olduğu bölgeler olarak değerlendirilen Dilovası, Darıca, Çayırova ve Gebze’de oy kaybetmesi çok ilginç.

 

***

 

CHP, Turan Dumlu’nun iddialı olduğu Gölcük bölgesinde de 996 oy kaybetti.

AKP’nin ilçelerde oyu artarken, MHP’nin bütün ilçelerde oyu düştü.

HDP, 11 ilçede oy kaybetti… Sadece Kandıra’da 82 kişi oyu arttı.

 

***

 

1 Kasım seçimleri öncesinde HDP, Kocaeli’den 1 vekil çıkarır mı, MHP, 1 olan vekil sayısını 2 yapar mı, CHP dördüncü vekili çıkarabilir mi, AKP 7 milletvekili çıkarır mı? sorularıyla karşılaşıyorduk…

Sorunun cevabı, AKP’nin 7’nci milletvekili çıkarmasıyla son buldu…

AKP, 617 bin 876 oy alarak tarihi bir rekor kırdı.

Açıkçası, bu sonucu AKP’liler bile beklemiyorlardı…

 

***

 

AKP’li Bakan Fikri Işık ve AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, seçim sonrası puan topladı…

1 Kasım seçimleri sona erdi…

AKP’nin “Başkanlık Sistemi” ile ilgili referandum çalışması olmazsa, 2019 yılına kadar seçim olmayacak. Bu saatten sonra AKP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olacak? sorusuna cevap aranacak.

 

CHP’li Turan Dumlu, memleketinde kayıp

7 Haziran seçimlerinde CHP’nin dördüncü sırasında yer alan Turan Dumlu, 1 Kasım seçimlerinde de yine 4’ncü sırada yer aldı. Dumlu, bu seçimde oldukça iddialıydı. Wellborn Otel’de yapılan toplantıda, kendisine seçim çalışmalarını sormuştum. O da bana “Gölcük’te dolaşırken, herkes milletvekilliğimin hayırlı olmasını temenni ediyor ”dedi. Seçim sonuçlarına göre CHP, Gölcük’te 996 oy kaybetti. Dumlu’nun milletvekilliği hayali bu seçimde de suya düştü. Sanırım Dumlu, siyasete son noktayı koyup, 2019’da yapılacak seçimlerde aday olmayacaktır.

 

Talus, ailecek oy kullandı

AKP Başiskele İlçe Başkanı Şahin Talus, Bahçecik İlkokulu’nda oy kullandı. Talus oy kullanmaya eşi Gülşah Talus ve oğlu Şahin Emir Talus ile birlikte gitti. Talus ailesi oy zarflarını 1066 No’lu sandığa attı. Talus’un ilçe başkanlığını yaptığı Başiskele’de AKP’nin oyları 29 binden 35 bine yükseldi. 

 

Karaosmanoğlu tebrikleri kabul etti

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, seçim akşamı AKP İl Binası’nda seçim sonuçlarını takip etti. Sonuçlar geldikçe Karaosmanoğlu’nun yüzü gülmeye başladı. AKP’nin tek başına iktidar olduğu kesinleşince Karaosmanoğlu, kendisine gelen tebrik
telefonları kabul ederken, oldukça mutlu olduğu görünüyordu.

 

AKP’li Aygün’ün öğretmenleri kimler?

AKP’den üçüncü kez milletvekili seçilen Zeki Aygün’ün keyfine diyecek yok. Aynı zamanda partinin MKYK’ında yer alan Aygün,  kıskananlar çatlasın diyerek muhalefete gönderme yaptı. Aygün “Benim siyasi öğretmenlerim Nihat Ergün, İbrahim Karaosmanoğlu ve Bakanımız Fikri

Işık’dır” dedi. Biz de böylece Aygün’ün siyasi öğretmenlerini öğrenmiş olduk. Aygün, seçim sonrasında AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile kucaklaşarak sevinçlerini paylaştılar.

 

MHP’li Ünlü şokta!

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, 1 Kasım seçimleri öncesinde oldukça iddialıydı. Ünlü, seçim sonuçlarını il başkanlığından takip etti. Ünlü’nün ilk sonuçlar karşısında yüz ifadesi her şeyi anlatır cinstendi. Ünlü de diğer partililer gibi şoktaydı. Zira Ünlü, Kocaeli’den iki milletvekili göndermeyi hedefliyordu. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve MHP, Kocaeli’den 7 Haziran’da olduğu gibi yine 1 vekil (Saffet Sancaklı) çıkardı.

 

 

Tarhan, Hürriyet’e röportaj versin…

 CHP’den milletvekili seçilen ikinci sıra adayı Haydar Akar ve üçüncü sıra adayı Tahsin Tarhan, seçim sonuçlarını televizyondan birlikte izledi. Her ikisinin de yüz ifadeleri mutsuzdu. Fazla mutsuz olmasınlar, neticede milletvekili seçildiler. Tarhan, Hürriyet gazetesinin Doğu Marmara ekine tam sayfa röportaj verip, neden 4 milletvekili çıkaramadığını açıklasın.

 

SP’nin hedefi tutmadı!

7 Haziran seçimlerinde BBP ile ittifak yaparak 52 bin 250 oy alan Saadet Partisi, dün yapılan seçimlerde 80 bin oy hedeflemişti. SP, bu oyu alıp 1’nci sıra adayı Nurettin Çelik, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapacaktı. Ama SP dünkü seçimde ancak 16 bin oy alabildi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

EROL. - Bu kocaelide Mhp nin seçim kaybetmesi çakma insnlarla liste yapan Aydın Ünsüzündür.B,ir sürü Gebzeden aday aldın ne oldu.Çalışmazsan facede resim çektirme ile bu işler yürümez.Sçilebilmek için yaptığın çakma delegelerin gelsin seni kurtarsın.

Yanıtla . 0Beğen 02 Kasım 18:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR