100 bin nüfuslu Kartepe’ye 4 itfaiyeci yetiyor mu?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Yazılı ve sözlü önerge verme rekoru kıran MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, hemen hemen her konuda önerge veriyor. Türkkan, bu kez Kartepe İtfaiye Dairesi ile Kocaeli genelinde görev yapan itfaiye personelinin durumunu Meclis gündemine taşıdı.

İtfaiye teşkilatının güçlü olması, bir il, bir ilçe için çok önemlidir…

Zaman zaman yangınlarda itfaiyelerin nasıl da kahramanca yangını söndürdüğünü, içende kalan canları kurtardığına şahit oluyoruz.

**

Önergesinde Kartepe İtfaiye Dairesi’nde kayıtlı 4 personel bulunduğuna dikkat çeken Türkkan, bu 4 personelden ikisinin şoför, birinin amir olduğuna vurgu yaptı. İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya “Kartepe’de aynı anda birkaç ayrı noktada yangın çıktığında ikisi şoför,   biri amir olan bu kişiler nasıl bir strateji uygulamaktadır?” diye sordu. Türkkan önergesinde Kocaeli genelinde görev yapan itfaiyeciler ile ilgili sorularına da yanıt istedi.

**

Türkkan’ın önergesi şöyle;

Türkiye’nin en büyük sanayi kentlerinden biri olan Kocaeli’nde itfaiye personeli yetersizliği vardır. Yaklaşık 2.000.000 kişinin yaşadığı ilimizde görev yapan itfaiyeci sayısı 550’dir. 100.000 bin nüfuslu Kartepe ilçemizde durum daha da vahimdir. Kartepe İtfaiye Dairesine kayıtlı sadece 4 personel bulunmaktadır. Bu kişilerden ikisi şoför, biri amirdir. Yani sadece 1 itfaiye eri vardır. Kocaeli genelindeki itfaiye personeli 24 saat görev, 48 saat istirahat esasıyla çalışmaktadırlar. Vardiyada tüm şehirde 130 civarında itfaiyeci görev yapmaktadır.

**

Bu nedenle;

1-Kocaeli’nde görev yapan Büyükşehir ve ilçe belediyelerine bağlı kaç itfaiye personeli vardır?

2-Türkiye’nin en büyük sanayi kentlerinden biri olan Kocaeli’nde itfaiyeci sayısının bu kadar düşük tutulmasının gerekçesi nelerdir?

3-Yaklaşık 2.000.000 kişinin yaşadığı Kocaeli’ne 550 itfaiyeci yeterli midir?

4-100.000 kişinin ikamet ettiği Kartepe’de İtfaiye Dairesine kayıtlı 4 personel hangi şartlarda çalışmaktadır?

5-İlçede aynı anda birkaç ayrı noktada yangın çıktığında ikisi şoför,   biri amir olan bu kişiler nasıl bir strateji uygulamaktadır?

 

6-Bu 4 personel haftalık ve yıllık izinlerini kullandıkları zaman takviye yapılmakta mıdır?

7-Kocaeli genelinde görev yapan itfaiyecilerin 24 saat görev, 48 saat istirahat esasıyla çalıştığından vardiyada tüm şehirde yaklaşık 130 itfaiyeci bulunmaktadır. OSB’lerde fabrikalarda çıkabilecek muhtemel yangınlara bu 130 personel yetişebilecek midir?

8-Kocaeli genelinde itfaiye personelinin arttırılması düşünülmekte midir?

9-Kocaeli’ndeki yangınların kimyasal yangınlar olacağı göz önüne alındığında, bu kadar yetersiz bir yangın müdahale ekibinin çaresizliği karşısında, itfaiye ekibini yeniden organize etmeyi düşünüyor musunuz?

**

Türkkan’ın Meclis’e verdiği soru önergesini okudunuz…

11 beldenin birleşmesiyle oluşan Kartepe’de sadece 4 itfaiyecinin görev almasını yetersiz olarak değerlendiriyorum.

Bakalım Bakan Ala, önergeye nasıl cevap verecek?

 

 

 

 

Kandıra’nın Güzin Ablası’ndan

iki muhteşem program daha

 

Kandıra’da yaptığı başarılı çalışmalarla herkesin takdirini kazanan, kendisine Güzin Abla yakıştırması yapılan eczacı Sevin Deren, başarılı organizasyonlarına devam ediyor…

Sevim Hanım, bu akşam Kandıralı acılı ve yardıma muhtaç 15 kadına Ramada Plaza İzmit Otel’de iftar veriyor… 

Kandıralı 15 kadının iftar masraflarını Ramada Plaza İzmit Otel karşılıyor.

Kendilerini kutluyorum.

Otel sahipleri, kendisini insanlara adayan hayırsever Sevim Hanım’a yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.

Sevim Hanım’ın ikinci programı yarın.

Sevim Hanım yarın da 80 Kandıralıyı İstanbul’a götürüp, tarihi yerlerini gezdirecek.

 

 

Haldız Otomotiv

Toraman’ı üzmüş

 

Önceki gün Yusuf Toraman atlı kişi gazetemize geldi…

Birkaç gün önce gazeteyi aradığını, ama haberinin çıkmadığını söyledi.

Ben de “hangi haber?” diye sordum.

Haldız Otomotiv ile ilgili haber…

Kendisine, “sanırım başka gazeteyi aradınız, kayıtlarımızda böyle bir haber yok” dedim…

Bana olayı anlatmaya çalışırken,  kendisine, “şu anda acele bir yere gitmem gerekiyor.  Sana mail adresimi vereyim, sıkıntını bana mail olarak gönder değerlendiririz” dedim…

**

Yusuf Toraman, iki saat sonra maile yazıyı attı…

Yazıyı attıktan sonra beni aradı…

“Mesut Bey, ben sizin gazeteyi değil, Özgür Kocaeli Gazetesini aramışım. Meğer o gazete Haldızların gazete imiş. Kimi, kime şikayet etmişim. O yüzden haberimiz yayınlamamışlar. İnşallah, siz yayınlarsınız” dedi…

Ben de esprili bir şekilde  “Bu gazete Haldızlar’ın değil” dedim…

**

Yusuf Toraman kardeşimizin sıkıntısını şöyle dile getirdi;

41 AT 872 plakalı 2013 model 8 aylık aracımda koltuklarında tüylenme ve direksiyon simidinde soyulma var. Şikayetimden bir sonuç elde edemedim. Honda Türkiye'nin yaptığı açıklama üretim hatası değil, kullanıcı hatası değil. Açıklama ve bilgilendirme yapmıyorlar. Honda'nın satış ve servis politikası arasında dağlar kadar fark var. Satış işleminden sonraki hizmetler tam bir rezillik. Müşteri memnuniyeti sıfır. Aracımı Haldızlar Otomotive götürdüm, benimle yeterince ilgilenmediler. Aracın garantisiyle ilgili sorunlarla karşılaştım. 8 aylık araçta koltuklarda tüylenme mi olur, direksiyon simidinde soyulma mı olur? Olacak iş değil. Ne yapacağımı şaşırdım” dedi.

 

 

Öğrenciler, ETPY’yi eleştirdi

Kocaeli Üniversitesi’nde bazı öğrenciler Kocaeli Üniversitesi’nin eğitim camiasına yönelik açtığı ETPY’yi (Eğitim Teftişi Planlaması ve Yönetimi) eleştirdi. Öğrenciler, bu yöntemle devlet üniversitesi olan Kocaeli Üniversitesi’nin vakıf üniversiteleriyle bir farkının olmadığını düşünüyor.  Öğrenciler sıkıntılarını şu şekilde dile getiriyor; Devam zorunluluğu olmasına rağmen il dışından parasını verenin kaydı yapılıp, sadece sınavdan sınava çağrılıyor. Devamsızlıktan bırakmak yerine dersten bırakılarak, üniversiteye para kazandırılmaya çalışılıyor. İl içinden devam edipte hiçbir devamsızlığı bulunmayanlar da derslerden bırakılarak, kişinin bir dönem daha okula katkı yapması sağlanmaya çalışılıyor.

 

Dinç, belgesini

Akşit’ten aldı

AKP Çayırova İlçe Kadın Kolları Başkanlığına getirilen Feride Dinç, atama belgesini AKP  Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit’ten aldı. Başkan Akşit, Kocaeli’ne selam göndererek Feride Dinçe’e yeni görevinde başarılar diledi.

 

 

AKP’li Demirtaş

ev ziyaretlerinde

 

AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş ve başkan yardımcıları ev ziyaretlerine devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz gün Yenidoğan Mahallesi’nde ikamet eden Sabriye Aksoy ve Ayten Sarıkaya’yı evlerinde ziyaret eden Demirtaş, ailelerle sohbet etti.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR