AKP’li belediyeler korumu altında mı?

MAKALEYİ DİNLE

Sözcü gazetesi yazarı Veli Toprak, önceki gün ilginç bir haber yaptı. Haberde iktidar partisi belediye başkanların kollandığı, muhalefet partilerin belediyelerin soruşturma kıskacında olduğu yazılıydı.
Haber şöyleydi;
İktidar “Ayrım yok” dese de rakamlar tersini söylüyor. CHP’li belediyeler, AKP’lilere göre 1.5 kat daha fazla soruşturuluyor. Muhalefet belediyelerinden müfettiş hiç eksik olmuyor.
İçişleri Bakanlığı’nın muhalefet partilerince soruşturma kıskacına aldığı ortaya çıktı. AKP’nin iktidar olduğu 9 yıllık dönemde yapılan inceleme ve araştırmalarda CHP ve BDP’li belediyeler teftiş rekoru yaşadı.
**
2003 yılından Nisan 2012’ye kadar belediyelere yapılan araştırma/soruşturmanın detaylarına ulaştık. 2009 seçimlerinde toplam 2 bin 903 belediye başkanlığı için seçim yapıldı. Son yerel seçimde Meclis’te temsil edilen 4 partiden AKP 1442, CHP 523, MHP 490, ve BDP 97 belediye başkanlığı kazandı.
**
Özellikle iki muhalefet partisine mensup belediyelerde sürekli teftiş oluyor. Örneğin son seçimde 523 koltuğa oturan CHP’li başkanlara 1585 inceleme/araştırma yapıldı. İçişleri Bakanlığı, 684 konuda soruşturma izni verdi. Yine BDP’li 97 belediye için 249 inceleme yapılmış ve 144 konuda soruşturma izni çıkmış.
**
İktidar ‘ayrım yapılmıyor’ sözlerini rakamlar çürütüyor. Çünkü AKP’li belediyeler için 2477 inceleme yapıldı. Ancak Bakanlık sadece 843’üne soruşturma izni verdi. Buna karşın 1304 konuda bakanlık soruşturma izni vermedi.
**
İktidar partisi ile ana muhalefet partisi arasındaki soruşturma farkı şöyle netleşiyor. AKP belediye başkanlığı sayısında CHP’nin tam 3 katı başkanlığa sahip. Soruşturma sayılarına baktığımızda tam tersi bir durum var. AKP’li 2 belediyeden biri soruşturulurken CHP’li belediyeler 1,5 kat fazla soruşturmaya tabi tutuldular.
CHP’li Belediyelere yönelik en büyük operasyon ise İzmir Belediyesi’ne yapıldı. AKP’nin ısrarla almak istediği İzmir Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında dava açıklandı. İddianamede Kocaoğlu’nun 397 yıla kadar hapsi istendi. Kocaoğlu’na yöneltilen suçlamalar arasında, okullarda süt ve mandalina dağıtılması; Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere şal hediye edilmesi var
**
Haberi okudunuz.
İlimizdi Kandıra Belediyesi, Kartepe Belediyesi ve Dilovası Belediyesi’nde sıkıntı var.
Kandıra ve Kartepe mahkemelik, Dilovası’nın da eli kulağında…

MUHALEFET PARTİLERİ TEFTİŞ REKORU KIRDI

Parti adı
Belediye sayısı
Araştırma sayısı
İzin verilen
İzin verilmeyen

AKP
CHP
MHP
BDP
Diğer
TOPLAM

1.442
523
490
97
351
2.903

2.477
1.585
676
249
1.063
6.050

843
684
359
144
520
2.550

1.304
615
214
57
384
2.574Kapınızın önüne bir kap su koydunuz mu?

Doğayı Hayvanları Koruma Yaşatma Derneği (DOHAYKO) Karamürsel Temsilcisi Selma Pilatin Pek, önceki gün önemli bir açıklama yaptı…
Pek, içinde bulunduğumuz yaz mevsiminde çok sıcak havalarda sokakta yaşayan hayvanlar için herkesi evlerinin önüne bir kap su bulundurmaya davet etti…
Pek ayrıca yaz mevsimiyle birlikte hava sıcaklıklarında önemli artışlar yaşanmaya başladığını belirterek, belediyelere tüm sahipsiz başıboş kedi ve köpekler için “Beslenme ve Su Odakları” kurmaları konusunda çağrıda bulundu.
Karnı doymuş olan hayvanlar insanlara yaklaşmaz ve kendi alanlarında sükunetle yaşarlar şeklinde açıklama yapan Pek “Hayvanların hareket halinde olmalarının en büyük sebebi açlıktır. Herkesi evlerinin önüne hayvanlar için birer kap su koymaya davet ediyorum. Bu konuyu belediyeler sık sık anonslar yaparak halka hatırlatmalı” dedi.


Maşukiye’ye sanat köyü!

Maşukiye Sanat Köyü açık havada atölye çalışmaları 23 Haziran’da başlıyor. Oyun sahnesi tiyatrosunun deneyimli eğitmenleri tarafından verilen atölye çalışmalarının yeri olarak İzmit ve Maşukiye olarak belirlenmiştir. İsa Erözer yönetiminde açık havada doğa cenneti Maşukiye’de yapılacak atölye çalışmalarında kurs bölümleri olarak tiyatro, drama, seramik, resim, ebru, hat tezhip, yöresel yemekler, kukla, kısa film alanlarının dışında sosyal etkinlik olarak gölde su kayağı atla gezinti dağda yürüyüş hobi bahçeleri ile kursiyerler güzel vakit geçireceklerdir. 5-7 7-9 10-12 13-15 17yaş üstü 10’ar kişilik guruplarla 8 hafta olarak yapılacak olan kurslar için servis imkanı sunulmakta.

AKP Başiskele’den kongreye 4 bin 500 kişi


AKP Başiskele İlçe Teşkilatı, Mehmet Ustaoğlu başkanlığında bir araya geldi. Kadın Kolları Başkanı Hacer Çakır, Gençlik Kolları Başkanı Veysel Özkarhan ile ilçe yönetiminin de hazır bulunduğu toplantı gündeminde 14 Temmuz da İsmetpaşa Stadı’nda yapılacak olan il kongresi vardı. Ustaoğlu, kongreye Başiskele teşkilatı olarak 4500 kişi olarak katılacaklarını söyledi. Bu arada Ustaoğlu, Mehmetağa Mahalle Başkanlığından ayrılan Şükrü Türkyılmaz’ın yerine mahalle yönetiminden Samet Çelik atadı.

MHP, seçim startını Suadiye’den verecek

MHP Kartepe İlçe Başkanı Taner Karagül ve yönetim kurulu önceki gün İl Başkanı Aydın Ünlü’yi ziyaret ederek başarılar diledi. Aydın Ünlü, Kartepe heyetine, “Yerel seçimlerin startı Başbuğ’nun ziyaret ettiği Suadiye’den vereceğiz. İlçe teşkilatı, Kartepe Belediyesi’ni Kocaeli’ne hediye edecek” dedi.

4 okula daha salon yapılacak

Üç yıl içinde yaklaşık 40 okulda çok amaçlı salon ve kütüphane yapan İzmit Belediyesi, 4 okulda daha salon çalışması başlattı. Belediye’nin Etüt Proje Müdürlüğü yetkililerin verdiği bilgiye göre; Türk Pirelli, Ford Otosan, İbrahim Süreyya Yiğit ve Muammer Aksoy ilk öğretim okullarına da çok amaçlı salon yapılacak. Söz konusu okullardaki salon ile ilgili proje çalışmalarının sonuna gelindiği öğrenildi. Yetkililer, çok amaçlı salonların önümüzdeki eğitim öğretim sezonuna yetiştirilmesinin planlandığını bildirdiler.


Bahçekent sportif alana kavuşuyor

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, başkan yardımcısı Abdullah Çuhacı ve birim müdürleriyle önceki gün Bahçekent Konutlarındaydı. Bölge halkına verdiği sözü yerine getiren Ayaz, yaklaşık 800 metrekarelik düz alan üzerine inşa edilen halı saha ve yürüyüş parkurundan oluşan park kompleksi inceledi.

Akmeşe’de sevinç!

İzmit Belediyesi bir taraftan yeni parklar yaparken bir taraftan da mevcut parklarda iyileştirme çalışması yapıyor. Akmeşe’de yaptırılan 2 parkın açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Akmeşe Cumhuriyet Mahallesindeki Mera Park ve Atatürk Mahallesi’ndeki Akay Park’ın hizmete açılması için düzenlenen törenlere İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ ın yanısıra, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk, Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Halil İnciel, Atatürk Mahalle Muhtarı Refik Akyüz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Boğalar renk körüdür, bundan dolayı matadorun elindeki beze saldırırlar; rengi ne olursa olsun…

KONUŞAN FOTOĞRAF


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR