Kaş yapalım derken!..

MAKALEYİ DİNLE

Yağlı Güreşte, bilhassa Büyük Boylarda, sonucu önceden belli anlaşmalı güreşler seyirciyi güreşten soğutmaya; verilmeyen veya kısıtlanan ödüllerde pehlivanı da üzmeye başladı. Yağlı güreş asırlardır Türk’ün sevgisini kazanmış bir spor. Köyünden şehrine, nerede olursa olsun izleyici bulan yağlı güreşi katletmeyelim. Yağlı güreş hazırlığı, yapılması zor sporların en başında gelir. Ucuz ve basit kazançlara tamah edilirse ileride güreş tertip edecek sponsor çıkmayacaktır. Pehlivanın hak ettiği ödül kısıtlanırsa er meydanına da pehlivan bulunamayacaktır. 12 Eylül Karamürsel güreşlerinde ödülleri kısıtlanan Büyük Orta ve Baş altı pehlivanları hep birlikte güreşi boykot ederek güreşmediler. Bu iki boyda güreşler yapılmadı. Birlik ve beraberlikle yapılan hareket pehlivanların dayanışmalarına örnek bir davranış olarak görüldü. Ancak güreş seyretmeye gelen seyirci, Büyük Orta ve baş pehlivanlarının, güreşlerini izlemekten mahrum oldular. Halbuki organizasyonu yapan pehlivanlarla anlaşabilirdi. Halk da sevdiği güreşleri izlemekten mahrum olmazdı. 14 Eylül Taşköprü güreşlerinde problem yaşanmazken 20 Eylül İzmit Paşa Güreşlerinde organizasyon fevkalade iyi idi. Seyirci memnun sporcusu memnun. Ata yadigarı Yağlı güreşimizi daha uzun seneler yaşayacak şekilde destekleyelim ucuz emellere kurban etmeyelim, ettirmeyelim.

 

27 Eylül’de Atatürk Spor Salonu’nda Süper Büyükler 1. Lig müsabakaları yapıldı. Güreş federasyonu’nun 1.Lig Serbest,1.lig Greko-Romen, 2.Lig Serbest, 2.lig Greko-Romen güreşlerinin Süper 1.Lig Serbest stili ilk haftası ilimizde yapıldı. D grubu müsabakalarında yer alan Ankara İller Bankası, İstanbul Bahçelievler Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Kağıtspor arasındaki müsabakalarda Kağıtspor her iki rakibine de 5-4 kaybetti. İkinci hafta 18 Ekim’de Ankara’da yapılacak. Kağıtspor 5-4 kaybederken 4 as sporcusunu elinden kaçırmıştı. Rakiplerimiz Türk devletlerinden aldıkları güreşçiler ve Türkiye’nin sayılı güreşçileri ile Kağıtspor’un karşısına çıkarken Kağıtspor Kocaeli’nin gençleri ile mücadele verdi. Elbette öz varlığımız bizde yetişen gençlerimizle müsabakaya çıkmak güzel bir şey, lakin lokomotif görevini yapacak as elemanlar da gerekir. Gençlerimizin yanına Türkiye’nin ilk üçüne giren iki güreşçi katsak bu gençlerle başa güreşiriz. Gelelim güreşçilerimizin performansına, güreşler için hazır değildiler. Yağlı güreşten henüz kopamamış güreşçilerin mindere henüz adapte olamadıklarını gördük. Antrenörleri Erdinç Türkoğlu’nun minder kenarındaki performansı sporcularının fevkinde idi. Ancak onun yırtınışı sonucu değiştirmeye yetmedi.

Kocaeli gibi ekonomik düzeyi ülkede en iyi olan bir şehrin güreşçileri üçüncü sınıf sporcusu gibi görülmemeli. İki veya üç kalifiye sporcunun transfer edilmesi, form düşüklüğü gösterenlerin önce ikaz, devamında kendilerine kulüp bulmaları telkin edilmesi gerekir. Kocaeli ikinci, üçüncü lig değil, Birinci ligde başa güreşmelidir. Önceki senelerde Kocaeli güreş takımına gelmek isteyenler şimdi Kocaeli’nden başka illere gidiyor. Yetişmiş Yıldız ve Gençlerimiz dahi Kocaeli’nde değil başka il takımlarına transfer olmaya başladılar.

Bir şeyler noksan ve noksanı telafi etmek elimizde olduğu halde sanki; görmemezlikte geliyoruz.

Yazık olacak Ata sporumuza Kocaeli yetenekleri gençleri yanı sıra başarılı güreşçilerle takviye edilirse başarı kendiliğinden gelir.

UNUMUZ VAR...

USTAMIZ VAR...

ŞEKER NOKSAN...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR