Spor Adamı Olarak Sporu Anlamak ve Yorumlamak?..

MAKALEYİ DİNLE

Son yüzyılın en önemli evrensel değerlerinden biri haline gelen spor, gelişen teknolojiyle birlikte giderek büyüyen, ilerleyen ve global bir yapı haline gelen bir konuma ulaşmıştır.

Tabi ki sporda gelişen teknoloji kavramıyla birlikte kullanılan malzemelerin kalitesi artmış, tv kanalları ve gazeteler v.b. yayın organlarının da artmasıyla spor pazarlaması kavramı ortaya çıkmıştır. Milyar dolarları kapsayan bu pazar alanı ile birlikte ciddi derecede uluslararası arenada istihdam alanı yaratılarak sporun dünya genelinde evrensel bir dil haline geldiği gözlemlenmiştir.

Bu evrensel dil insanları spora teşvik etmektedir. Özellikle bu gelişmelerden sonra sporun kendini anlatması ile birlikte kitlelere yayılma ihtiyacı doğmuştur.

Bunu en iyi şekilde tespit eden dünya federasyonları ve ülkeler bu alanlarda akademik değerler çerçevesinde önemli çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Ülkemizde ise sporun son 12 yıl içerisinde ciddi derecede geliştiğini; tesis, malzeme gibi her türlü imkânın -çağa ayak uydurabilecek şekilde- arttığını görmekteyiz.

Hal böyle olunca insanların bu duruma kayıtsız kalmayarak spora önem verdiğini, hayatındaki en değerli varlıkları olan evlatlarını bu alana yönlendirerek sağlıklı, başarılı ve kendine güvenen bireyler yetiştirmek istediklerini görmekteyiz.

Son yıllarda ülke sporumuzda görünen farklı, bir o kadarda önemli gelişmeler söz konusudur.

Şahsi düşüncelerime göre yazımın başından buraya kadar söylemiş olduğum sporun ilerleme süreci doğrultusunda en önemli gelişim sporun yaşının 2,5 olmasıdır!

Evet, gelişen dünya sporu yaş itibariyle bir o kadarda küçülme gösteriyor…

Erken yaşta spora başlamanın birçok önemi bir o kadar da faydası vardır…

Bugün uluslararası futbol camiasında 17, 18 yaşında profesyonel sporcuları görmek mümkün!

Yine 2,5, 3 yaşında cimnastik branşımız ile dünya sporuna hazırlanan sporcuları görmek mümkün!

Erken yaşta spora başlayan sporcularda iki farklı olgu olan fiziksel ve metal gelişim söz konusudur.

‘Ağaç yaş iken eğilir’ sözü mental ve fiziksel gelişimin en açıklayıcı dilde ifade edilmesidir, diyebiliriz.

Sporcunun ebebeyinleri olmadan 3, 4 yaşlarında belirli bir disiplin içerisine girmesi, mental olarak yeni teknikler öğrenip fiziksel olarak uygulayabilmesi, uygularken yeni bir şeyleri başarma istikrarı gösterebilmesiyle birlikte görülmesi söz konusu olan özgüven gelişiminin çok önemli olduğu bilinmelidir.

Fiziksel olarak gelişim ise sporunun küçük yaşlarda esneklik, koordinasyon, kuvvet vb antrenman bilimin konusu olan kavramların gelişmesinde saklıdır.

Sporcuların psikomotor gelişimleri içerisinde 3-6 yaşın hem fiziksel hem de mental gelişim açısından da önemli olduğu eğitim bilimleri tarafından da açıklanmıştır.

Gelişen dünya sporunu en iyi şekilde takip eden akademisyenlerin, sahada olan antrenörlerin ve spor yöneticilerin de ortak kanıya vardıkları, benimde üzerine farklı yorumlar ekleyip söylemek istediğim noktalar itibariyle erken yaşta spora başlayan bireylerde şu gelişimler gözlemlemiş bulunmaktayım;

İletişim kuramayan çocuklarda önemli ilerlemeler görülmektedir. Çağımızın en önemli problemlerinden biri olan obezite tehlikesine karşı en güçlü silah sporun olduğu da unutulmaz bir gerçek haline gelmiştir.

Hiper aktif olan çocuklarda ise daha sakin davranış durumları gözlerken yaşıtlarına ve birkaç yaş büyüklerine göre daha çok sorumluluk sahibi, aktif ve girişken olduklarını düşünmekteyim.

Fiziksel olarak gözlemlenen duruş bozuklukları, kamburluk gibi durumların düzenlenmesine katkı sağlayarak aksi bir durumun gözlemlenmesine mutlak surette engel olunabilir.

Aslında konuşulabilecek çok konu ve kavramlar söz konusudur. Çünkü spor bilimleri her gün kendini yeniliyor ve geliştiriyor, bizde bir yandan takip ediyor, 2,5 yaş itibariyle tüm yaş ve seviye kategorilerdeki sporcularımızda uyguluyoruz.

Birkaç yıl da olsa kısa izlenimlerimi paylaşmanın gururunu yaşıyor, ayrıca bu çalışmanın Türk sporumuza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Tolga Havuç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR