Başhekimler değişiyor mu?

MAKALEYİ DİNLE

Son günlerde şaşırtıcı atama ve istifa haberleri ile Kocaeli hastaneleri ilk sırada yer almaya devam ediyor.
Öncelikle kuşların getirdiği haberlerin dışında gelişen bir “tayin-atama” olayını görelim
Diyarbakır’dan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen ve hastanede görevli bir doktorla birlikte “Erkek hastaya hamile kadın ilacı verdikleri” için adliyelik olan başhekimin “İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı” olarak gönderilmesi.

Başhekimin yerine ise Karamürsel Devlet Hastanesi’ne geçtiğimiz aylarda atanan Dr. Mustafa Doğar’ın geleceği yolundaki haberler.
Buna ilaveten, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık’ın yerine yine Karamürsel Devlet Hastanesi Başhekimi’nin getirileceği söylentileri.

İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevi için adı geçen Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve onun yerine getirileceği söylenen Karamürsel Devlet Hastanesi Başhekimi konuyla ilgili açıklama yapmadı.
Ama başhekimin İstanbul’a atanması ile ilgili bazı şartları olduğu ve bu şartlarını Ankara ile paylaştığı biliniyor.
Kocaeli’de şu anda bir başhekim enflasyonu yaşanıyor gibi.
Kimi “milletvekili” olmak için ayrılmayı, kimi hakkında açılan davalardan bıktığı için kimi de “kariyer” yapmak için değişikliğe sıcak bakıyor.

Adı İl Sağlık Müdürlüğü için geçen Karamürsel Devlet Hastanesi Başhekimi bu son sayılan “kariyer” sınıfından.
Değişimi düşünülen İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık bilindiği gibi Karamürsel Devlet Hastanesi’nde pratisyen hekim olarak görev yaparken bu göreve getirilmiş, onun da hakkında bir çok şikayet bulunuyor.

Şu an Karacabey Devlet Hastanesi Başhekimi olan, Karamürsel Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Metin Eski hakkında, hastanede görevli olmayan bir doktor tarafından Pendik’ten getirilen ve ameliyat yapılan bir hastanın Pendik’teki evine kadar cankurtaranla gönderilmesine açıklık getirmemiş olması ve Eskişehir’e tayin edilen göz doktoru hakkında açılmış davalar ile İlayda Demir isimli bir küçük kız çocuğunun ölümü ile ilgili “ihmal” suçlaması ile açılmış davalar Hasan Aydınlık’ı hayli yıprattı.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi, ilimizde en çok Özer Varlı isimli bir erkek hastaya “Hamile ilacı yazan” bir doktorla adliyede yargılandığı ve bu konuda basında yer alan haberlerle tanınıyor. Ayrıca başhekimin daha önce görev yaptığı Diyarbakır’da “belediye başkanlığı” adaylığı için bazı partilerle temas kurduğu ve görüştüğü söyleniyor.

Hatta bu konuda Diyarbakır’da yayın yapan gazetelerin haberleri mevcut.
Zamanın İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun partililerle yaptığı söyleşi unutulmamış.
Kendileri, “Bir şey bilmiyoruz, haberimiz yok” dese de ne yazık ki bu başhekimler ve İl Sağlık Müdürü hakkında birileri tarafından “fısıltı” gazetesi vasıtası ile yayılan haberleri sağır sultan bile duydu.

Şeffaflığı kapılarının camından odanın ve oturdukları “koltukların” görünmesi olarak kabul eden ve zannedenler, İl Sağlık Müdürü, Derince Eğitim ve Araytırma Hastanesi ve Karamürsel Devlet Hastanesi Başhekimi ile ilgili değişiklik haberlerine en kısa zamanda açıklık getirir, insanlarda resmi ağızlardan duydukları haberlere inanır.

Bir hekimin nasıl yetiştiğini bilenlerdeniz.
Hiçbir hekimimizin üzülmesini istemeyiz.
Ama özellikle devlet hastanelerinin başına getirilen “Hipokrat” yeminli hekimlerimizin “siyaset-siyasetçi” için değil, sadece “hastası-hastaları” için hizmet vermesini bekliyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR