Vergi ve SGK affında neler var

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

 

         Geçen hafta bu tür vergi aflarının sık sık olmasının olumsuz sonuçlarından söz etmiştik. Biz ne kadar bu tür afların yanlışlığını vurgulasak da af yolda geliyor. Bu haftada gelecek olan afta hangi konular olduğuna ilişkin tespitlerimizi paylaşalım.

 

 

BORÇLAR NASIL YAPILANDIRILACAK

 

        Ödenmeyen vergi ve SGK borçlarının faiz ve cezaları tamamen silinecek. Yasa tasarısında geçen tabir aynen böyle. Bu nedenle vatandaş soruyor. Gecikme zammı alınmayacak mı?  Tabi ki alınacak. Bunu da belirtmeli. Mevcut faiz ve cezalar kalkacak ancak anaparaya vadesinden itibaren TEFE/ÜFE uygulanarak yeni gecikme zammı hesaplanacak ve bu tutar anaparaya ilave edilecek. Böylece ödenmesi gereken toplam tutar bulunacak.

 

NE ZAMAN BAŞVURULACAK VE KAÇ TAKSİTTE ÖDENECEK

 

 Af konusu henüz tasarı halinde, plan bütçe komisyonunda incelendikten sonra meclise gelecek, komisyon ve meclis aşamasında bazı değişiklikler olması muhtemeldir. Tasarıya göre başvurular yasanın yayınlanmasından sonra ikinci ayın sonuna kadar yapılabilecek. İlk taksit başvurudan sonraki ayda başlayacak.

 

         Ödemeler vatandaşın tercihine göre 6, 9, 12 ve 18 taksit halinde olacaktır. Taksitler iki ayda bir olduğundan ödeme süresi 36 aya kadar çıkmaktadır. Ancak süre uzadıkça TEFE/ÜFE dışında 6 taksit 1.05, 9 taksit için 1.07 12 taksit için 1.10, 18 taksit için 1.15 kat sayı ile tutarlar arttırıldığından ayrıca gecikme zammı alınacaktır.

 

DİĞER HUSUSLAR

 

Önceki uygulamalarda yapılandırma ile ilgili taksitlerle birlikte cari dönem borçlarının da aksatılmadan ödenmesi istenmekteydi. Bu durum yapılandırma taksitlerinin ödenmesinde en büyük engeli oluşturuyordu. Bu kez tasarıda sadece yapılandırma taksitlerinin en fazla yılda iki defa aksatabileceği belirtilmektedir. Cari dönem ödemelerine ilişkin bir belirleme bulunmamaktadır.

 

         Şirketlere yönelik olarak sadece kasa affı ve ortaklar cari hesabına ilişkin af getirmektedir. Ortakların çektiği paraları % 3 ödenmesi suretiyle inceleme konusu yapılmayacağı belirtilmektedir. Dolayısıyla kar dağıtımından alacağı % 15 stopajdan vazgeçilmektedir.

 

         Emlak vergilerinin de kapsamda olduğu kanaatindeyiz her ne kadar Maliye Bakanlığı tahsil daireleri ifade geçmekle birlikte vergi usul kanunu kapsamında söz edildiğinden ve emlak vergisinin de kapsam içinde olması gerekmektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR