İşsizlik oranı yüzde kaç?

MAKALEYİ DİNLE

Resmi açıklamalara bakıldığında açıklanan işsizlik oranı % 9 – 10’lar düzeyindedir. Ancak günlük yaşantımızda karşılaştığımız durumlar değerlendirildiğinde bu oranın üstünde işsizlik oranı olduğu kanaati oluşmaktadır. Özelikle lise veya üniversiteyi bitiren gençler arasında iş arayan çok zor koşulları bile kabullenebilecek gençleri görmek gerçekten çok yürek burkuyor. Nitekim genç nüfusta işsizlik oranı konusunda ilgili bakan açıklama yapmış.

 

15 – 24 YAŞ İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 18,7

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, 2013 yılı kadın işsizlik oranının yüzde 11,9 15 – 24 yaş işsizlik oranın ise yüzde 18,7 olduğunu bildirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin TANRIKULU’NUN soru önergesine Çalışma Bakanı’nın verdiği yanıt, kadın ve genç işsizlik oranını ortaya koydu. Soru önergesine yanıtlayan Çalışma Bakanı, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; 2013 yılı kadın işsizlik oranının yüzde 11,9 15 – 24 yaş işsizlik oranının ise 18,7 olduğunu açıkladı. Esas olan gençlerimize iş alanları yaratılmasıdır. Ancak Bakanında açıkladığı gibi gençlerdeki işsizlik oranı gerçekten düşündürücü boyutlarda.

 

VERGİ MÜKELLEFLERİ DİKKAT

Yaklaşım dergisinde yayınlanan habere göre son günlerde mükellefler Gelir İdaresi Başkanlığına adına sahte e-posta adresi (bilgilendirme@gib.gov.tr) kullanılarak İnternet Vergi Dairesi logolu ‘’Birikmiş vergi borcu bilgilendirilmesi’’ konulu e-postalar gönderilmektedir. Bu sahte e-postaları alan bazı mükellefler ise mailde yer alan açıklamaları takip ederek, internet üzerinden ödeme yapmakta, bu şekilde mağdur olmaktadırlar. Bu e-postların Gelir İdaresi Başkanlığı ile hiçbir ilgisi bulunmamak olup, Başkanlığın vergi ödeme ve iade süreçlerine ilişkin böyle bir e-posta hizmeti bulunmamakta ve bu konularda hiçbir şekilde mükelleflere mail gönderilmemektedir. Vergi Dairesi Müdürlükleri ve Mal müdürlüklerince takip ve tahsilatı yapılan; vergi, ceza ve diğer alacaklarla ilgili olarak ödeme süresi geçmiş borçlar, www.gib.gov.tr internet sitesi üzerinde bulunan ‘’Borç Bilgilendirme Servisi’’ uygulamasından istenilen bilgiler girilerek öğrenilebilmektedir.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı bu konuda bir açıklama yaparak; mağduriyet yaşamamaları için söz konusu e-posta içeriklerine itibar etmemeleri, e-postalarda bahsi geçen işlem adımlarını yapmamaları konusunda tüm mükellefleri uyardı. Kolay para kazanmak isteyen kurnazların bir kurnazlığı daha böylece pazara çıkarılmış bulunmaktadır. Bizde aman dikkat ediyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR