CHP, Kocaeli Büyükşehir adayını nasıl belirlemeli?

MAKALEYİ DİNLECHP, ilçelerdeki belediye başkan adaylarını belirledi…
Sıra Büyükşehir’e geldi…
Büyükşehir için üç kişi resmi başvurusunu yaptı…
Ali Akdemir, Tahsin Tarhan, diğeri de Keramettin Gençtürk…
CHP Ardahan Milletvekili Gebzeli iş adamı Ensar Öğüt, Büyükşehir aday adaylığı için başvuru yapmadı, ama seçim çalışmasını sürdürüyor…
CHP, Büyükşehir Belediyesi adayını nasıl belirlemeli…
Kimi, önseçimle, kimi adamayla yapılmalı diyor…
CHP’nin aday belirleme yöntemiyle ilgili eski siyasetçi Mustafa Küpçü, bir yazı kaleme aldı…

**

“CHP Büyükşehir adayı önseçimle belirlenmeli” diyen Küpçü, şu görüşlere yer verdi;
“Bir siyasi partide “parti içi demokrasi” nin varlığı, o partinin üyelerine gösterdiği saygı ile anlaşılabilir.
Bunun göstergesi ile, genel ve yerel seçimlerde adayların partili üyelerce belirlenmesi yani önseçimdir.
Böyle olabilirse;
- Her aklına esen aday olamaz!
- Aday olabilmek için “partiye emek vermek” aranan temel nitelik olur.
- Partili üyeler, parti yönetiminde adam yerine konulduğuna inanırsa, adaylarına sahip çıkar, seçimlere katkı ve coşku verir.
- Üyelerin belirlediği adaylar, seçildiklerinde, öncelikle üyelere karşı “hesap verme” sorumluluğunu duyar.
İktidar partisi belediye başkan adaylarını “temayül yoklaması” ile belirleyeceğini açıklıyor. Ama başta parti yöneticileri olmak üzere tüm partili üyeler biliyorlar ki, tek seçicinin iradesi egemen olacaktır!
Buna karşın, CHP’nin bu seçimlerde başarılı olmasının en temel koşulu, “üyeleriyle önseçim” yaparak adaylarını belirlemektir.
CHP’de Büyükşehir’e aday olması beklenen Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya İzmit’e talip oldular. Bu durum; “CHP’nin Büyükşehir’i kazanma umudu yok!” diye yorumlandı.
Kanımca bu haksız ve yanlış bir yorum.
Üstelik, Büyükşehir’e aday olan Ali Akdemir ile Keramettin Gençtürk başta olmak üzere son olarak aday adaylığını açıklayan Tahsin Tarhan’a da haksızlıktır.
Bugünkü “İzmit Belediyesi” Sirmen ve Erenkaya’nın görev yaptıkları “İzmit Büyükşehir” belediyesinden daha geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır.
Keramettin Gençtürk’ün “partili üyelerle önseçim” istemi, son derece doğru, mantıklı ve haklı bir istemdir.
CHP Kocaeli ölçeğinde parti tabanında büyük bir heyecan dalgası yaratmak ve Büyükşehir’i kazanmak istiyorsa, başka hiçbir seçeneği yoktur!
CHP Kocaeli Örgütü ve CHP Kocaeli Milletvekilleri, bu konuda yekvücut olmalı, Genel Merkezi önseçim için ikna etmelidirler.
Bu yerel seçimlerdeki başarı da başarısızlık da öncelikle CHP Örgütü ve CHP milletvekillerine ait olacaktır!
CHP’nin küçük siyasal hesaplarla hata yapma lüksü yoktur!..”
**
Aynı zamanda ADD Kocaeli Şubesi’nin de başkanlığını yapan Sayın Küpçü’nün görüşleri böyle…
Aslında mantıklı geliyor…
Madem ilçelerde ön seçim yaptınız, Büyükşehir’de de önseçim yapın…
Önseçim yapılan ilçelerde sıkıntı gözükmüyor, zira o adayları kendi üyeleri seçti.
Büyükşehir’de de önseçim yapılırsa, partililer böyle istedi deyip kaybeden adaylar, kazanan adaya destek vermek zorunda olacak.


Polis devleti olduk!

Türkiye, kişi başına düşen polis sayısı bakımından dünyada ikinci sırada. Doktor ve öğretmen sayısına göre ise son sıralarda yer alıyor.

Türkiye, Rusya'nın ardından kişi başına düşen polis sayısı bakımından ikinci sırada. Bloomberg’in açıkladığı kişi başına düşen polis sayısı araştırmasına göre Türkiye'de 100 bin kişiye 474,8 polis düşüyor.

Listenin başını Rusya çekerken, ardından Türkiye ve İtalya geliyor. 52 ülkenin yer aldığı listede her 100 bin kişiye düşen polis sayısına göre, ilk beşte yer alan ülkeler şöyle:

1- Rusya 564.6
2- Türkiye 474.8
3- İtalya 467.2
4- Portekiz 454.2
5- Hong Kong 450.7

Doktor ve öğretmen sayısında son sıralarda
Türkiye'de kişi başına düşen doktor sayısında ise son sıralarda yer alıyor. AKP'nin iktidara geldiği günden beri Emniyet Müdürlüğü personeli yüzde 46 oranında artarak 300 bini aştı. Emniyet tarafından açıklanan verilere göre son on yılda 105 bine yakın kişi polis oldu. Kimi verilere göre ise 13 yıl önce 165 bin 306 olan polis sayısı 2012 sonunda 242 bin 327 ulaştı.


KOÜ’de Kurumsal Kimlik
çalışmalarını tamamladı

Kocaeli Üniversitesi için kurumsal kimlik kılavuzu oluşturuldu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Demirci, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Selamoğlu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer Kanburoğlu ve Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Göktaş’tan oluşan komisyon tarafından yürütülen çalışmalar sonucu ortaya çıkan kılavuz ile birlikte üniversiteye ait amblem, logo, rozet, teşekkür belgesi, davetiye gibi görsel malzemelerinin biçim, renk ve içeriklerinde birlik sağlandı. Hazırlanan kurumsal kimlik yönergesi, Üniversitemiz senatosu tarafından da kabul edildi. Türkiye’de kurumsal kimliği bulunan 20 üniversite bulunuyor.


MHP’de Derince, Gölcük,
Çayırova’da işlem tamam

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, şu sıralar Büyükşehir ve il belediye başkan adaylarını açıklıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de ilçe belediye başkan adaylarını açıklıyor. Bahçeli önceki gün de belediye başkan adaylarını tanıttı. İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşen törende Bahçeli, “Derince Belediye Başkan adayı Halit Altuntaş, Gölcük Belediye Başkan adayı Resul Patan ve Çayırova Belediye Başkan adayı İskender Turan” dedi… Yani anlayacağınız Başbakan il’lerden, Bahçeli ilçelerden başladı…

Can ailesine hac ziyareti

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, hac vazifesini yerine getirip kutsal topraklardan dönen Bekirdere Mahallesi Turan Güneş Caddesi’nde ikamet eden Necmettin Can ve eşi Halide Can’ı bulunan evlerinde ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. Doğan'a ziyaretten dolayı teşekkür edip zemzem suyu ve hurma ikram eden Necmettin Can ve eşi Halide Can herkesin hacca gitmesi için dua ettiklerini söylediler.


Gümüş’e geçmiş olsun

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Hukuk İşleri Müdürlüğü’nde görevli avukat Salim Gümüş’ü ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Başkan Doğan’a ziyaretinde İzmit Belediyesi Kadın Meclisi Başkanı Asuman Sert eşlik etti.. Doğan ziyareti sırasında Gümüş’ün kızlarıyla da yakından ilgilendi.Gençler ve kadınlar
“Savaş” için sahada


Seçim çalışmaları kapsamında CHP Derince Belediye Başkan adayı Hakan Savaş'ın broşürlerini dağıtan CHP Derince Gençlik ve Kadın Kolları, önceki gün Dumlupınar Mahallesinde broşür dağıttı. Kapı kapı gezerek broşür dağıtan CHP’liler ayrıca vatandaşların ve esnafın sorunlarını dinledi. CHP’lileri meclis üyesi aday adayları Mustafa Çelikkkol ve Nezih Toplu da yalnız bırakmadı.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR