Sakın bunlara bakıp da “Müslümanlık bu mu” demeyin!

MAKALEYİ DİNLE

Geçenlerde “dini ve diyaneti yerinde” bir arkadaşım ziyaretime geldi.

Müslümanlığı samimi duygularla yaşayan biri…

Yıllardır namazını kılar, kimse namaz kıldığını bilmez.

Orucunu devamlı tutar, kimseyle oruç tuttuğunu paylaşmaz.

Konu komşusuna, fakir fukaraya iftar verir, bunun reklamını yapmaz.

Sessiz sedasız umreye de hacca da gitmiştir…

İhtiyaç sahiplerine imkânları ölçüsünde yardım yapar, evdeki hanımına bile söylemez.

Anlayacağınız, dört dörtlük bir adam!

Dört dörtlük bir Müslüman!

 

***

 

Ülkemizde olup bitenlerden, duyduklarından gördüklerinden üzgündü.

“Son yıllarda en çok Müslümanlık zarar gördü” diye söze başladı ve devam etti:

“Toplumda Müslümanlık imajı büyük zarar gördü. Hep bunların yüzünden… Müslümanlıkta yalan olur mu? Olmaz… Müslümanlıkta devlet malına el uzatılır mı? Uzatılmaz… Müslümanlıkta hırsızlık olur mu? Olmaz… Müslümanlıkta adaletsiz davranılır mı? Davranılmaz… Müslümanlıkta merhametsiz olunur mu? Olunmaz… İslam, merhamet dinidir. Hırsızlığın dinimizde yeri yoktur. Devlet malını yağmalayanın dinimizde yeri yoktur. Yalan, İslam’ın en büyük günahıdır. Allah her şeyi affeder, sadece kul hakkı yiyenleri affetmez… İslam’da israf yoktur. İsraf, en büyük günahlardan biridir… ”

Durdu, soluklandı, çayından bir yudum daha aldı ve devam etti:

“Lütfen bu söylediklerimi yazın. Özellikle genç nesilleri uyarın. Ortada Müslüman’ım diye gezinenlerin hırsızlık yapmasına, devlet malına el uzatmasına bakıp ‘Müslümanlık bu mu’ demeye kalkmasınlar. Müslümanlığı mazur göstermeye çalışan ahmak dindarlara hiç inanmasınlar. İslam, hırsızlığı asla mazur görmez. İslam’da hırsızların lafı sözü dinlenmez, peşlerinden asla gidilmez… Kibirlerinden yanına yaklaşılmayanların, kendilerini ilah sanıp çevrelerine zulmedenlerin Müslüman görüntülerine hiç kanmasınlar. İslam’da kibir yoktur. Kibirli insanlar Müslüman olamaz. İslam’da zulüm yoktur, İslam merhamet dinidir, İslam adalet dinidir… Adil olmayan insan, asla Müslüman olamaz. İhaleye fesat karıştıranlara bakıp da ‘İslam bu mu’ üzüntüsüne kapılmasınlar. Bu ortada dindar havasında dolaşanlara bakıp kimse asla Müslüman olamaz. Bunlar olsa olsa İslam’ı kötülemek için ortada dolaşanlar olabilir…”

Arkadaşım, sözünü şöyle bitirdi:

“Bu yaşa geldim, İslam’ın böyle kötü tanıtıldığı bir dönem yaşamadım. Müslüman, özü ve sözü bir insandır. İnandığı gibi yaşar. İnandığı ayrı, yaşadığı ayrı olamaz. Siyasete ve ticarete alet edilerek dinden menfaat sağlanamaz. Kamuya ait mallarda bütün toplum fertlerinin eşit hakkı vardır. Dinimiz, kul hakkının gasp edilmesini emanete ihanet olarak değerlendirir. Kamu malına hıyanet ederek maaşı dışında gelir elde eden en büyük günahkârdır. Kamu malına ihanet eden kişi, hem dünyada hem de ahrette ağır vebal altına girer. Maalesef, İslam artık siyasi ve ticari rant aracı oldu. Allah bu yolda olanları ıslah etsin! Allah, haram yiyenleri ıslah etsin! Allah, Müslüman geçinip de hırsızlık yapanları, kul hakkı yiyenleri ıslah etsin! Allah, devletin malına el uzatanları, devletin paralarını har vurup harman savuranları ıslah etsin! Allah, yönetimde adaletsiz davrananları, devletin parasını babasının parası gibi harcayanları ıslah etsin! Allah, tez zamanda bu gibi sahte Müslümanları toplumdan arındırsın!”

Arkadaşım dolmuş, boşaldı…

Onun temennileri “dua” gibiydi.

Her duasından sonra “Amin” demek de bana düştü.

Uğurlarken arkadaşıma, “İnşallah duaların yerine gelir de memleket sahte Müslümanlardan kurtulur. Yoksa dinimiz kan kaybedecek” dedim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR