Emin Şimşek’in kararı aslında her şeyi özetliyor…

MAKALEYİ DİNLE

Bazı ülkücü dostlarımız, yorumlarımız nedeniyle bana karşı olumsuz bir düşünce içinde olabilirler.

Fakat lütfen kusura bakmasınlar.

Ortada bir değişim gerekliliği var.

Her ne kadar MHP’deki siyaset kültürü biat üzerine kurulu olsa da bu durum eğer ortada bir başarısızlık var ise liderlik koltuğunda oturan kişinin tartışılmasına engel olamıyor.

Çünkü Bahçeli bir Türkeş değildir.

MHP’de bugün Bahçeli tartışılan bir liderdir.

Eğer karşısına üç aday namzedi birden çıkmış ise olay doğal olarak budur. Devlet Bahçeli bir liderdir.

Bugün tartışılan ismidir, liderliği değil.

Ancak inatla bulunduğu noktada kalmaya devam ederse bu kez gerçek bir lider olup olmadığı tartışılacaktır. Ki bu durum, “Bahçeli zaten lider olamamış” ifadelerine kadar gidebilir.

Bundan sonraki nokta ise artık MHP’nin ve temsil ettiği davasının tartışılmasına kadar gider. Şayet imzalar toplanır ve buna rağmen kurultay çağrısı bizzat MHP Genel Merkezi tarafından yapılmaz ise ülkücülük davası, MHP tarafından mahkeme kapılarına düşürülmüş olur. Haliyle bu da bana göre misyona vurulmuş en büyük darbe niteliğinde olacaktır.

Tabi bu noktada meseleye taban gözü ile bakmak lazımdır. İmzalar toplanıyor. Kocaeli’de de imzalar tek tek veriliyor. Son olarak kurultay isteyenlerin arasına Derince İlçe Başkanı Emin Şimşek de katıldı.

Emin Bey, bu konuda çok farklı bir yol izlemiş. MHP’ye fayda sağlayan, hala dava kültürü ile hareket eden mevcut ya da geçmişte görev yapmış ne kadar adam varsa hepsi ile ayrı ayrı görüşmüş.

Buradan çıkacak sonuca göre karar vereceğini, yani kendisini seçen delegasyona, partinin önemli isimlerine sorarak ortak akıl ile hareket edeceğini ifade etmiş. Kısacası ‘Taban ne derse ben de onu derim’ tarzında hareket etmiş…

Evet, işte dananın kuyruğu da burada kopuyor. Çünkü Derince’de taban net bir şekilde, yüzde 98 oranında kurultay talebinde bulunmuş. Aday olarak da Meral Akşener’in arkasında durulmasını doğru tercih olarak göstermiş.

İşte bu sebepten dolayı Emin Şimşek de gidip imzasını vermiş.

Kısacası parti tabanının sesine, MHP’nin önemli isimlerinin öngörülerine güvenerek birlikte karar alma kültürüne riayet etmiş…

Şimdi kurultay talep edenleri neredeyse hain ilan edip görevlerinden alacakları konuşulan arkadaşlara sormak istiyorum:

“Emin Şimşek, parti tabanı istedi diye Meral Akşener’e destek vermek kaydıyla kurultay talebinde bulunmuş. Bunu da başkaldırı olmadan doğruyu bulma çabası olarak nitelendirmiş. Şimdi MHP’nin genel merkezi ya da buradaki sorumluları, bu olayı nasıl yorumluyorsunuz?”

Belli ki taban giderek Bahçeli’den uzaklaşıyor. Zira 2002 seçimlerinde partinin baraj altında kalmasının ardından belki de ilk kez genel başkanını sorgulamaya başladılar. Değişim isteğini artık daha yüksek sesle söyleyebiliyorlar.

Derince örneği bile gösteriyor ki, MHP’de taban yeni bir isimle yola çıkılmasını, Bahçeli’nin yorulduğunu ve bu davanın artık daha emin ellere teslim edilmesini talep ediyor.

Bu talebe karşı mücadele vermek, topluma rağmen siyaset yapmak gibi bir şeydir. Tabanı hiçe saymaktır. ‘Siz olmasanız da MHP’ye ben yeterim’ anlayışı ile hareket edildiğini gözler önüne sermektir.

Ancak ülkücü camia gücünü, etkisini tarihinden ve davasına sadakatinden almaktadır. Bu etkiyi görmezden gelmek MHP için sadece bugün var olmak anlamına gelir. Yarının ise garantisi yoktur. Günübirlik siyasetle ve tartışarak doğruyu bulma kültüründen uzak duruşla MHP, -En azından bana göre- mahkeme kapılarına düşmemesi gereken büyük bir camiadır…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ERCAN. - Mehmet kardeşim kime sormuş.Eminin söylediklerini haber diye paylaşıyorsun.Emin sorsa idi tabana tamam.Kimseye sormadı.Meral ablası dün piyasada yoktu dyp sonra ne olduysa akp kapısından döndü.Derinceyede geldi yerel seçimlerde ne katkısı oldu.Tabanı toplayıp sorsa tamam birde yüzde 98 miş.

Yanıtla . 0Beğen 13 Aralık 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR