Bağırganlı değil, bağrı gamlı!..

MAKALEYİ DİNLE

Bilmem kaç kişi anımsıyor?

AKP iktidarı “Kandıra Turizm Bölgesi olacak” demişti!

Kandıralılar da inanmıştı!

Topraklar değerlenecek, özellikle Karadeniz kıyılarında kurulacak turistik tesisler ilçeye gelir kaynağı olacak, Kandıralı gençler Kandıra’da kurulacak “Turizm Okulu”nda eğitim görecek ve bu turistik tesislerde iş olanağı bulacak.

Kandıralı üreticiler bu tesislere meyve-sebze satacak.

Kandıra esnafının işleri gelişecek.

İlçe zenginleşecekti.

“Kandırdılar Kandıralıyı!”

Kandıra’dan geçecek Karadeniz Sahil Yolu, Melen suyu altyapı inşaatı, Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi projesi, Kandıra ve çevresini “arsa spekülatörleri” için cazip hale getirdi! Özellikle İstanbul’da yaşayan pek çok varsıl kişi Kandıra topraklarını önemli ölçüde devşirdi! Kandıra’da ve çevre köylerde, başta eski-yeni muhtarlar olmak üzere pek çok kişi bir anda “Emlak Uzmanı” oluverdi!

Peki,  Kandıra “Turizm Bölgesi” oldu mu?

Beklenen gelişmeler sağlandı mı?

HAYIR!

Turizm Bölgesi için, öncelikle;  “Bölgesel Plan”  ve bu plana göre “Bölgesel ALTYAPI” yapılması gerekirdi.

Yapıldı mı?

HAYIR!

Bu savsaklama, öncelikle “Kandıra halkının aklıyla alay etmek” değil midir?

Peki, yıllardır Kandıra sahillerinde tatilini geçiren, artık kendilerini “Kandıralı” hisseden sahil beldelerindeki insanlar mutlu ve huzurlu mu?

HAYIR!

İşte, Bağırganlı’dan yükselen feryat!

Belki 40 yıldır Bağırganlı’da yaşayan bir arkadaşım telefonla aradı ve sorunlarından söz etti.

“Bana e-mail yoluyla belli başlı sorunlarınızı iletir misin?” dedim, o da iletti. Noktasına virgülüne dokunmadan aynen yer veriyorum;

“Her yaz Bağırganlı’ya misafir gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nu her gelişinde burayı çok güzelleştireceğini söyleyerek aramızdan ayrılıyor. Bu hikaye yıllardır aynen devam ediyor. Sayın Başkan, kanalizasyon ve arıtma tesisi yapımından başka buraya bir şey yapmadı. Yapılan tesisin atık suyu da geçen dereye deşarj edilerek plaja atılıyor! Yollarımız, önce Melen Su Projesi için bozuldu. Ardından liman inşaatı sonra da kanalizasyon için bozuldu. Bir kısmına asfalt attılar, bir kısmı hala toprak. Asfaltlanmayan yol, her akşam halkın kayalıklara gittiği yol.

Geçtiğimiz yaz sezonunda limana ek inşaat nedeniyle Sarısu’dan kaya ve blok betonlar getirmek için Seyrek’ten limana kadar olan yolumuz ağır tonajlı kamyonlar tarafından bozuldu, kullanılmaz hale geldi. Tozdan evlerimizi kullanamaz, sokağa çıkamaz hale geldik. Yaz sezonu yarılandı, kamyonlar hala çalışıyor!

Kerpe’yi, Cebeci’yi güzelleştiren Başkan, söz verdiği halde Bağırganlı’ya ilgisini esirgiyor.”

İşte, Bağırganlı sakinlerinin yakınma ve sitemleri böyle sayın Karaosmanoğlu.

Elçiye zaval olmaz!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR