CHP’li Akar, AKP’ye gazilerimizi hatırlattı!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Milletvekili Ensar Öğüt, gazilere daha fazla hakkın verilmesiyle ilgili kanun teklifi verdi. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar bu teklifi destek vererek genel kurulda şu konuşmayı yaptı;
Binlerce şehit verdik arkadaşlar, binlerce gazi verdik, bu ülkede Kasım 2002’den Aralık 2011 tarihine kadar 11.734 terör eyleminde 788 güvenlik görevlisi şehit oldu ve yine aynı tarihler arasında 4.487 güvenlik görevlisi yaralandı. Biliyor musunuz Habur açılımından sonra Kasım 2009 ile Aralık 2011 yılları arasında meydana gelen 885 olayda da 208 güvenlik görevlisi şehit olmuş, 473 güvenlik görevlisi de yaralanmıştı.
Peki, bu kadar şehit veriyoruz, bunca güvenlik görevlimiz gazi oluyor. Gazi olmanın anlamını biliyorsunuz, mutlaka en az bir uzvunu kaybetmiş olmasından geçiyor. Anayasa'nın 61’inci maddesi de bize şunu söylüyor, Anayasa’nın “Sosyal güvenlik bakımından özel olarak korunması gerekenler” başlığı altındaki 61’inci maddesi; “Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.” hükmünü getiriyor.
**
Peki, sevgili arkadaşlar, biz Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak, canlarını bu ülkeye feda eden güvenlik görevlilerine ya da o uzuvlarını bu ülke için kaybeden güvenlik görevlilerine ne yapıyoruz? Veya siz on yıllık iktidar döneminizde ne yaptınız? Bunu sorgulamak lazım.
Bunu sorgulamadan önce sizinle paylaşmak istediğim bir yazı var. Bakın, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Yunanistan’da gaziler için neler yapılıyor? Yavuz Donat’ın yıllar önce “Mor Kalpli Adam” başlıklı müthiş yazısından bir bukle: “Geçen hafta Amerika’dayken bir otomobilin plakası dikkatimi çekti. Plakada damga, mühür, madalya gibi bir şey vardı. Sürücü otomobilini park etti. Park yerindekiler ona saygıyla, sevgiyle, tebessümle bakıyorlardı. Kimi de gidiyor madalyalı adamın elini sıkıyordu. Yanımızdakilere sorduk: ‘Bu adam kim? Bu madalya neyin nesi?’ dedik. Dediler ki: ‘Bu bir gazi.’ Yakasında da Purple Heart, Türkçesi Mor Kalp. Askerlik görevini yaparken yaralananlara verilen madalya. Polis Mor Kalpli adama selam duruyor, lokantadaki garson Mor Kalpli adama en iyi masayı gösteriyor, bazı müşteriler de Mor Kalpli adamın yanına yaklaşıp ‘Siz bizim için savaştınız, teşekkürler.’ diyor. Resim çektirenler bile var. Amerika’da beyaz, siyah, kadın, erkek, zengin, fakir herkes eşit ama Mor Kalpli adam üstün insan, ayrıcalıklı. Onun sahip olduğu ayrıcalığa Amerikalı parlamenter bile sahip değil.”
**
Bunu, Yavuz Donat Amerika’dan izlenimlerinde anlatıyor. Peki, Türkiye'de durum nasıl? Türkiye'de durum şu arkadaşlar: Sosyal yardımlaşma dernekleri, sosyal vakıflar tarafından gazilerimizin ihtiyaçları giderilmeye çalışılıyor bizim gibi az gelişmiş ülkelerde.
Peki, Amerika ne yapmış? Gazi Bakanlığı kurmuş. Amerika ne yapmış? 60 milyar dolar gaziler için bütçe ayırmış. Amerika ne yapmış? Gazilerin ihtiyacı olan, kaybettikleri uzuvlarının yerine geçebilecek metotlar geliştirmiş, protezler geliştirmiş ve gazilere sunmuş.
**
Peki, biz ne yapıyoruz? Bunların hiçbirini yapmıyoruz. Bunları yapmadığımız gibi sadece gazileri ve şehitlerimizi unutmuyoruz Türkiye’de, onlara saygı göstermediğimiz gibi bugün terör örgütünün elinde olan Astsubay Abdullah Söpçeler ve Uzman Çavuş Zihni Koç 330 gündür terör örgütünün elinde, Kaymakam Kenan Erenoğlu 300 gündür, Polis Memuru Nadir Özgen 270 gündür terör örgütünün elinde.
Ben, burada, Millî Savunma Bakanına bu soruyu sorduğumda Millî Savunma Bakanı bu soruya cevap vermedi, Tarım ve Hayvancılık Bakanı soruya cevap vermeye çalıştı bir şeyler yapıyoruz diye.
Ülkesinde kendi bedenini siper etmiş insanları bu kadar yok sayan bir hükümet, on yıllık Hükümetiniz döneminde hiçbir şey yapılmadığı gibi yine de böyle bir kanun teklifi getiren Ensar Bey’in bu kanun teklifinin burada desteklenmesi ve gerekenlerin yapılması gerektiğini söylüyor, hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum.
**
Haydar Akar, gazilerle ilgili konuşması böyle…
Bu yazıyı kafanıza kazıyın.
Size yarın gazilerimizden gelen bir yazıyı paylaşacağım…
Türkiye’de gazilere verilen değere güzel bir örnek olacak…


AKP’li Şeker, meğer 1 değil, 2 kez konuşmuş!

Salı günü gazetemizde AKP, CHP ve MHP milletvekillerinin meclis tutanaklarından 1 yıllık performansını değerlendirmiştik. Haberimizde AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in hiç önerge vermediğini, sadece genel kurulda 1 kez konuştuğunu yazmıştık.
İlyas Şeker’in danışmanlarından bir düzeltme geldi.
Şeker’in bir soru önergesi verdiğini, iki kez de genel kurulda konuştuklarını söylediler.
Yani Şeker, genel kurulda 1 değil, iki kez konuşmuş…

Zabıta afiş peşinde

İzmit Belediyesi, afiş kirliliğine neden olanları affetmiyor. Zabıta Müdürü Muhammet Ergin, belirlenen yerler dışında afiş asmanın ve el ilanı dağıtmanın yasak olduğunu belirterek” Bu konuda defalarca uyarılarda bulunuyoruz. Buna rağmen bazı kişi ve kuruluşlar trafolara, direklere, duvarlara ilan ve afiş asarak görsel kirliliğe neden oluyorlar. Ayrıca, izinsiz el ilanı dağıtmak suretiyle de vatandaşlar rahatsız edilmektedir. Zabıta Müdürlüğü olarak bu olumsuzluklarla mücadele ediyoruz. Trafolara, duvarlara, direklere yapıştırılan afiş ve ilanlar tespit edilip haklarında yasal işlem yapılıyor” dedi. Zabıta Müdürü Ergin, bir aylık süre içinde izinsiz el ilanı dağıtan, rast gele afiş ve ilan yapıştıran 23 şahıs ve kuruluşa Kabahatler Kanunu’na göre 9 bin 108 lira para cezası kesildiğini de söyledi. Ergin, afiş kirliliğine karşı kimseye taviz vermeyeceklerini sözlerine ekledi.


Kitapları çöpe atmayın


İzmit Belediyesi Çevre Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, öğrencilerden kitap ve defterlerini çöpe atmamalarını istedi.
Açıkgöz, okulların tatile girmesiyle birlikte öğrencilerin ders kitap ve defterlerinin kullanılmaz hale geldiğini hatırlatarak” Öğrencilerden kitap ve defterlerini çöpe atmamalarını bunları geri dönüşümle değerlendirmelerini istiyoruz. 1 ton kağıt için 17 ağacın kesilmek zorunda olduğunu unutmayalım. Öğrenciler, kullandıkları defter ve kitaplarını Belediyemizin 318 00 77 numaralı telefonunu arayarak bildirirlerse görevlilerimiz gidip bunları alacaklar. Ayrıca, öğrenciler, kitap ve defterlerini okullarına da teslim edilebilir. Bu yolla hem her yıl binlerce ton defter ve kitap geri dönüşüm sayesinde ekonomiye geri kazandırılıyor hem de ağacın kesilmesi önlenmiş oluyor” dedi.


Doğan, Taşer’e moral verdi

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan önceki gün İzmit’in tanınmış esnaflarından Abdullah Taşer’i Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Servisi’nde ziyaret etti. Doğan’a ziyaretinde Belediye Meclis Üyesi İbrahim Elgin eşlik etti. 70 yaşındaki Abdullah Taşer’i çok iyi gördüğünü vurgulayan Doğan, “Abdullah Bey şehrimize hizmetleri olan ve bu kentin çok sevdiği, yakından tanıdığı bir kişi. Kendisine moral vermek ve geçmiş olsun dileklerimizi iletmek için buradayız. Kendisine Allah’tan acil şifa dilerim” dedi.


Tanrıkulu, çocuklarını sünnet ettiriyor

Tanrıkulu geri dönüşüm şirketinin sahibi İzzet Tanrıkulu, Pazar günü 17.00-22.00 saatleri arasında muhteşem bir sünnet cemiyetiyle çocukları Muhammet Ali ve Ömer Faruk’u sünnet ettiriyor. Tanrıkulu ailesi bütün dostlarını cemiyetlerine davet etti.


TOKİ, Kocaeli’ye stat yapacakmış?

TOKİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla yaptığı protokoller çerçevesinde 2012 yılında 18 yeni stadyum yapacağı açıklandı. Bilindiği gibi İsmetpaşa Stadı alanı TOKİ’yi verilmiş, TOKİ de Alikahya bölgesinde bir stat yapacağı belirtilmişti. Bakanlık ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan ve imzalanma aşamasındaki protokollerle Kocaeli dışında Adana, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon’a yeni stadyum yapılacak. Stat yapılmasına yapılacak da, daha ortada hiçbir şey yok.


Mavi kapağa tekerlekli sandalye

Gölcük Belediyesi ilçe genelinde Plastik Kapak (Mavi Kapak) toplama kampanyası başlattı. Bu kampanya doğrultusunda Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Özer, Engelliler Derneği Başkanı Emine Cebeci ve Gölcük Belediyesi Çevre Mühendisi Serkan Aksöz, Değirmendere Cumhuriyet Mahallesi’nde ikamet eden 72 yaşındaki Fehmi Kara’yı ikamet ederek tekerlekli sandalyeyi teslim ettiler.BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?


Eyfel Kulesi’nin tepesine çıkabilmek için 1.792 basamak çıkmak gerektiğini…


KONUŞAN FOTOĞRAF

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR