17 Ağustos’u unutmadık!

MAKALEYİ DİNLE

Büyükler hatırlar…
Yaşı küçük olanlar için 17 Ağustos 1999’da meydana gelen yüzyılın depremi ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum.
1999 Gölcük Depremi, İzmit Depremi, Marmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de gerçekleşen, Gölcük merkezli deprem. Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden oldu.
17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesi'nde, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi.
Resmi raporlara göre, 17.480 ölüm, 23.781 yaralı oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 konut, 42.902 işyeri hasar gördü.
Resmi olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölüm, ağır-hafif 100.000'e yakın yaralı oldu. Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişiyi evsiz bıraktı.
Yaklaşık 16 milyon insan, depremden değişik düzeylerde etkilendi.
Bu nedenle Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir. Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu maddi kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir.

***

Aradan 13 yıl geçti.
Ama hala deprem izlerini görmek mümkün…
İnsanlarda unutulmaz bir psikolojik etki bıraktı.
Hala bazı ilçelerde depremde hasarlı binalar yıkılmadı.
Depremde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.

***

Çalkavur’dan selam var
İstanbul Ağrılar Dernekler Federasyonu’nun Ağrılı iş adamlarına verdiği iftarda İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Allak ve bir süre önce yaş sınırında emekliye ayrılan Kocaeli eski İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur da katıldı. Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşen Çalkavur, yakın dostu Mehmet Allak vasıtası ile Kocaeli’yi çok özlediğini, Kocaeli’deki dostlara selam göndermiş. Kocaeli’yi asla unutmadığını ve Kocaeli’ye yerleşmeyi düşündüğünü söyleyen Çalkavur, gözünde bir operasyonu geçirdiği için veda ziyaretlerini tamamlanmadan Kocaeli’den ayrılmak zorunda kalmıştı. Çalkavur, en kısa zamanda yarım kalan ziyaretleri tamamlayacağını söyleyerek kendisini tanıyanlara selam gönderdim.


***

İsmail Çolak, askere uğurlandı..
Kandıralı Beden Eğitimi Öğretmeni İsmail Çolak 5 ay sürecek kısa dönem askerlik görevi için Erzincan’a uğurlandı. İsmail Çolak’ın, 59. Topçu Er Eğitim Tugay’ında kısa dönem askerlik yapmak üzere uğurlandığı Kandıra Namazgah’taki toplantıya; Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkan Yardımcısı Erdal Baykara, Kocaeli Aydınlar Ocağı İlim ve İstişare Kurulu Başkan Vekili Ahsen Okyar, Kandıra Sağlık Grup Başkanlığından emekli Fevzi Genç, İşadamı Volkan Bulgurcu, Petkim Emeklisi Osman Onur, Sigortacı Adem Özkan, Kandıra Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Akşit, Bebek Petrol Şirket Müdürü Serkan Bebek, Gayrimenkul Danışmanı Yavuz Bektaş, İSU Kandıra çalışanı İbrahim Okyar, Ufuk Güler ve Tuğrul Önür katıldı.
Askerlik hizmeti vatan görevidir diyen Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkan Yardımcısı Erdal Baykara; “İsmail hocam, güle güle git ve güle güle gel. 5 ay kısa zaman, göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir. Hayırlı yolculuklar ve tezkereler diliyorum.” dedi.

***

Arslanbey’de iftar sonrası açılış
Arslanbey Şefkatiye Mahallesi’nde kurulan Şevkatiye Gençlik Derneği’nin binası önceki gün iftar sonrası açıldı. Şevkatiye Mahallesi Merkez Camii karşısı adresinde açılan Gençlik Derneği’nin açılışına Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, 2009’da MHP’den Kartepe Belediye Başkan adayı Nihat Balta, mahalle muhtarı Metin İnce, AKP Kartepe Belediyesi Meclis Üyesi Kadir Şahin, AKP Kartepe eski Gençlik Kolları Başkanı Uğur Üzülmez ve Şevkatiye Okul Müdürü Erdoğan Davut ve çok sayıda mahalleli katıldı. Dernek Başkanı Hamza Koç, ahlaka, maneviyata ve eğitime destek vereceklerini söyledi. Dernek yönetimi: Hamza Koç (Başkan), Kerim Kılıç, Mehmet Aslan, Gürkan Ay, Faruk Üzülmez, Nusret Koç, Recep Ay

***

Kent Bayramlaşması pazar günü Dolphin’de
İlimizde geleneksel olarak her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarında, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kent Konseyi ve sivil toplum kuruluşlarının organizasyonunda gerçekleştirilen Kocaeli Kent Bayramlaşmasının 17’ncisini bu yıl da 19 Ağustos Pazar günü saat 14.00 de Dolphin’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.
**
Kent Bayramlaşmasında; her görüşten, her düşünceden ve her yöreden insanların katılımı ile bir kültür mozaiği oluşmakta ve kentin bürokratını, siyasetçisini, vatandaşını ve kentin ileri gelenlerini tek çatı altında buluşturmaktadır.
**
Ramazan Bayramının coşku ile kutlaması için tüm hazırlıkların yapıldığı kent buluşmasında, STK’lar adına Kent Konseyi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve teşrifleri halinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün konuşmaları ile devam edecek. Bayramlaşma töreni hatıra fotoğraf çekimi ile sona erecek.


***

Obeziteye dikkat!
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Ramazan etkinlikleri kapsamında Kültür Tepesi’nde bulunan standları gezdi. Çocuk doktoru olan Başkan Doğan’ın en çok ilgi gösterdiği stant, Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kurulan “Obezite İle Mücadele Standı” oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Obezite İle Mücadele Programı’nı çok anlamlı bulduğunu ifade eden Başkan Doğan çağımızın en büyük sağlık sorunlarından birinin Obezite olduğuna dikkat çekti. Stantta Uzm. Dr. Selim Yüksel ve Sağlık Memurları Özgür Özçınar, Serkan Ankun, Sezgin Sevilmiş tarafından vatandaşlara, “obezite, fiziksel aktivitenin önemi, yeterli ve dengeli beslenme” konuları hakkında bilgi veriliyor.


***

Silahlı sevince hayır!
Kocaeli Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, yaklaşan Ramazan Bayramı sebebiyle vatandaşların bayramları Silah Atarak karşılama veya kutlamasının yasak ve yanlış olduğunu bilgilendirmek, önlemek amacıyla kentin birçok noktasına Toplum Destekli Polislik Şubesince hazırlanan afişlerden asıyor. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Polislerinin astıkları afişler halkımızın dikkatini çekmeyi başardı.

***

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
1 saat süreyle kulaklıkla bir şey dinlemenin kulaktaki bakteri sayısını % 700 arttırdığını…

***

KONUŞAN FOTOĞRAF

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR