Erdoğan’ın yargılanma süreci başladı mı?

MAKALEYİ DİNLE

10 Ağustos’ta cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildi…

15 Ağustos’ta seçim sonuçları açıklandı…

Hukukçular, 15 Ağustos’tan itibaren Erdoğan’ın, Başbakan olmadığını söylüyor…

Başbakan diretiyor, görevi 28 Ağustos’ta bırakacağını söylüyor…

Tüm bu tartışmalar yaşanırken, siyasi parti temsilcileri cumhurbaşkanlığı sürecini değerlendirmeye devam ediyor.

**

Seçim değerlendirmesi yapanlardan biri de İşçi Partisi Kocaeli İl Başkanı Neval Sağdıç…

Neval Hanım’ın değerlendirmesini birlikte okuyalım;

1989 yılındaki Danıştay kararına göre: “Cumhurbaşkanlığına seçilen bir başbakan, cumhurbaşkanlığı görevine başlayıncaya kadar geçecek süre içinde eski hükümet atanacak bir üyesinin başbakanlığında görevine devam eder”

Yani mevcut başbakanın başbakanlığı sona erer, hükümet kendi içinden atanacak bir üyesi aracılığıyla yeni hükümet kuruluncaya kadar görevine devam eder.

Danıştay kararına göre Erdoğan istifa etmese de görevleri kendiliğinden düşüyor. Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmekle, AKP Genel Başkanlığı, milletvekilliği ve başbakanlıktan ayrılmış sayılır. Bunun için istifaya veya başka bir işleme gerek yoktur.

Danıştay kararı yürürlüktedir. Dokunulmazlık zırhı kalkmıştır.

Şimdi görev Cumhuriyetin Savcılarındadır.

Tayyip Erdoğan bu korkusu nedeniyle Meclisi tatile sokmuştur. Adli Yıl Açılışı’nda Türkiye Barolar Birliği Başkanını susturmaya çalışmaktadır. Usta gazeteciler Hulki Cevizoğlu ve Yılmaz Özdil’e operasyon yaptırmıştır.

Tayyip Erdoğan saltanatı yıkılacaktır. Onu çıktığı yerden indireceğiz. Millet olarak indireceğiz. Yükseğe çıkmak, birikimsiz kişilerin başını döndürür. Ama çıktığı yükseklik, düşeceği yüksekliktir. Daha yüksekten düşecektir. 

Siyasetle ilgilenmek, siyasetin içinde olmak değildir. Şikayet etmek, söylenmek değil, örgütlü siyasi mücadele gerekmektedir. Tıpkı Atatürk’ün yaptığı gibi…

Tüm halkımızı tam bağımsızlığı savunan, emekten yana programı olan, Atatürk’ün yolundan giderek sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya kurmak amacıyla İşçi Partisi’ne üye olarak vatanımızı emperyalizmin uşağı iktidar ve yandaş muhalefetten kurtarmak için mücadeleye davet ediyoruz.”..

**

Neval Hanım’ın açıklamaları böyle… Erdoğan, yüzde 40’lara hükmetmeye devam ettikçe, diğer partiler bölük pörçük olmaya devam ederse, Erdoğan’ı oradan indirmek pek kolay gözükmüyor.

 

Büyükşehir’e kırtasiye teşekkürü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başiskele’de bulunan 37 mahalle muhtarına fotokopi kağıdı, kalem, dosya ve klasörden oluşan kırtasiye yardımında bulundu. Kırtasiye yardımını Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş ve yönetimi Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden teslim alarak muhtarlara teslim etti. Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş kırtasiye yardımında bulunan Büyükşehir’e teşekkür etti.  Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş, Körfez Mahalle Muhtarı Sadettin Aslan ve Sepetlipınar Mahallesi Muhtarı Osman Özer kırtasiye yardımını teslim aldı.

 

Kandıralı Akşit, ameliyat oldu

Kandıra Engelliler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Akşit, safra kesesindeki taş nedeniyle önceki gün Umuttepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat oldu. Ağızdan kamera sistemiyle giriş yapılarak safra kesesindeki taşı alınan Akşit, başarılı bir ameliyat geçirdi.

 

Dilovası’nda kadın müdür

Dilovası Beleyesi tarihinde ilk kez bir bayan, birim müdürü oldu. Daha önce hiçbir bayanın birim müdürü olarak görev yapmadığı Dilovası Belediyesinde bir ilk gerçekleşti. Daha önce Dilovası Belediyesi’nin peyzaj mimarlarından olan Irmak Şenkuzu Park ve Bahçeler Müdürlüğünün başına getirildi..

 

Başkan Baran Cumartesi günü dönüyor

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra ilçe belediye başkanları tatile çıktı. Tatile çıkanlardan biri de Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran. Tatilini memleketi Artvin’de geçiren Baran, Körfez’e dönüyor. Baran’ın pazartesi günü iş başı yapacağı öğrenildi.

 

AKP, gazetelere yine yasak getirdi

AKP’nin kongresi 27 Ağustos’ta yapılacak. Ak Partiye yakınlığı ile bilinen ve attığı twitterlerle adından sıkça bahsettiren ve yazdıklarının doğruluğu kanıtlanan “Başkentçi”ismil twitter kulanıcısı 27 Ağustos'ta yapılacak olan Ak Parti kongresine alınmayacak gazete ve Televizyon kanalarının  isimlerini açıkladı. Başkentçi twitter hesabından şu açıklamayı yaptı; Zaman, Bugün, STV, Kanaltürk, Cihan,Cumhuriyet, Aydınlık, Sözcü, Yeni Çağ,Evrensel ve Birgün AK Parti kongresine alınmayacak.

 

Sağlıkta merdiven altı sistemi yürürlükte

LDP Genel Başkan Yardımcısı Eczacı Ali Sami Gonca y, sağlıkta merdiven amtı sisteminin devam ettiğini söyledi. Goncay, “Hastanelere ihale ile Antiseptik- Dezenfektan veren üreticilerin % 90' ı merdiven altıdır, bu da onlardan sadece biridir. Bu firmanın ve diğer merdiven altı firmaların yıllardan beri üretime devam ettiklerini söyleyelim.  Merdiven altının olması için bunları görmeyen birileri, menfaatim var diye de alıp satan kullanan birileri olması gerekir. Bunların tümü de insan sağlığını çalarak hayatlarını sürdüren kişilerdir. Sağlık Bakanlığı’nın bürokratları bu merdiven altı üreticileri görmedikleri gibi, bunlara ürün ruhsatı vererek de yasallaştırmıştır. Bunun hesabını er ya da geç soracağız.” Acaba Kocaeli’de de merdiven aldı sistemi devam ediyor mu? bunu da araştırmak lazım. 

 

Sedaş’tan elektrik kesintisi

SEDAŞ’tan elektrik kesintisi uyarı ve duyurusu. Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından yapılan yazılı açıklamada elektrik nakil hatlarında yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle elektrik kesintisi ne gidileceği bildirildi. 23 Ağustos Cumartesi günü 09.00-23.00 saatleri arasında yapılacak kesintiden etkilenecek bölgeler ise şu şekilde bildirildi: “Barış Mahallesi 2805/4 sok. 2804/2 sok, Muallim Köy, Haluk Akkaya, Koyuncuoğlu, Yıldız Nakliyat, Haliloğlu, Rızalar Moza, Mehmet Çelebi, Aydınlar Vinç bölgesi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR