MİA projesi için çözüm önerisi!

MAKALEYİ DİNLE

İzmit'te Küçük Sanayi Sitesi alanı içersinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Merkezi İş Alanı (MİA) Projesi ile ilgili tartışma sürerken; CHP milletvekilleri ve İl başkanlığı ile Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li meclis üyelerinin başvurusu üzerine 2'nci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti…

**

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Bahri Odabaş, Merkezi İş Alanları (MİA) projesiyle ilgili açıklama yaptı…

Odabaş, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu MİA projesini taraflarla birlikte konuşmaya, tartışmaya ve çözüme davet etti.

**

Odabaş’ın MİA ile ilgili açıklaması şöyle; İktidara gelmeden bize, ortak aklı kullanacaklarına, kenti ve ülkeyi birlikte yöneteceklerine, herkesin öneri ve uyarılarına, fikir ve projelerine önem vereceklerine, dürüst, açık ve şeffaf bir yönetim sergileyeceklerine şeref sözü vermişlerdi.

Şimdi bu sözlerini hatırlatarak Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na sesleniyorum; sözünüzde samimi iseniz binlerce esnaf, sanatkar, sanayici ve işadamını yıllardan beri tedirgin eden, gelecek korkusu yaşatan bu MİA Projesini kapalı kapılar ardında, birilerine haksız rant sağlayacak şekilde değil, açık, şeffaf ve önce ilgili STK ( KÖRFEZ SANAYİ SİTESİ KOOP,MARSİAD,MİMARLAR ODASI,ÜNİVERSİTE,DİĞER SİYASİ PARTİ VS. )konu ile ilgisi bulunanlar birlikte daha sonra tüm kamuoyunun karşısında yine bunlarla birlikte konuşmaya ve açıklama yapmaya davet ediyorum.

**

Çünkü aldığınız karar size değil millete ait bir karar. Milletimizin tümünü etkileyecek bir kararı kendi başınıza almanız ve milleti zarara sokmanız bu milletin güvenine ihanettir. Yakın tarihte millete, orta veya uzun tarihte ALLAH’a cc. hesap veremezsiniz. Bizim iyi niyetle bir araya gelip çözemeyeceğimiz bir problemiz yoktur!

Bir defa vekiliniz ve bürokratlarınız aracılığı ile bir toplantı yaptınız, o toplantıda ben MİA Projesine şartlı destek verdim, şartım da şuydu; MİA Projesine etkisi olacak veya etkilenecek tüm taraf temsilcilerinden oluşacak bir heyetle projenin yürütülmesi. Fakat maalesef olmadı. Oysaki bizim bu kadar önemli bir projede muhatabımız vekil veya bürokratlarınız değil, SİZ olmalıydınız. Tüm RANT kokan veya netameli konularda böyle yapmanız sizi ve milletimizi sıkıntıya sokmaktadır.

Sonuç olarak MİA projesi Kocaeli’nin lehine sonuçlanabilir!

1.HALK ADINA İYİ NİYET GEREK,

2.İSTİŞARE VE ORTAK AKLI KULLANMAK GEREK

3.DÜRÜSTLÜK, ŞEFFAFLIKVE AÇIKLIK GEREK.

**

Odabaş’ın MİA ile ilgili görüşleri böyle…

Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi…

Bu karardan sonra Büyükşehir Belediyesi’nden herhangi bir açıklama gelmedi…

Büyükşehir’den MİA ile ilgili açıklama bekliyoruz…

 

AKP’li Aygün’e önemli görev

Ekonomiye yıllık 2 milyar euro ila 4 milyar euro arasında katkı sağlayacak mega bir proje için düğmeye basıldı. Yolcu uçakları ve askeri uçaklarda motor performansını artırmak amacıyla kullanılan ve tamama yakını yurtdışından ithal edilen 'jet yağı' 2016 yılından itibaren Türkiye'de üretilecek. Almanya ve ABD'nin kanola bitkisinden ürettiği 'jet yağı' 30 milyar euroluk projeyle Türkiye'de aspir bitkisinden elde edilecek. Projenin koordinatörü ise AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün. Bilindiği gibi AKP’li Aygün, Elektrik Mühendisi. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Bölümünü bitirdi.

 

BBP hedef büyüttü

Büyük Birlik Partisi (BBP) Darıca İlçe Başkanı Muhsin Atasoy, parti olarak ilçede hedef büyüttüklerini söyledi. Atasoy, partisinin Darıca’da çalışmalarına devam ettiğini belirterek Kadın Kolları’nın oluşturulduğunu başkanlığına ise Döndü Kumcu’nun atandığını açıkladı.

Atasoy, “Kadın Kollarımız çalışmalarına başladı, şimdi sırada gençlik kollarımız var. Bunların dışında ise ilçe yöneticilerimizle birlikte ev ziyaretlerimizi sürdürüyoruz. Amacımız genel seçimde partimizi bölgede en güçlü konuma getirmek ”dedi. BBP, her seçim öncesi önemli çalışmalar yapıyor, ama gerek genel, gerekse yerel seçimlerde istediği sonuçları alamıyor.

 

Civelek’in adaylığı!

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Haziran 2015’te yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday olup olmama konusunda net bir cevap vermiyor. Civelek, kendisine bu soruyu soran gazetecilere, “Şu an için bana düşen görev sorunsuz bir şekilde kongreleri yapmaktır. Ben öncelikle ilçelerde bu kongreleri tek listeyle, birlik içinde yapmakla yükümlüyüm. Daha sonra gerekli istişareleri yapıp çevremizin görüşlerini alarak kararımızı vereceğiz. Şu an için verilmiş bir kararım yok”demiş. Civelek gazetecilere dönerek, “Siz ne dersiniz aday olayım mı?” diyerek espride bulunmuş.

 

CHP Çayırova’da iki aday

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çayırova İlçe Örgütü’nün 18 Ekim Cumartesi günü gerçekleşecek olan olağanüstü kongresinde şimdilik iki aday öne çıktı. Kulislerde başkan adaylığı için ismi geçen partililerden Necdet Doğan, “Adayım” derken delegeler ile bir toplantı yaptı. Selahattin Kaya’nın ise bir süre önce CHP Çayırova İlçe Örgütü’nde gerçekleşen toplantının basına kapalı olan bölümünde adaylığını dile getirdiği, kısa bir süre sonra ise resmi açıklamada bulunacağı öğrenildi.

 

“Ey AKP artık uyan bir öz eleştiri yap”

BBP Gölcük İlçe Başkanı Remzi Kaya, son günlerde yaşanan kaos ortamıyla ilgili açıklama yaptı. AKP’ye seslenen Kaya’nın açıklamasını birlikte okuyalım; “PKK ile pazarlık masasına oturdunuz, şehit analarının yüreğini yaktınız beyler. Silahsızlanacaklar dediniz silahlandırıyorlar, dağdan inecekler dediniz, şehirlerimizi dağa çevirdiler,şimdide utanmadan bizim için sizde Kobani’ye girip savaşın diyorlar.Benim Mehmetçiğim kim ve ne için savaşacak söyler misiniz? Ey hükümet. Bir an önce çık hem Türk halkından hem de PKK ile karıştırdığın Kürt kardeşlerimden büyük bir özür dile, biz bu işi yüzümüze gözümüze bulaştırdık, beceremedik de..”Kaya’nın açıklaması böyle.  AKP iktidarı özür diler mi, dilemez mi olu bilemem ama, bildiğim bir şey var, memleket 34 öncesine dönüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR