Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini biliyor musunuz?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı seçimi Ağustos ayında yapılacak…

Daha önce Cumhurbaşkanı, TBMM tarafından seçiliyordu…

12 Eylül 2010’da yapılan referandumla bundan sonra Cumhurbaşkanını halk seçecek.

Daha önce 7 olan Cumhurbaşkanlığı süresi 5 yıla indirildi.

**

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup olmayacağı yakın bir zamanda belli olacak.

Erdoğan, Afyon’da milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, “Seçilecek Cumhurbaşkanı fiilen başkan olacak. Ben seçilirsem protokol Cumhurbaşkanı olmam, bütün yetkileri kullanırım. Halkın cumhurbaşkanını seçmesi suretiyle Başkanlık sistemine geçiş olacak.”

**

Erdoğan, “Ben seçilirsem protokol Cumhurbaşkanı olmam, bütün yetkileri kullanırım” diyor…

Erdoğan’ın söylemine göre, bundan önceki Cumhurbaşkanları “protokol” cumhurbaşkanı.  

Peki, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de “protokol” cumhurbaşkanı mı?

Evet dediğinizi duyar gibiyim…

Zira, Cumhurbaşkanı Gül, görev yaptığı 7 yıl içinde TBMM’den kendisine gönderilen 836 kanundan sadece 4’ünü veto etti.  Zaten bu yüzden kendisine “noter” benzetmesi yapılıyor.

**

Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanı seçilirsem “bütün yetkilerimi kullarım” diyor…

Peki, Cumhurbaşkanının hangi yetkileri var?

Cumhurbaşkanlığı görev ve yetki tanımı 1982 Anayasa’nın 104’ncü maddesinde belirlendi…

**

İŞTE CUMHURBAŞKANININ GÖREV VE YETKİLERİ; (MADDE 104)

Cumhurbaşkanı Devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk Milleti'nin birliğini temsil eder; Anayasa'nın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.

Bu amaçlarla Anayasa'nın ilgili maddelerinde gösterilen şartlara uyarak yapacağı görev ve kullanacağı yetkiler şunlardır:

a) Yasama ile ilgili olanlar:

 • Gerekli gördüğü takdirde, yasama yılının ilk günü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde açılış konuşmasını yapmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni gerektiğinde toplantıya çağırmak,
 • Yasaları yayımlamak,
 • Yasaları yeniden görüşülmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geri göndermek,
 • Anayasa değişikliklerine ilişkin yasaları gerekli gördüğü takdirde halkoyuna sunmak,
 • Yasaların, kanun hükmündeki kararnamelerin, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün, tümünün ya da belirli kurallarının Anayasa'ya biçim ya da esas yönünden aykırı oldukları gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açmak,
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar vermek,

b) Yürütme alanına ilişkin olanlar:

 • Başbakanı atamak ve istifasını kabul etmek,
 • Başbakanın önerisi üzerine Bakanları atamak ve görevlerine son vermek,
 • Gerekli gördüğünde Bakanlar Kurulu'na Başkanlık etmek ya da Bakanlar Kurulu'nu Başkanlığı altında toplantıya çağırmak,
 • Yabancı devletlere Türk Devleti'nin temsilcilerini göndermek, Türkiye Cumhuriyeti'ne gönderilecek yabancı devlet temsilcilerini kabul etmek,
 • Uluslararası antlaşmaları onaylamak ve yayımlamak,
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Başkomutanlığını temsil etmek,
 • Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanılmasına karar vermek,
 • Genelkurmay Başkanı'nı atamak,
 • Milli Güvenlik Kurulu'nu toplantıya çağırmak,
 • Milli Güvenlik Kurulu'na Başkanlık etmek,
 • Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla sıkıyönetim ya da olağanüstü hal ilan etmek ve kanun hükmünde kararname çıkarmak,
 • Kararnameleri imzalamak,
 • Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile belirli kişilerin cezalarını hafifletmek ya da kaldırmak,
 • Devlet Denetleme Kurulu'nun üyelerini ve Başkanını atamak,
 • Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme, araştırma ve denetleme yaptırmak,
 • Yükseköğretim Kurulu üyelerini seçmek,
 • Üniversite rektörlerini seçmek,

c) Yargı ile ilgili olanlar:

Anayasa Mahkemesi üyelerini, Danıştay üyelerinin dörtte birini, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı vekilini, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyelerini, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerini seçmek.

Cumhurbaşkanı, ayrıca Anayasada ve kanunlarda verilen seçme ve atama görevleri ile diğer görevleri yerine getirir ve yetkileri kullanır.

**

Sorumluluk ve sorumsuzluk hali (Madde 105)

Cumhurbaşkanı'nın, Anayasa ve diğer yasalarda Başbakan ve ilgili bakanın imzalarına gerek olmaksızın tek başına yapabileceği belirtilen işlemleri dışındaki bütün kararları, Başbakan ve ilgili bakanlarca imzalanır. Bu kararlardan Başbakan ve ilgili bakan sorumludur. Cumhurbaşkanı'nın resen imzaladığı kararlar ve emirler aleyhine Anayasa Mahkemesi dahil, yargı mercilerine başvurulamaz.

Cumhurbaşkanı, vatana ihanetten dolayı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az üçte birinin önerisi üzerine, üye tamsayısının en az dörtte üçünün vereceği kararla suçlandırılır.

Cumhurbaşkanına Vekillik Etme (Madde 106)

Cumhurbaşkanı'nın hastalık ve yurt dışına çıkma gibi nedenlerle geçici olarak görevinden ayrılması durumlarında, görevine dönmesine kadar; ölüm, çekilme ya da başka bir nedenle Cumhurbaşkanlığı makamının boşalması durumunda da yenisi seçilinceye kadar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cumhurbaşkanlığı'na vekillik eder ve Cumhurbaşkanı'na ilişkin yetkileri kullanır.

 

Üzülmez, annesinin

elini öptü, duasını aldı

 

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, anneler gününde baba ocağını ziyaret edip 94 yaşındaki annesi Hatice Üzülmez’in elini öpüp hayır duasını aldı. Üzülmez, “Bu anlamlı günde bizleri yetiştiren ve hayata hazırlayan en değerli varlıklarımız olan annelerimizin gününü canı gönülden kutlarım. Annelerimiz, sevginin, hoşgörünün, fedakârlığın, şefkat ve merhametin dünyadaki yansımasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle başta kendi annem olmak üzere tüm annelerin ve annelerimizin anneler gününü kutluyorum” dedi.

 

 

SP’li kadınların

toplantısı bugün
 
Saadet Partisi Kocaeli Kadın Kolları Nisan ayı çalışmalarının değerlendirileceği Mayıs ayı İl Divan Toplantısı bugün saat 14:00'te il binasında yapılacak.

 

 

6.Kitap Fuarı için

geri sayım başladı

2013 yılında Türkiye nin en büyük kitap fuarı unvanını alan “Kocaeli Kitap Fuarı 2014 yılında da bu unvanı hak edecek gibi görünüyor. 2013 yılında 460 bin 220 ziyaretçi sayısı ile zirveye yerleşen, 500 etkinlik 350 yayınevi ve 20 sahaf yer aldığı fuar, bu yıl 17 – 25 Mayıs tarihleri arasında İnterteks Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezinde ziyaretçilerini bekliyor olacak. 2013 yılında 500 güzel ve sürprizlerle dolu etkinliklerin düzenlendiği 6. Kocaeli Kitap Fuarı’na, bu yıl 500 bin ziyaretçi bekleniyor. Ayrıca birbirinden eğlenceli etkinlikler ve birçok önemli yazarın imza günlerinin olacağı fuar büyük bir heyecanla ziyaretçilerini bekliyor olacak.

 

KSO’da önemli  imza töreni

Kocaeli Sanayi Odası’nda (KSO) bugün saat 10.30’da özellikle KOBİ’leri kapsayan “KOBİ’lere Enerji Verimliliği Check-Up Protokolu” imza töreni gerçekleşecek. Halkbank, enerji verimliliği konusuna dikkat çekmek amacıyla KSO ve Kocaeli Üniversitesi ile “KOBİ’lere Enerji Verimliliği Check-Up Protokolü”nü, Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu imzalayacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR