Taşı toprağı Silikon

MAKALEYİ DİNLE

San Francisco Körfezi’nin güney kısmı için verilmiş bir takma addır “Silikon Vadisi”. Bu bölge  dünyanın en büyük yüksek teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin asıl adı “Santa Clara Vadisidir”. Buranın gizemi Stanford Üniversitesi’nin kurulmasıyla başladı. 1891 yıllında şimdinin Silikon Vadisi’nin temellerini atan üniversite uzun süre bu bölgede yalnızdı. Silikon Vadisi’ni meşhur eden Intel, Microsoft, Xerox ve Apple gibi büyük şirketlerin, vadinin ilk kuruluşları arasında yer almasıdır.

 

Risk sermayesi

Silikon Vadisi’nin Amerika’nın ileri teknoloji üreten merkezi halini alması 1971’den sonra hızlanmıştır. Silikon Vadisi, ABD’de profesyonel finansçılar tarafından oluşturulan ve adına risk sermayesi denen fonlarla yapılan yatırımların da merkezidir. Risk sermayesi genç, dinamik, hızlı büyüme ve yüksek karlılık potansiyeli olan projelere yatırım yapar. Şirketlerin başlangıç sermayeleri için “bilgiyi” teminat olarak kabul eden çok iyi bir kaynaktır.

Silikon Vadisi’nde yenilik ve girişimciliği destekleyen enteresan bir bakış açısı vardır. Ayrıca Silikon Vadisi, aylık 145.000 $ gibi olağanüstü yüksek ortalama maaşla yüksek teknoloji sektöründe çalışanlar için ödenen en yüksek maaşı ödemekle ilgili gözleri kamaştıran bir üne sahiptir.

 

441 milyar ABD Doları…

Büyük ölçüde yüksek teknoloji sektörünün bir sonucu olarak, Amerika Birleşik Devletleri'nin en fazla milyonerleri ve en fazla milyarderleri bu bölgede yaşamaktadır. Silikon vadisinde kişi başı yıllık gelir 63.000 Dolar, bölgenin nüfusu ise 7.000.000 civarındadır. Yıllık gelirleri de 441 milyar Dolar, yani 2016 Türkiye bütçesini 190 milyar Dolar kabul edersek, iki katından fazladır.

Vadi’de, ortalama 1+1  evin kirasının 2.500 Dolar civarında olması ve şöyle keyifli bir ev alayım diye çarşıya çıktığınızda cebinizde en az 4–6 milyon Dolar olması gerekliliği, bu gelir rakamlarını duyunca hiç de tuhaf gelmiyor. 

Ne dersiniz, bizim usul şöyle bitirelim mi?

“Vay vay vay! 441 milyar Dolar, bu nasıl para böyle arkadaş! Hiç bilmediğimiz işlerden ne para kazanmış adamlar! Demek para da böyle işlerden kazanılıyormuş! Biz boşa kürek çekiyoruz galiba.”

 

Yüksek teknolojiden para kazananlara 3 önerim var

Şahsen benim hiç anlamadığım yüksek teknoloji üretimi ile para kazanmış olan hemşerilerimden paralarını nasıl harcayacaklarını düşünen varsa, onlara 3 önerim olacak.

 

 

1)AGUSTA A109S GRAND

2006 Model VIP Helikopter, Değeri 2.800.000 $

 

2) SOLARIS

2014 Model VIP Yat, 40 metre boyunda, değeri 17.000.000 $

 

 

3) ROLLS ROYCE

2014 Model. VIP Otomobil, 8.000 km, değeri 875.000 €

 

Nasıl beğendiniz mi?  İyi eğlenceler…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Haluk Ulusoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR