CHP’de değişim…

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran Genel Seçimlerine giderken, siyasi partiler aday listelerini belirlediler.

Demokrasi; tek kelimeyle ifade edilecekse “KATILIM” dır. Yani, “Halkın Meclisi” nde, halkın tüm tercihleri, aldıkları oy ölçüsünde yer alabilmeli, sesini duyurabilmelidir. Bir parti yüzde 1 oy alsa da hiç değilse 1-2 milletvekili ile Meclis’te temsil edilmelidir.

AKP,  güya “12 Eylül’le hesaplaşmak” için referandum yaptı! 12 Eylül Faşizmi’nin dayatması olan yüzde 10 barajına sımsıkı sarıldı ve “TEMSİLDE ADALET” ilkesini yok saydı!

Yüzde 10’u tutturamayan tüm siyasi partilerin oylarını ilk iki ya da üç parti adeta “yağmalıyor” ve milletvekillerini “çalıyor!”

Bu seçimler, TÜRKİYE için çok ama çok önemli.

Önümüzde iki yol var;

Birinci Yol, artık her haliyle “Megaloman” tavırlarına tanık olduğumuz bir siyasetçinin “Mutlak Egemenliği” ne teslim edilecek olan bir Türkiye. Bu Türkiye’de CUMHURİYET Rejimi’nin geleceği karanlık!

İkinci Yol, “Demokratik, Laik, Sosyal bir Hukuk Devleti” temel değerlerinin eksiksiz yaşanacağı “üretken” bir Türkiye.

İkinci yolda; “Hukuk Devleti ve Tam Demokrasi” ile, “İNSANCA ve KARDEŞÇE bir arada ve “SÖMÜRÜSÜZ BİR TÜRKİYE” de yaşamak mümkün.

Eğer tercihimiz ikinci yol ise; CHP başta olmak üzere, bu değerlere saygılı partilere sahip çıkmalıyız.

CHP’nin bu seçimlerde büyük ölçüde adaylarını “ÖN SEÇİM” ile belirlemesi, CHP’deki değişimin birinci örneğidir. CHP’nin KOCAELİ adaylarını belirlemesi, “Merkez Yoklaması” ile oldu.

Öncelikle altını çizerek belirtmeliyim ki; Kocaeli’de “Aday Adayı” olanların her biri saygıdeğer insanlardır.

Ancak; siyasetçilerin de “karneleri” vardır! Kimi, başarılıdır, kimileri de çok iyi niyetli olsa da başarısızdır!

Bir kez, her aday adayı kendi başarı karnesine dikkat ve insafla bakmalıdır! Başarısız olanlar, özellikle “pot üstüne pot kıran” lar liste dışı kalmalarını kendilerine sormalıdırlar!

Açıklanan liste dışında kalan, çok sevdiğim, saygı duyduğum isimler de var. Ama liste sınırlı kişiden oluşuyor!

Listeye gelince;

Fatma Kaplan Hürriyet;  genç, kariyer sahibi, siyasete çok yatkın, “Halkla yakın ilişki” kurmayı bilen, siyasal bilinç ve birikimi yüksek bir kişi. Meclis’te “mostralık” kalmayacağını, aktif bir temsilcimiz olacağına inanıyorum.

Haydar Akar; Geçtiğimiz dönemde Meclis’te en aktif çalışan temsilcimizdi. Kimi zaman “siyasi deneyimsizlik” veya “heyecan” nedeniyle kimi yanlışlarına da tanığım! Sorarsa söylerim! Ama yeniden görev almayı hak ediyordu.

Tahsin Tarhan; son yerel seçimlere kadar “ismen ve gıyaben” tanırdım. Yerel seçimlerde, kendisinin istemi üzerine birlikte çalıştık. Yakinen tanıma olanağım oldu. Gerçek bir “Halk Temsilcisi.”

Yaşamda karşısına çıkan her zorluğu zeka ve inadı ile yenmiş. Geldiği kökeni unutmamış. “Sınıf bilinci” olan, üretken, namuslu, siyasal bilinci yüksek bir insan.

Turan Dumlu; Uzun yıllardır tanıdığım, işinde, özel ve sosyal yaşamında tertemiz, geniş halk kitlelerine kendini sevdirmiş bir Anadolu insanı. Geçen dönem haksızlığa uğradığına inanıyorum.  “CHP’den alacak” değil, “CHP’ye verecek bir insan” örneği.

Cuma Karavar; Tanışmıyoruz. Yakın akrabalarını tanıyorum. Feodal gücü ile CHP’ye güç katabilir.

Tamer Solakoğlu; Mesleğinde, özel ve sosyal yaşamında saygın bir kişi. İki dönem Baro Başkanlığı yaptı. CHP’ye güç katar.

Ayhan Mutlu; Tanıdığım kadarıyla her yönüyle pırıl pırıl bir insan.

Rasim Meriç; Balkan kökenli, genç, dinamik, çalışkan bir insan. Çayırova İlçe Başkanlığı ile partisine hizmet verdi.

Asude Fırat Özkan: Doğrusu, daha ön sıralarda yer alabileceğini sanıyordum. Ama, kişiliğini biliyorum. CHP’nin başarısı için tüm gücüyle çalışacak, emeğini ortaya koyacaktır. Geleceği olan bir kişidir.

Kemal Nişancı; Tanışıyor muyuz? Emin değilim. Olumlu ya da olumsuz bir şeyler söylemem mümkün değil.

Sabriye Şahin; Partide emeği var. Geleceği de olabilir. Bu seçimde göstereceği çaba, O’nun karnesi olacak.

 

Ya diğer adaylar?

CHP’de toplam 40 kişi “aday adayı” oldu. Yalnızca 11’i listede yer buldu. Kalan 29 kişi içinde, az sayıda da olsa, “zaten bu listede olmamalıydı!” diyebileceğim birkaç kişi var! Ancak, istisnasız hepsi de saygın kişilerdir. Bugün “aday” olamadıkları için gelecekte de olamayacakları anlamına gelmez.

Liste dışı adaylar, tüm CHP camiasının “gözaltında” ve “mihenk taşında” olacaklardır!

İddia ediyorum; bu seçimlerde “aday” olmamasına karşın canla başla çalışan her “aday adayı” gelecek seçimlerin potansiyel ve “en şanslı adayları” olacaklardır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR