Elektrik sayaç parasının üzerine bir bardak su için!

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlar;

Önceki gün “Peki elektrik sayacı parasını verenler ne olacak?” başlıklı yazımda SEDAŞ’ın elektrik sayacını ücretsiz değiştirmeye başladığını, elektrik sayacı parası verenlerin enayi yerine konduğunu yazmıştım.    

**

Medya İlişkileri Grup Direktörü Nazan Ergülen Şarman, önceki gün yazıma açıklama gönderdi.

Birlikte okuyalım;

“Sayın Akbulut,

19 Ağustos 2014 tarihinde gazetenizde yayımlanan “Peki elektrik sayacını verenler ne olacak?” başlıklı haberinizi okuduk.

Konuyla ilgili size bilgi vermek isteriz.

SEDAŞ olarak, 2009 yılından bu yana halkımıza kaliteli ve kesintisiz hizmet sunmak için yasal mevzuatın yüklediği sorumluluğu yerine getirerek çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

**

30 Mart 2013 tarihine kadar yasal zorunlulukları yerine getirmek için belirli bir iş programı kapsamında, hiçbir kar amacı gütmeden sayaç değişim işlemini gerçekleştirdik. Ancak devletimizin yasama organı tarafından Elektrik Piyasası Kanunu değiştirilmiş ve dağıtım şirketlerinin elektrik sayaçları ile ilgili faaliyetleri yeniden tanımlanmıştır. Bu nedenle, Türkiye’deki diğer dağıtım şirketleri gibi sayaç muayene ve kalibrasyon çalışmalarını sürdüren şirketimiz de kanun değişimiyle birlikte sayaçlarla ilgili uygulamakta olduğu çalışmasını 30 Mart 2013 tarihi itibariyle durdurmuştur.

**

Yasa yayımlanmadan önce SEDAŞ tarafından değişimi yapılan sayaçların bedeli hariç olmak üzere,  yasanın yürürlüğe girdiği 30 Mart 2013 tarihinden  sonraki değişimlerde herhangi bir bedel alınmamaktadır.

**

Kanun değişikliğinden önce sayaç mülkiyeti müşteriye ait olduğu için yasa gereği bedeli de müşterilerden tahsil edilmekteydi. Yeni çıkan yasayla birlikte sayaç mülkiyetinin de 30 Mart 2013 tarihinden sonra dağıtım şirketlerinde olmasına karar verilmiştir. Yapılan kanun değişikliği ile mülkiyeti dağıtım şirketlerine devredilen elektrik sayaçlarının yalnızca arızalanmaları halinde veya 10 yıllık damga ve muayene süresini doldurmaları durumunda değiştirilmesi mümkün kılınmıştır. Bu durumda olan eski sayacın, işletme ve bakım hizmetleri karşılığında dağıtım şirketince iz bedelle tüketiciden devralınacağı hükme bağlanmıştır. Dolayısıyla bu tarihten önce alınan sayaç bedellerinin müşterilere iadesi söz konusu değildir.

Konuyu önemle bilginize sunarız. Saygılarımızla”

 **

Açıklama böyle…

Yani anlayacağınız yeni yasa ile birlikte verdiğimiz elektrik sayaç parasının üzerine bir bardak soğuk su içelim. Bu nasıl bir iş, bu nasıl bir anlayış anlamak mümkün değil.

Devlet  halkının menfaatleri için, halkın mağduriyetini gidermek için yasa çıkaracağına, halkı mağdur edecek yasalar çıkarıyor. Sanırım bu duruma bir Türkiye’de, bir de dünyanın en geri kalmış ülkelerinde rastlanır.

 

Torbanın içinde neler var?

AKP hükümetiyle birlikte “torba yasa” kavramı benliğimize yerleşti… Torbadan şapka çıkacak değil ya… Soma olaylarından sonra Meclis’te yine torba tartışması başladı…

50 olan tasarı, birden bire 140 tasarıyı buldu… Hükümet, Soma tasarısı adı altında birçok tasarıyı da bu torbanın içine soku verdi…

**

AKP hükümeti, torba yasa tasarısını Meclis’in tatile gireceği 1 Ekim’e kadar tamamlamak istiyor. Peki son günlerde sürekli gündemi meşgul eden bu torbanın içinde neler var?

Açıkçası epeyce şeyler var. Bu tasarı prim, vergi ve trafik cezası borcu olanlardan atama bekleyen öğretmenlere, taşeron işçilerden madencilere kadar milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor.

**

İşte torba yasayla gelecek düzenlemeler:

-40 bin öğretmen ataması yapılacak.

-SGK'ya olan prim borçları yapılandırılacak.

-Prim borcu olanların gecikme zammı ve faizleri silinecek.

-Yapılandırılan borçlar, 18 taksitle 36 ayda ödenebilecek. Taksitle ödenecek borç anaparasına yüzde 1.05-1.15 arasında ekleme yapılacak.

-2011'deki aftan yararlananlar, yeni af için başvurabilecek.

-Geçmiş borçlarını ödeyen esnaf, süresi doluyorsa emekli olabilecek.

-Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu ve trafik cezası bulunan yaklaşık 6 milyon taşıt sahibine ödeme kolaylığı sağlanacak.

-Vergi cezaları silinmeyecek. Vergi asılları ve cezaların tümü yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.


HACİZLER KALKIYOR

-Hacizler, yapılan ödeme nispetinde kaldırılacak.

-120 liranın altında kalan trafik cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.

-12 liranın altındaki karayolu geçiş ücreti cezası alınmayacak.

-65 yaşını dolduranlara yersiz ödenen aylıklar ile bunlardan doğan ceza ve faizler silinecek.

-İşçilerin yer altındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak. Günlük çalışma süresi 6 saati geçemeyecek.

-Yeraltı maden işlerinde çalışan işçilerin emeklilik yaşı indirilecek.

-Borçlanılabilecek çocuk sayısı 2'den 3'e çıkarılacak. Ayrıca sadece SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı, Bağ- Kur'lu ve memur anneleri de kapsayacak.

-Tüp bebek deneme sayısı 2'den 3'e yükseltilecek.

 

Hereke’de büfe, çocuk parkını işgal etmiş!

Hereke’den bir okurum mail gönderdi. Kordon boyunda çekilen bir parkın fotoğrafını gönderdi.  Fotoğrafta, büfenin parkın içine kadar girdiği görülüyor. Okurum sıkıntıyı şu şekilde dile getirdi;

“Hereke Kordonboyu Çocuk Parkı içinde bulunan büfe adeta çocuk parkını işgal etmiş durumda. Adı üstünde; Çocuk parkı… Çocukların ve ebeveynlerin rahat edebileceği bir yer… Çocukların oyunlar oynayıp streslerini attıkları, zaman geçirdikleri ve eğlendikleri bir ortam. Ailelerinse hoş sohbet ettikleri çocuklarını zevkle seyrettikleri, kimi zaman fotoğraflarını çektikleri, kimi zamanda video kayıtları aldıkları güvenli huzurlu herkesçe bilinen ve gidilen parklar… Ama Hereke’deki park bütün bunları tam tersine çeviriyor. Güler yüzlü aileler burada stres ve birer sinir küpü olarak dönmek zorunda kalıyorlar. Bazen çocuklarıyla kavgalı bazen de kendilerine kızgın ve küsmüş halleriyle… Büfenin sandalyeleri ve masaları parkın dört bir tarafını sarmış durumda. Kaydırakta kayan çocuklar bazen masalara, sandalyelere çarpıyorlar. Aileler mustarip, ister ayakta ister oturuyor vaziyette olun fark etmiyor. Defalarca ‘çay alır mısınız, çay içer misiniz?’ sözlerine muhatap kalıyorlar. Şimdiye kadar ne bir denetim ne de uyarı”

**

Okurum sıkıntıyı böyle dile getirdi. Körfez Belediyesi Zabıta ekipleri konuyla ilgilense iyi olur. Büfe parkın içine masa kurmuşsa, parkta oturan vatandaşlar rahatsız oluyorsa, bu sorun çözülmeli.

 

Bahçeşehir Koleji’nden KSO üyelerine avantaj

Bahçeşehir Koleji ile gerçekleştirilen kurumsal anlaşma kapsamında Kocaeli Sanayi Odası Üyeleri Bahçeşehir Koleji’nin özel olanaklarından yararlanabilecekler.

Bu kapsamda, Bahçeşehir Koleji eğitim hizmetlerinde Kocaeli Sanayi Odası üyeleri, İstanbul Bahçeşehir Kolejleri ve Kocaeli Bahçeşehir Koleji kampüsünde yaptıracakları yeni kayıtlar için 2014 – 2015 eğitim ve öğretim dönemlerine ait açıkladığı güncel ücretler üzerinden 12 Ağustos – 30 Eylül 2014 tarihleri arasında yaptıracakları kayıtlarda yüzde 15 oranında “eğitim indirimi” avantajından yararlanabileceklerdir.

Mevcut kayıtlı Kocaeli Sanayi Odası üyeleri ise, kayıt yenilemelerde 12 Ağustos – 30 Eylül 2014 tarihleri arasında güncel ücretler üzerinden yüzde 15 oranında “eğitim indirimi” avantajından yararlanabilecektir. Ödemeler nakit veya taksit seçenekleriyle yapılabilecektir. Sözkonusu indirime ek olarak yüzde 10 kardeş indirimi uygulanabilecektir.

 

AKP’li Tuncel’e geçmiş olsun

AKP İl Kadın Kolları Başkanı ve meclis üyesi Oya Tuncel, önceki gün Kadıköy Acıbadem Hastanesi’nde omzundan ameliyat oldu. Bir süre istirahat edecek olan Tuncel’e geçmiş olsun diyoruz.

 

Riskli ağaçlar budanıyor!

Gölcük Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekipler, Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin önlem alması sonrasında,  Merkez Mahallesi 20. Sokakta risk oluşturan ağaçlarda budama çalışması gerçekleştirdi. Yapılan bu çalışmalarla cadde ve sokaklardaki uzayan ağaç dallarının elektrik tellerinin arasına girmesi ile yaşanan zorluklar bertaraf edilmiş oldu. Ayrıca bu tip ağaçların yaşattığı bir diğer sorun olan uzayan ağaç dalları nedeniyle aydınlatma direklerini lambalarını kapatarak akşamları cadde ve sokakların karanlık olmasına etken olması bu çalışmayla giderilmiş oldu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR