Tartışılan Mavi Bayrak’lı plajımız ve TÜRÇEV’in açıklaması

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlarım, 14 Temmuz’da “Cesur yürek o 7 ismi kutluyorum” başlığıyla bir yazı yazmıştım.

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu’nun “Karamürsel’deki Mavi Bayrak’lı plaj” konusundaki açıklamasını ele almıştım.

“Mavi Bayrak’lı plajda denize ayağınızı dahi sokmayın” diye vatandaşları uyaran Oda yetkililerini, böyle bir devirde açıklama yapma cesaretini gösterdikleri için kutlamıştım.

Biliyorsunuz, olay daha sonra büyüdü, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na Sağlık Bakanı ve Turizm Bakanı’nın cevaplaması istemiyle “soru önergesi” verdi.

Diğer taraftan da Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın basın toplantısı düzenledi, konunun saptırıldığını, Çevre Mühendisleri Odası’nın siyaset yaptığını ileri sürdü.

 

TÜRÇEV, deniz kızıla boyanınca mavi bayrağı indirtmiş

Tartışmanın merkezinde “Mavi Bayrak” olunca, Mavi Bayrak’ın ülkemizdeki sorumlusu TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) da devreye girdi.

Hatırladım…

TÜRÇEV, 1993 yılında, Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Mavi Bayrak Programı’nın ülkemizde de başlatılabilmesi için kurulmuştu.

Kurulduğu yıl da Avrupa Çevre Eğitim Vakfı’na üye olarak kabul edilmişti.

Genel Müdür Erol Güngör imzasıyla gönderilen bilgilendirme yazısında ilginç ayrıntılar var.

Örneğin, Karamürsel’deki plaj kızıla boyanınca, plaj sorumlusuna emir verip Mavi Bayrak’ı indirtmişler.

Plajdaki renk değişimi ortadan kalkınca da bayrak tekrar direğe çekilmiş.

TÜRÇEV’in konuyla ilgili açıklamasını olduğu gibi köşeme alıyorum.

Benim konuyla ilgili yazdıklarımı okumuştunuz, TÜRÇEV’in savunmasını da bir göz atın!

Bu konu burada kapanmaz.

Biz halkın sağlığını korumak için İzmit Körfezi’nin göbeğindeki “Mavi Bayrak’lı plaj”ı yazmaya devam edeceğiz.

 

TÜRÇEV ne diyor?

TÜRÇEV’in açıklaması aynen şöyle:

“14.07.2015 tarihli “Cesur Yürek’i kutluyorum” başlıklı yazınızda, Çevre Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklama yer almakta ve aynı zamanda Mavi Bayrak konusuna da yer verilmektedir.

Mavi Bayraklı plajın da yer aldığı alanda “Alg Patlaması” haberinin çıkmasından önce, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü’nce 06.07.2015 günü deniz suyu numunesi alınarak, konu ile ilgili bilim dalı olan biyoloji alanında uzman Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi Doç.Dr. Halim Aytekin Ergül ile görüşülmüştür.

Eş zamanlı olarak Vakfımız tarafından ilgili plajın sorumlusu ile görüşülerek, konu aydınlanıncaya kadar plajdaki mavi bayrağın indirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca yine panoda söz konusu olumsuz ortam düzelinceye kadar plaja girilmemesi belirtilmiştir. Daha sonra, almış olduğumuz bilgiler ve Mavi Bayrak kriterleri kapsamında; plajdaki alg patlaması nedeni ile insan sağlığı açısından herhangi bir risk olmadığına dair açıklama, plajdaki panoya konulmuştur.

Söz konusu alg patlaması ile ilgili bilim dalı olan Biyoloji Bölümünde öğretim üyesi ve özel çalışma alanları Algler ve Ekotoksikoloji olan Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, analiz sonuçlarında baskın olarak görünen ve denizde görülen kızıl kahverengi görüntü ve kokunun Prorocentrum micans isimli fitoplanktondan kaynaklandığı ve analiz sonuçlarında tespit edilen türlerin hiçbirinin canlılara zarar veren toksik madde salgıladığına dair literatürde bir kayıt olmadığını belirtmiştir.

Alg patlamasına bağlı olarak oluşan renk değişikliğinin bir gün sonra ortadan kalktığı tespit edilmiş ve Mavi Bayrak tekrar direğe çekilmiştir.

Vakfımız bir sivil toplum organizasyonu olarak, sorumluluğunun bilinci içerisinde, Mavi Bayrak kapsamında bulunan alanlarda oluşan doğa olaylarının, ilgili bilim dalı uzmanlarının değerlendirmesi alındıktan sonra açıklanmasına dikkat etmektedir.

 

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, 1993 yılından bu yana uluslararası bir ödül olan Mavi Bayrak uygulamasını ülkemizde yürütmektedir. Mavi Bayrak kriterleri AB normlarında “Foundation For Environmental Education-FEE” adlı uluslararası kuruluşun koordinasyonunda belirlenmekte ve genel kurulunda onaylanmasını takiben uygulamaya konulmaktadır. Anılan kuruluşun genel kurulu ise, ülkemizi temsil eden Türkiye Çevre Eğitim Vakfı gibi, ülkelerini temsil eden Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşmaktadır.

Mavi Bayrak için 33 tane kriter bulunmakta, yüzme suyu nitelikleri konusundaki kriter kapsamında; 15 gün süre ile, mikrobiyolojik düzeyde ve iki parametrede sezon süresince deniz suyu numunesi alınıp, analizlerinin yapılması ve sonucunun da AB limitlerinde olması ön görülmektedir. Bu konudaki diğer önemli bir husus da, sezon süresince elde edilen deniz suyu analizlerinin güncel değerlerinin plajdaki mavi bayrak panosunda yayınlanmasıdır.

Bu açıklamanın, yayınlamış olduğunuz habere atıfta bulunarak gazetenizde yayınlanması konusunda gereğini rica ederim. Erol GÜNGÖR- Genel Müdür”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR