Ömer Faruk Gergerlioğlu’na Yargıtay da “FAŞİST” dedi!

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye yıllarca; Sağcı-solcu… Faşist-Komünist… Alevi-Sünni, Laik-Dindar ayrımıyla oyalandı…

Şimdi de Türk-Kürt ayrımı ile içimize fitne sokmaya çalışıyorlar…

Önceki gün Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu (İnsan hakları aktivisti) bana bir mail gönderdi…

Yazının başlığı “Artık insanlara "faşist" demek suç değil, serbest!” idi…

**

Birlikte okuyalım;

“8 Şubat 2008 tarihinde Kanaltürk televizyonunda Hulki Cevizoğlu'nun yönettiği Ceviz Kabuğu programında dönemin CHP milletvekili Şahin Mengü, DSP milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş ile başörtüsü yasağı konusunu tartışmıştık. Çeşitli görüşlerin nezaket kuralları içinde ifade edildiği programın son bölümünde programa telefonla bağlanan kanalın sahibi Tuncay Özkan şahsıma yönelik hakaret içeren ifadeler kullanmıştı. Bu ifadeler daha sonra yapılan yayın çözümlemelerinde Özkan'ın şahsıma ve o dönem Genel Başkanı olduğum MAZLUMDER'e yönelik "bu kadar büyük faşizmi, böyle bir demokraside savunabilmek için insanın ya eğitilmiş bir cehalet içinde bulunması gerekir, ya da kasten bir rejime kastının bulunması gerekir", "faşizm budur, adına insan hakları derneği diyeceksiniz, ama faşizmi savunacaksınız, yalanla zırvayla savunacaksınız, nasıl savunacaksınız, kadınlarla ilgili olarak ağzınıza geleni söyleyeceksiniz, bu ne biçim bir aymazlık" , "söylediklerinin tamamı faşizm, tamamı yalan, yalan üzerine kurulu", "kusura bakmasın, insan hakları savunucusuyum ben insan hakları, sen insan hakları savunucusu falan değilsin, arkadaş, sen Türkiye'de faşist bir tutumun sözcüsüsün, senin faşist diye nitelediğin kurumların yanında sen on kat daha faşist kalırsın" şeklindeki ifadelerdi.

**

Hakkında 20 bin TL manevi tazminat davası açtığım Özkan yerel mahkeme tarafından "davalının davacıya yönelik kişilik hakları ihlali" yaptığına hükmolunarak 3.000 TL manevi tazminata mahkum edilmişti. 

Ancak temyize giden davalının talebi Yargıtay 4. Hukuk dairesinin 2013/16021 karar sayılı ilamı ile kabul görmüş, "davacının kişilik haklarının saldırıya uğramadığı ve bu nedenle davanın tümden reddedilmesine" karar verilmiştir. Yargıtay "davanın reddi gerekirken ..." şeklindeki ifadesi ile doğrudan karar verir gibi mahkemeyi etkilemiş ve yönlendirmiştir. Yerel mahkeme de bozma kararına uymuştur. Ayrıca davalı tarafın avukat, adliye masraflarının tarafımca ödenmesine karar verilmiştir.

**

Artık Türkiye kamuoyuna ilan etmek gerekir ki muhatabınıza "faşist" demek serbesttir. İfade özgürlüğünün insanlara hakaret özgürlüğü gibi algılanması insanlığın en temel özgürlüğüne yapılmış en büyük kötülüklerden birisidir. O dönem yasaklanmasının büyük bir insan hakları ihlali olduğunu ifade ettiğimiz başörtüsü bugün özgür. Ancak bugün  başörtüsüne özgürlük isteyenlere yapılan hakaretler halen ödüllendiriliyor, bu trajedi hukuk tarihimize kara bir leke olarak geçmiştir. Saygılarımla”

**

Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun açıklaması böyle…

Yani yerel mahkeme Tuncay Özkan’a 3 bin lira ceza verdi… Yargıtay bozdu… Yerel mahkeme, Yargıtay’ın kararına uydu… Ömer Bey’e faşist diyen Tuncay Özkan, beraat etti… Üstünü üstlük mahkeme masrafları da Ömer Bey’e yükledi…

**

Yukarıdaki davanın akıbeti böyle… Bir insana Komünist deniyorsa, bu hakaret değil ise, faşist demek de hakaret olmasa gerek…

 

Gebzeliler aşure gününde buluşacak

Gebze Belediyesi tarafından Aşure günleri nedeniyle Kent Meydanı’nda aşure ikramında bulunulacak. Muharrem Ayı’nın 10.  günü olan Aşure günü dolayısıyla bugün düzenlenecek aşure ikramına Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ev sahipliği yapacak. Kent Meydanı’nda yapılacak aşure ikramı saat 13.00’de başlayacak. 

 

Derince’li Örs’ün eğitim tepkisi

Genç Parti eski Kocaeli İl Başkanı Erkan Örs, önceki gün bana mail gönderdi. Erkan Bey, Derince’deki eğitimden şikayet ederek Derince Belediyesi’ni eleştirdi.

Erkan Bey tepkisini şu sözlerle dile getirdi; “  

İzmit Belediyesi AKP’nin de Derince Belediyesi AKP’nin değil mi?

Aradaki fark ne, burada amaç sosyal etkinlik destek değil mi?

Bilindiği üzere Derince ilçesinde yaşayan okul çağında olan binlerce öğrenci var. Derince Belediyesi, İzmit Belediyesi kadar olamadı. Neden mi gayet basit. İzmit Belediyesi kendi sınırları içerisinde 43 branş öğretmeniyle 20 adet eğitim noktası kurarak 5-6-7-8 sınıf öğrencilerine yönelik olmak üzere Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal Bilgiler olmak üzere ücretsiz haftanın 7 günü ders eğitimi veriyor. Derince’de birçok öğrenci maddi durumu iyi olanlar dershaneler gider iken zayıf olanlar ise zaten gidemiyor. En azından yapılacak olan etüt derslerinin birçoğuna ilçemizin birçok mahallesinden katılan öğrenciler olacağı gibi (BONZAİ ) denilen illete karşıda öğrencilere eğitim verilir. İlçemizin belirli noktalarına kurulacak olan toplanma yerlerine birçok öğrenci yakın bölge mahallelere gitmek şartıyla öğrencilerin eksik kaldığı bu derslerde ücretsiz eğitim alması fevkalade olur. Derince Belediye Başkanımıza buradan duyurulur. Daha önce buna benzer aynı durumu Büyükşehir Belediyesi’ne bildirmeme rağmen cevap vermedikleri gibi ilgi alanlarına dahi almadılar.”

**

Erkan Örs’ün eleştirisi ve çözümle ilgili açıklaması böyle. Derince Belediyesi yetkililerine duyurdular.

 

Tapuda “Doğru” işler yapıyor…

2012 yılında Ankara’dan Kartepe Tapu Müdürlüğüne tayin olan M.Ali Kemal Doğru, tapu işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşların övgüsünü kazanıyor.  İlçe olduktan sonra adeta şantiyeye dönen Kartepe’de sanayicilerin, vatandaşların ve ticaret yapmak isteyenlerin tapu işlemlerinin en kısa sürede neticelenmesi için kurumu adeta seferber eden Ali Kemal Doğru, Kartepe’de yaşayanlar tarafından takdir ediliyor.

 

“Çalışkan” denetim

Köylerde gerçekleştirilen toplantılarla halkın istek ve talepleri doğrultusunda hizmet götüren Körfez Belediyesi, Elmacık köyünde, muhtarlık binası ve köy okulunun tadilat inşaatını bitirme aşamasına getirdi. Köyler ve Muhtarlar Koordinatörü Necmettin Çalışkan yapılan hizmetleri takip etmek üzere köylerde köy muhtarları ile bir araya geldi. Köylere getirilen hizmetler hakkında, muhtarlar ve köy halkı ile bir araya gelen Çalışkan yapılan hizmetlerden köy halkının memnun olduğunu ifade etti.

 

Muhtar Yılmaz’dan Belediyeye teşekkür

Gölcük Belediyesi temizlik timleri Piyalepaşa Mahallesi 585. ve 455. Sokak başta olmak üzere diğer yan sokaklarda özellikle yabani ot temizliği yaptı. Mahalle muhtarı Mehmet Yılmaz, çalışmaları yerinde inceleyen Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Belediye Temizlik Müdür V. Serkan Aksöz ve temizlik timlerine teşekkür etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR