Ödediğimiz vergiler yetersiz mi?

MAKALEYİ DİNLE

1970’li yıllar üniversite öğrencisiyim. En önemli tartışmamız Türkiye’deki vergi adaletsizliği üzerinde oluyordu. On yıllar geçiyor 2010’lu yıllardayız. Aynı tartışmalar daha da artarak sürmektedir.
Devlet bütçelerine bakıyoruz gelirlerinin %80 inden fazlasını vergiler oluşturuyor.
**
Devletin gelirden aldığı vergiler, harcamadan aldığı vergilerin yarısı kadar.
Bu konu hala şiddetle tartışılmasının temel nedeni de 40 yıl öncede böyleydi, şimdi de böyle.
**
Bu yönde ne yazık ki olumlu bir gelişme göremiyoruz.
İstanbul Mali Müşavir Odası “Türkiye’de vergi bilinci” adı altında bir araştırma yapmış.
Bu araştırma sonuçlarına göre toplumun %78’inin vergi ile ilgili yaklaşımlarının olumsuz olduğu ve verginin haksız ve adaletsizliğinin vurgulandığı görülmüştür.
**
Aynı araştırmada vatandaşa toplanan vergiler hangi alanlarda harcanması gerektiği sorulduğunda ise %52,9’u Eğitim, %20,3 sağlık alanında harcanması gerektiğini vurgulamıştır. Peki böyle mi?

Uygulanan vergi oranları ile ilgili yapılan sorgulamada ise, mevcut uygulanan oranların yüksek olduğu, olması gereken oranların ise

- % 10 oranının olmasını talep edenler %31,3
- % 5 oranının olmasını talep edenler %28
- % 35 oranının olmasını talep edenler %0,6

Görüldüğü üzere vergi oranlarının %10 ve altında alınmasını arzu edenlerin toplam oranı %60 civarındadır. Bugün uygulanan en yüksek vergi oranı olan %35 olsun diyenlerin oranı ise sadece %0,6 dır. Bu yöndeki araştırma sonuçlarına göre uygulanan mevcut oranların halkın büyük bir kesimi tarafından yüksek bulunmaktadır.

Bence araştırmada en çarpıcı bölüm, katılımcılara Türkiye’de vergi sistemindeki hangi kesimlerin etkili olduğu şeklindeki soruya verilen cevaptır. Buna göre
- Vergi değişikliklerinde vatandaşın fikri sorulmamaktadır. %89,7
- Değişikliklerde siyasilerin baskısı vardır. %85
- Değişikliklerde büyük şirketlerin baskısı vardır %80
- Değişikliklerde medyanın etkisi vardır. %78

**
Bu tablodan çıkan sonuç vergiler ile ilgili yapılan düzenlemelerde vergilerin muhatabı olan vatandaş devre dışıdır.
Siyasiler ve büyük şirketler vergi düzenlemelerinde asıl olan aktörler olup, vatandaş figüran bile değildir. Vatandaşın bu algısı bence de doğru..
**

En azından yapılacak vergisel düzenlemelerde vergi, muhasebe gibi konularda uzmanlaşmış TÜRMOB gibi Kuruluşların fikirlerini sormak ve işin içine katmak, yapılacak çalışmalara ciddi olumlu katkılar sunacaktır.
Bunun için bazı önyargılardan arınmak gerekmektedir. Ancak bu konuda şimdilik hiç iyimser olmadığımı belirtmek isterim.
**
Not: Geçen haftaki yazımda yevmiye defter ve yönetim kurulu karar defterini kapanış onayının 31.12.2013 tarihi olarak sehven yazılmış olup, doğrusu 31.03.2013 tarihi olması gerekmektedir. Okurlardan özür dilerim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR