İngiliz içki şirketine eğil, bar işletmecilerine dikil!..

MAKALEYİ DİNLE

Önce, şu temel görüşümüzün altını çizelim;

“Demokratik, Laik HUKUK Devleti’nde, siyasi iktidarlar, vatandaşının YAŞAM TARZINA müdahale edemez!”

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettikten sonra, farklı inançların özgürce yaşaması için Ferman yayınlamıştı.

Tarihçiler belgelerle açıklıyor ki; Osmanlı Padişahlarının pek çoğu da içki ve uyuşturucu kullanırdı. İçkiye ve içki içenlere karşı mücadele eden 4. Murat da içki içerdi!

İslam Dini, içkiyi “haram” kılmıştır. Doğrudur. Neden haram kılmıştır? Çünkü, içkinin hem içene hem de topluma yönelik zararları var.

Peki, “tütün, afyon ve diğer uyuşturucuların” bireye ve topluma zararı yok mu?  KANSER başta olmak üzere pek çok hastalığı tetiklemiyor mu?

AKP iktidarı, olanca gücüyle içkili mekanları ortadan kaldırmak için çalışıyor. İran’da da yönetim içkiye izin vermiyor! İçilmiyor mu? Hem de nasıl içiliyor! İçki şirketleri ve özellikle kaçakçılar çok memnun! Fiyatı biraz yüksek! Yasaklarla hiçbir şeye engel olamazsınız. Maliyetini ve satanların karlarını artırırsınız!

İlginç olan şu ki; Türkiye’de en yüksek vergi de içkiden ve içkili mekanlardan alınıyor!

AKP iktidarı gerçekten içkiye karşı mı?

İngiliz içki şirketi, şu anda YENİ RAKI’nın da sahibi olan DİEGO firmasının vergi cezalarını neden ve nasıl iptal etti?

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, Başbakan olduğu zaman Tayyip Erdoğan’a bu nedenle bir mektup gönderdi, Diego’nun vergi cezaları iptal edildi! Diego firması şu anda “Yeni RAKI” nın da sahibi!

Yabancı içki şirketlerine gösterilen hoşgörü, anlayış, İzmit’teki bar işletmecilerine neden gösterilmiyor?

Sekiz on barı yok eder, o işletmelerden geçimini sağlayan insanları perişan ederseniz, içkili mekanları önler misiniz?

Lüks mekanlarda, otellerde, turistik mekanlarda içkiyi önleyebilecek misiniz? Hayır! Peki, alt ve orta sınıfın içmesine türlü yollarla engel olma hakkını hangi yasadan alıyorsunuz?

Efendim; yılan hikayesine dönen Tramvay Hattı için, 12 kadar bar işletmesinin bulunduğu mekanlar istimlak edilecekmiş! Tramvay hattı Kocaeli’nin trafik sorununu mu çözecek? Hayır. 7-8 km’lik güzergah ile bu devasa sorun çözülebilir mi? Hayır!

Proje hakkında bilgisi olanlar; “Kimi yerlerde 90 derecelik virajlar söz  konusu. Böyle bir tramvay hattı olur mu?” diyorlar!

Teknik uzmanlar projeyi eleştiriyor.

Ama Belediye yönetimi “Dediğim dedik, çaldığım düdük” tavrında! Bar işletmecileri;  “Belediye yönetimi bizi dinleme ve anlamaya çalışma iyi niyetini bile göstermiyorlar.” Diye yakınıyor! Neden? Onlar vatandaş değil mi? Onlar vergi vermiyor mu?

Kocaeli hızla büyüyen bir kent. Bu kentte “kitle taşınmacılığı” ve özellikle raylı sistem ve denizyolu taşımacılığı geliştirilmeli. Ama; “İŞİN EHLİ” olanlara danışın! “Gazanfer Bilge Bulvarı” inadını sürdürmeyin!

Bir yandan İngiliz içki şirketine her türlü kolaylığı sağlarken, öte yanda kendi vatandaşınızın ekmeği ile oynamayın!

Hiç değilse biraz “adam yerine koyun!”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR