EMO’dan korkutan tablo!

MAKALEYİ DİNLE

Doğalgazda dışa bağımlıyız…
Böyle olunca da doğalgaz aldığımız ülkelerde yaşanacak doğalgaz sorunları otomatikman bizi de yakından ilgilendiriyor.
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Kocaeli Şubesi, yazılı bir açıklama yaparak gaz krizinin elektrik krizine dönüşeceği uyarısında bulundu
Elektrik Mühendisleri Odası’nın açıklaması şöyle;
Son günlerde Azerbaycan ve İran’dan alınan doğalgaz akışında yaşanan düşüşler kaygı verecek boyutlara ulaşmıştır. Doğalgaz arzında yaşanan sıkıntılar, kaçınılmaz olarak elektrik arzını da ciddi ölçüde etkileyecektir.
İthal edilen doğalgazın yaklaşık yüzde 53'ü elektrik üretiminde kullanılmakta ve 2011 yılında doğalgazın elektrik üretimindeki payının yaklaşık yüzde 45, ithal kaynak oranının ise yaklaşık yüzde 56,5 seviyesinde olduğu görülmektedir. Karşı karşıya bulunduğumuz tablo bu şekilde sürdüğü takdirde, elektrik üretiminde ciddi düşüşler meydana gelebilecek, bu da elektrik kesintilerini kaçınılmaz hale getirecektir.
***
Günlük 194 milyon metreküp olan gaz tüketimimizin 40 milyon metreküpü İran ve Azerbaycan’dan sağlanmaktadır. Yaşanan kriz neticesinde bu giriş günlük olarak 6-7 milyon metreküpe düşmüş ve arz ile talep dengelenememiştir. Türkiye çok ciddi bir gaz kriziyle karşı karşıya kalmıştır. Enerji politikalarında acilen önlem alınmadığı takdirde, gaz krizi elektrik krizine dönüşecektir.
***
BOTAŞ, konutlarda özellikle ısınma açısından bir sıkıntı yaşanmaması için sanayiye ve elektrik üretim tesislerine, üretimlerini düşürmeleri yönünde talimatlar göndermiştir. Türkiye genelinde doğalgaz arzında yaşanan sorunlardan dolayı BOTAŞ 10 Şubat Cuma günü saat 15.00’ten itibaren önce Gebze’deki fabrikalara verilen doğalgaz akışını durdurdu. Daha sonra da Dilovası, Çayırova ve İzmit’teki bazı fabrikalara da gaz akışı kesildi. Buna neden olarak da şubat ayının ilk haftasında Rusya’dan alınan gaz akışında yüzde 65, 4-9 Şubat aralığında da İran’dan gelen gaz akışında yaklaşık yüzde 75 düzeyinde azalma yaşandığı gösterildi.
***
Bazı elektrik üretim tesisleri, ikincil yakıta geçmek durumunda kalmıştır. İkincil yakıt olarak kullanılan motorin ve fuel-oil doğalgaza göre oldukça pahalıdır. Doğalgaz ithalatında yaşanan problem sebebiyle elektrik üreten santrallere düzenli gaz akışı sağlanamaması gazla çalışan santrallerde bazılarının devre dışı kalması, bazılarının ikincil yakıtlara geçmesi sonucu, soğuk havalarda artan elektrik talebinin karşılanmasında sorunlar yaşanmıştır. Elektrik talebindeki artış nedeniyle elektrik fiyatları aşırı şekilde artarak toptan piyasada elektriğin kwh’ı 20-25 kuruştan 2 TL’ye ulaşmıştır.
***
Her kış döneminde yaşanan doğalgaz krizinin altında yatan neden yanlış Enerji Politikalarından kaynaklanmaktadır. Hiçbir ülke elektrik üretiminde bu kadar çok doğalgaz kullanmazken, elektrik üretimimizin neredeyse yarısını doğalgazdan karşılıyor olmamız, sürdürülemez bir durumdur. Bu yüzden enerji sıkıntısının önümüzdeki günlerde artarak devam etme ihtimali yüksektir.
***
18.05.2009 tarih ve 2009/11 sayılı Yüksek Planlama Kararı ile yayınlanan “Elektrik Enerjisi Piyasası ve Arz Güvenliği Strateji Belgesinde” elektrik üretiminde doğalgazın payı hedef olarak yüzde 30 olarak gösterilmiştir. Öncelikle yapılması gereken elektrik üretiminde doğalgazın payının acilen yüzde 30'lar seviyesine düşürülmesi için enerji politikalarının değiştirilerek tüm yapısal tedbirlerin alınması ve uzun dönemli bir planlama yapılması gerekmektedir. Bu planlamanın, elektrik üretiminde nükleer enerjiden vazgeçerek, yerli ve yenilenebilir kaynaklarından mümkün olduğunca faydalanmayı sağlayacak adımları içermesi gerekir.”
Elektrik Mühendisleri Odası, bir dizi uyarıda bulunuyor.
Bakalım sonumuz nice olacak?


“Uyku numarası yapanı uyandırmak imkansız”
AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, ziyaret turlarına devam ediyor.
Şeker geçtiğimiz günlerde Darıca’daydı. Şeker, Erzurum Göztepeliler Köyü Derneği’yle başlayıp sırasıyla Şenkayalılar, Bilecikliler, Bolulular, Keşanlılar, Ardahan Ölçekliler köyü derneklerini ziyaret ederek başkan ve yöneticilerle sohbet etti.
Şeker’e halk arasında kıyak emeklilik, milletvekillerine zam gibi gündemi uzun süre meşgul eden konular da soruldu. Şeker, kıyak emeklilik diye bir şeyin olmadığını, hele hele iki yıl milletvekilliği yapıp daha sonra ömrünün sonuna kadar milletvekili maaşı alınacakmış gibi bir algının halk arasında konuşulmasını üzüntüyle karşıladığını, bunu belli kesimlerin art niyetli bir şekilde yönlendirdiğini, bilgi kirliliğine yol açtığını anlattı. Ayrıca mevcut milletvekillerine de asla bir zammın söz konusu olmadığını da özellikle belirtti.
Sanırım Şeker, oradaki halkı Stalin’in tavuğuna benzetti.
Şeker ayrıca yapılan çalışmalardan bahsedip, “Uyku numarası yapanı uyandırmak imkansızdır” diyerek muhalefete gönderme yaptı.


Av.Mustafa Kocaman bugün ameliyat oluyor
Daha önce Büyük Birlik Partisi saflarında yer alan Av.Mustafa Kocaman, geçtiğimiz ay yapılan AKP Kartepe İlçe Kongresi’nde başkan seçilen Hasan Kandaz’ın ilçe yönetiminde yer almıştı. Av.Kocaman bir süredir safra kesesinden rahatsızdı. Kocaman, bugün İstanbul’da özel bir hastanede safra kesesi ameliyatı olacak. Av.Kocaman’a geçmiş olsun diyoruz.


Sivaslılar’dan Başkent çıkarması
Kocaeli Sivaslılar Derneği Başkanı İbrahim Kabasakal, başkan yardımcısı Nevzat Kaleli ve beraberindeki heyet, ilkbahar ayında gerçekleştirilecek olan Sivaslılar Gecesi’ne Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı davet etti. Bakan Yılmaz ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yapılacak olan şölene katılacağının müjdesini verdi.
Dernek Başkanı İbrahim Kabasakal, hemşerileri olan Bakan İsmet Yılmaz’ın kendilerini çok iyi karşıladığını belirterek, “Geldiğimiz günden beri gerek üyelerimize gerekse, protokole ziyaretlerimiz aralıksız bir şekilde sürmektedir. Amacımız, Kocaeli’nde örnek bir dernekçilik yapmak ve hemşerilerimiz arasındaki muhabbeti artırmaktır. Bu amaç için yola çıktık. Bu konuda başta hemşerilerimiz olmak üzere herkesten destek bekliyoruz. Sayın Bakanımız, bizi kabul ettiler. Güzel ve samimi ortamda gerçekleştirdiğimiz ziyaret çok verimli geçti” dedi.


Herekeli Gümüşhaneliler, kurtuluşlarını kutluyor
Hereke Gümüşhaneliler Derneği, Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümünü bugün saat 19.00’da Hereke Düğün Salonu’nda kutlayacak. Hereke Gümüşhaneliler Dernek Başkanı İdris Canbal, başkan yardımcısı Bahri Denli ve sekreter Saim Dilmen önceki gün hemşerileri Körfez Belediye Başkan Yardımcısı İsa Taş’ı makamında ziyaret ederek geceye davet ettiler. Derneklerin bu denli faal çalışmasından mutlu olduğunu belirten belediye başkan yardımcısı İsa Taş kurtuluş gecesine mutlaka katılacağını söyledi.


Dilovası muhtarları OSB’yi istemiyor!
Dilovası Mimar Sinan Mahalle Muhtarı Halis Polat, Orhangazi Muhtarı Ebubekir Özavcı, Turgut Özal Muhtarı M. Şirin Barış, Diliskelesi Muhtarı Murat Dursun, Cumhuriyet Muhtarı Sait Türker, Adatepe Muhtarı Mustafa Yılmaz, Çerkesli Köyü Muhtarı Aytaç Erdem, Kayapınar Muhtarı M. Sadık Turak ve Yeni Yıldız Muhtarı Aziz Kır yaptıkları ortak açıklamada, “İlçeye yapılacak Kömürcüler OSB’yi kesinlikle istemiyoruz” dediler.
9 muhtar yaptıkları açıklamada, “Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesine bölge halkı adına yaptığımız başvuruların dikkate alınmasını, her ilçe gibi biz de felaketten uzak yaşamak istiyoruz. Hiçbir bölgenin kabul etmediği bir yaşama bizi mahkum etmeyin. Diğer ilçeler gibi olmak istiyoruz” çağrısında bulundular.


AKP Gölcük’ten “Dosteli”
AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel ve ilçe yönetim kurulu heyeti, Gölcük Dosteli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nejdet Öztürk’ü ziyaret etti. Dernek Başkanı Nejdet Öztürk ziyarette derneğin çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunarak, derneğin 2003 yılında kurulduğunu, aralıksız 9 yıldır ilçe genelinde büyük bir titizlikle çalıştıklarını, bu sayede ilçe genelinde 1271 kişilik bir kaydın oluşturulduğunu, bu çalışma programı ile ilçenin hangi bölgesinde kaç ailenin ihtiyaç sahibi olduğunu, ne gibi yardımlardan yararlandığı gibi genel durumlar hakkında sağlıklı bilgiye sahip olduklarını belirtti. Öztürk, derneğe bağış yapmak isteyenleri dernek binasına beklediklerini söyleyerek, “Yardımlar paylaşıldıkça anlam kazanır” dedi. Başkan Sedat Yücel de başarılı çalışmalarından dolayı Öztürk ve ekibine teşekkür etti.


Kurultaya iki otobüs
CHP Çayırova ilçe yönetimi önümüzdeki hafta sonunda Ankara’da yapılacak CHP Tüzük Kurultayı için iki otobüs kaldıracak. CHP Çayırova İlçe Başkanı Veysel Suludere, kurultayın CHP açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
Suludere, ilçe örgütü olarak kurultaya iki otobüs kaldıracaklarını, bu sayının talebe göre artabileceğini söyledi ve kurultaya gitmek isteyen partililerin 744 93 72 nolu telefona isimlerini yazdırmalarını istedi.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Soğan doğrarken sakız çiğnemek göz yaşarmasını önler.


KONUŞAN FOTOCHP İzmit İlçe Başkan Adayı Barbaros Akkuş: İlçe seçimlerine kısa bir zaman kaldı, hem delegelere, hem de gazetecilere teknemde yemek verdim mi, bu iş tamamdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR