Hizmet-İş Sendikası ile Derince Belediyesi arasında ipler geriliyor

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Şu sıralar Hizmet-İş Sendikası ile Derince Belediyesi arasında ikramiye krizi yaşanıyor.

4 Haziran’da “Derince Belediyesi’nde ikramiye krizi yaşanıyor!” başlıklı bir yazı yazmıştım.

Yazımın giriş paragrafı şöyleydi;

“Derince Belediyesi’nde çalışan 128 işçi var… Bu işçiler, Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’ne bağlı… İşçiler, şu sıralar ikramiye krizi yaşıyor…

Önceki gün Derince Belediyesi’nde çalışan bir işçi aradı… İkramiyeleri alamamaktan şikayet ederek şunları söyledi; “Derince Belediyesi’nde 128 işçi var. 1 yıldır ikramiyelerimizi alamıyoruz” dedi. Kendisine, “yılda kaç ikramiye alıyorsunuz?” diye sordum. -“4 devlet ikramiyesi, ikisi de işveren ikramiyesi. Devlet ikramiyesi yarım maaş, işveren ikramiyesi de kişi başı yaklaşık 1700 lira civarında”  -Kişi başı ne kadar ikramiye alacağınız var? “Ortalama 5 700, 6 bin lira civarında”

**

Sendika Başkanı İdris Ersoy’a “işçilerin ne kadar alacağı var” diye sordum. -“Şunu ifade etmeliyim ki, ikramiye sorunu Derince Belediyesi (1994) kurulduğu günden beri var. Bir önceki belediye başkanı Aziz Alemdar döneminde bir ara sıfırlama oldu. Ama son 1 yıldır yine birikmeye başladı. Her bir işçinin ortalama 5.500 lira alacağı var. Toplama vurduğunuz zaman işçilerin 700 bin lira civarında alacağı var”

**

Konuyla ilgili Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy’u aradım. İdris Bey’e, ikramiyeler ödenmiyor, eylem yapmayı düşünüyor musunuz? diye sordum. -“ Önümüzdeki hafta işçilerle bir toplantı yapacağız. Bir durum değerlendirmesi yapacağız. Sonra bir basın toplantısı yapacağız. Bir yol haritası belirledikten sonra neler yapacağımız konusunda karar alacağız”

**

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy’dan dün bir açıklama geldi.

“Derince Belediyesi’nde İşçi Alacakları” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Derince Belediyesi’nde çalışan 128 üyemizin bu ay sonu itibariyle kişi başı 6500 TL’ye varan ikramiye ve sosyal hak alacakları maalesef Derince Belediyesi yönetimince ödenmemiştir.

**

Kocaeli’de diğer ilçe belediyelerde çalışan işçilerin hakları zamanında ödenirken, Derince Belediyesi’nde çalışan üyelerimizin geçmişten gelerek bugünlere kadar her dönem birikmiş alacakları ödenmeyerek,çalışanlar mağdur edilmiştir. Adeta bu durum Derince Belediyesinde çalışan işçilerin kaderi olmuştur.

**

Bugüne kadar yapılan görüşmelerde tarafımıza her hangi bir ödeme planı sunulmamıştır. Sendikamız ve işçilerimizin iyi niyetine rağmen Belediye Yönetimi gerekli hassasiyeti göstermeyerek, iş barışı ve huzurunu ciddi anlamda sarsmıştır.

**

Artık Derince Belediyesi Yönetimi, emeğinden başka bir kazancı olmayan, alacaklarını alamadıkları için icralık durumuna gelen çalışanlarının biriken 6500 TL alacaklarını ödenmesi için gerekli adımları atması elzem olmuştur.  Belediyeden yüklü miktarda alacaklı olmak Derince işçisinin kaderi olmaktan çıkarılmalı, istendiğinde alacakların sıfırlandığını,2 sene de sürse işçi arkadaşlarımız görebilmiştir.

**

İşçilerimizin alacaklarının en kısa sürede ödenmesini bekliyoruz, talep ediyoruz. Eğer  halen işçi ve sendika muhatap alınmaz; bir ödeme planı çıkmazsa yasal yollardan hakkımızı sonuna kadar arayacağız, sesimiz duyulmazsa, Ankara'ya kadar da duyuracağız,”

**

Başkan Ersoy’un açıklaması böyle…

İşçilerin ikramiyeleri konusunda Hizmet-İş Sendikası ile Derince Belediyesi arasında ipler gerilmeye başladı.

Başkan Ersoy, ikramiyelerin ödenmediği tek belediyenin Derince Belediyesi olduğunu söylüyor…

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, her ortamda paralarının olmadığını söylüyor… Kendi partisinden olan Derince Belediye eski Başkanı Aziz Alemdar’a üstü kapalı sitem ediyor…

Zira Bulut, borç krizinden kurtulmak için belediyenin bütün yerlerini ihaleyle elden çıkarmaya, Çenesuyu A.Ş.’yi 30 yıllığına ihaleye vermeye çalışıyor…

Derince Belediyesi bu kadar borç batağında iken, işçilerin ikramiyelerinin kısa vadede ödeneceği pek mümkün gözükmüyor…

Demirtaş ailesi Cihan

Hastanesi’nde sevindi

Seda ve Serkan Demirtaş çiftinin on yıllık tedavi sonucunda ulaştıkları ikiz tüp bebekleri Çınar ve Utku 25 Nisan 2014 tarihinde sezaryen ile Özel Cihan Hastanesi’nde dünyaya erken geldiler. Utku bebek 1.095 gram,  36,5 cm boy, Çınar bebek ise, 1.085 gram, 36 cm boy ile hastanenin en küçük bebekleri oldular. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ataman‘ın gerçekleştirdiği ameliyat sonrasında Utku bebek akciğer kanamasından dolayı hayatını kaybetti. Seksen dört gündür hastanede yaşam mücadelesi veren Çınar bebek ise, Çocuk Hastalıkları ve Yeni Doğan yoğun bakım uzmanı Dr. Metin Şen’in verdiği mücadele ile sağlığına kavuştu ve 17 Haziran günü sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. Anne Seda Hanım  “Her sorumuza, her telefonumuza sabırla cevap veren tüm çalışan ve doktorlarımıza teşekkür ediyoruz.” diye ekledi.

 

 

Türk Deniz Havacılığı 100 yaşında

“Türk Deniz Havacılığının 100’üncü Yılı” kutlama faaliyetleri, yarın saat 10.00’da Kartepe’de Deniz Hava Komutanlığı’nda yapılacak. Kutlama faaliyetleri kapsamında; Türk Deniz Havacılığının 100 Yılını anlatan bir panel düzenlenecek, deniz hava araçlarından oluşan helikopter-uçak sergisi, 100 yıl boyunca Deniz Havacılığına hizmet etmiş hava araçlarının maketlerinden oluşan maket sergisi ve resim sergisi ile savunma sanayi firmalarının stantları gezilecek.

 

 

Yarbay Yücel’den

Baran’a veda ziyareti

 

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Eskişehir 1. Hava Kontrol Grup Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Şube Müdürlüğüne atanan Körfez Hava Radar Mevzi ve Garnizon Komutanı Yarbay Şener Yücel’i makamında ağırladı. Başkan Baran, Körfez halkı adına vermiş olduğu hizmetlerden dolayı Yücel’e teşekkür ederek bundan sonraki görevinde de başarılar diledi.

  

Bağırganlı sahilinde 

inekler dolaşıyor


Kandıra Bağırganlı plajında sahipleri tarafından başıboş bırakılan 4 inek gezintiye çıktı. İnekler, sahilde oturan az sayıdaki tatilcilerin şaşkın bakışları arasında dolaşarak otlayacak yer aradı. İnekler plajda bir süre gezindikten sonra gölgeye çekildi. İnekler sonra bulduğu otluk alanda otlamaya başladı. Bağırganlı plaj çevresinde oturanlar sahilde dolaşan inekleri cep telefonları ile görüntüledi.

 

Bakan Hadi Nezir

Köşker’in konuğu

 

Gebze’de bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’i ziyaret etti. Makedonya’nın büyüyen ve gelişen ekonomisi, genç nüfusuyla Türkiye ile benzerlik gösterdiğine dikkat çeken Devlet Bakanı Hadi Nezir, eylül ayında Gebze’nin de içinde yer aldığı önemli merkezlerde Mekedon-Türk iş forumlarının yapılmasının planlandığını dile getirdi. Köşker de gerekli tüm desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR