Gürültü Üretim Merkezi; D E R B E N T

MAKALEYİ DİNLE

Son 4 yıldır Derbent’te yaşıyorum.

Büyük bir ailenin, bahçe içi yaşam alanındayım. Çocukluk ve gençlik yıllarımın “Büyük Aile” yaşamını yeniden yaşıyorum. Komşuluk ilişkileri çok güzel. Dini bayramlarda 30-40 kişi aynı sofrayı paylaşıyoruz. Kimi sabah kahvaltısında kimi akşam yemeğinde birlikteyiz. Hatta, komşunun tavuğu bizim verandada yumurtlamışsa, yumurtayı yeme hakkımız da var! Ezcümle; insani değerleri yüksek bir ortamdayım.

Kahveye çıkma alışkanlığım yok. Ama zaman zaman değişik mekanlarda karşılaştığım dostlarla çok sıcak söyleşiler yapma olanağı da buluyorum.

İzmit merkezdeki “gürültü kirliliği” beni bu beldeye çekti. Ama ne yazık ki, Derbent’tin de –belki bana göre- en önemli sorunu gürültü.

Burası “köy” mü? Yoksa “kent” mi belli değil!

Rahmetli Lütfü Arat, ilk belediye başkanıydı. O seçimde, Lütfü Ağabey’le çalışmış, ona “hizmet programı” hazırlamıştım.

AKP döneminde “KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR” oluşumu ile tüm il sınırları Büyükşehir’e dahil oldu, belediyeler de “İlçe” ölçeğinde örgütlendi ve “Derbent Belediyesi” tarihe karıştı.

Özellikle 1999 depremi sonrası Samanlı Dağları etekleri ve yamaçları konut yapımına açıldı. Derbent çevresinde de “Lüks Siteler” yapıldı. Nüfus hızla arttı. Derbent’te bugün 4 büyük market var.

Derbent-Nusretiye-Balaban sakinlerinin bir kısmı İzmit-Derbent-Balaban arası özel halk otobüsü işletmeciliği ile geçimini sağlıyor. Ama Derbent, “köy” kimliğini de koruyor; sınırlı ölçüdeki yaya kaldırımlarında bile hayvan dışkılarına dikkat ederek yürüyoruz! Meyvecilik ve besicilik de hayli yaygın. Mevsimin ilk yerli kirazı bu çevrede üretiliyor.

“Gürültü” konusuna gelince; bu çevrenin bir kısım gençleri “gürültülü araç kullanmayı çok seviyor! Kimi, özellikle egzozlarını deldirip, “yarış otomobili” kullandığını düşlüyor! Motosikletlerin, pancar motorundan “özel araçların” ve gençlerin otomobillerinin yarattığı GÜRÜLTÜ, kulakları deliyor. Bazen, hem de gecenin bir vakti “debriyaj-fren” hareketiyle otomobillerini fırıldak gibi döndürmekten büyük keyif alıyorlar! Ama yarattıkları gürültüyle, çevredeki insanları rahatsız ettiklerinin farkında değiller!

Gece yarıları atılan silahları ise saymıyorum bile!

Oysa gürültü, “kısırlık” başta olmak üzere pek çok hastalığın da tetikleyicisi. Ama o gençler bunu bilmiyor!

Bu beldede yaşayan –kimi insanlar, “tatil günü” ve “akşam saati” kavramlarını bilmiyorlar!

Pazar günleri, hafta boyu çalışan insanlar için “uyku ve dinlenme” zamanıdır. Ama, çoğu Pazar sabahları komşunun “elektrikli testere” ya da “çim kesme makinesi” ile yarattığı gürültüyle uyanıyorsunuz!

Kimi akşamlar, saat 19.00’dan sonra, hatta gece yarılarına kadar çevredeki inşaatların “darbeli matkap” sesleriyle çalkalanıyorsunuz!

Halk Otobüslerinin köy içi hareketlerini ise “havalı kornaları” ile fark ediyorsunuz!

Ben bu yazıyı yazarken, sanki bana inat, yan evdeki komşum elektrikli testere ile tahta kesiyor! ( 9 Haziran 2015 saat 23.20,  23 40 ve 00.05 hala devam ediyor!)

Bu ilkelliğin adını siz koyun!

Derbent’in güngörmüş, sözü geçen büyüklerine iş düşüyor!

Gürültü kirliliğinin insan beynine ve bedenine verdiği zararlar konusunda gençleri ve komşularını uyarması, bilgilendirmesi gerek.

“İnsan gibi, huzur içinde yaşamak her insanın hakkı” olmalı.

Ben, bir “İNSAN HAKKI” olarak, komşularımdan “HUZUR ve SESSİZLİK” bekliyorum.

Haksız mıyım?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR