Bir ilahiyatçının ağzından AKP iktidarı

MAKALEYİ DİNLE

İlahiyatçı Faysal Hacımustafaoğlu, bazı köşe yazarlarıyla birlikte bana da bir mektup göndermiş.
Faysal Bey, mektubunda, fırsat buldukça yazılarımı okuduğunu belirtiyor, isim vermeden Türkiye’yi yönetenlerle ilgili şöyle diyor:
“Ülkeyi idare için, insanlarımızın oylarına Allah adına talip olanların, idareyi aldıktan sonra ortaya koydukları uygulamaların, İslam’ın sosyal yapıyla ilgili öngörü ve talepleri ile taban tabana zıt olduğunu görmek oldukça hayal kırıcı.
Dini tebliğe esas, inanç esaslarının anlatılması ve o inanca uygun bir yaşamın hayata yansıtılmasıdır.
Devleti idare sorumluluğunu taşıyanların, inandıklarını iddia ettikleri din adına yapabilecekleri en doğru şey, inanç emarelerini hayatta göstermek olmalıdır.
Ben bunu görmüyorum.
Şöyle ki:
Eğer din adına, gayridini usullere müracaat doğru olsa idi, Peygamber efendimiz kendisine Mekkeli müşriklerin, “Bizimle uğraşma, biz sana makam verelim, mal mülk verelim, Mekke’nin en güzel kadınlarını verelim, işlerimizde sana danışalım” taleplerine olumlu cevap verirdi.
Halbuki Allah’ın Resulü, ben bu makamları alayım, bu makamlar bana tebliğde kolaylık sağlar, ashaba nefes aldırır, bir avuç Müslüman’ı zulümden korur, güçlendirir diye düşünmemiş, açık bir şekilde o tarihi cevabı vermiştir:
“Ayı bir elime, güneşi diğer elime verseniz, ben bu davadan geri dönmem.”
Şimdilerde, hangi usul ile olursa olsun, mevkilerini korumak için zengin ve güç sahibi olmanın hesaplarını yapanların, dini kaynaklardan beslenerek iktidarda kalma gayretlerini esefle seyrediyoruz.
Müslüman zengin olmalıdır, güçlü olmalıdır diyerek, şeytani vesvese ile her yolu mübah görüyorlar.
Esasen millete ait olan devlet imkanlarını, hoyratça en Müslüman, hatta en akıllı Müslüman kabul ettikleri yandaşları adına kullanmalarına şahit oluyoruz.
Asrı saadet, bu uygulamaların tam tersi örnekler ile doludur.
Mekke’nin en zenginleri Müslüman olup Allah’ın resulünün eshabı olma şerefine nail olduktan sonra, malının mülkünün tamamını ihtiyaç sahiplerine dağıtarak, eshabın en fakirleri durumuna gelmiştir.
“Sizler, size verdiğimiz rızıklardan ihtiyaç sahiplerine verin” mealindeki ayetin inzalini müteakip ashabdan zengin olanlar, mallarını bitirinceye kadar infak etmişlerdir.
Hz. Ebubekir her şeyini dağıtmış, sırtında kalan yeni hırkasını bile kendisine çok görmüştür.
Abhabdan biri, bu ayetin inzalini tarlada eşi ile çalışırken duyduğunda, eşine “Tarladan çık, topladığın hurmaları da bırak, ayet geldi bu malda diğer Müslümanlar’ın da hakkı var” diyebilme büyüklüğünü göstermiştir.
Peygamber efendimize kızı Fatıma, “Ya resulallah gelen misafirlere hizmette acze düşüyorum. Hasan ve Hüseyin beni çok yoruyor. Bir hizmetçi istesen böylece ben de sana gelen misafirlere hizmette zorlanmam” dediğinde, Allah resulü kızına, bugün bizi idare edenleri utandırması gereken şu cevabı vermişti.
“Ya Fatıma, Peygamberler miras bırakmaz, onlara hizmetkar da yoktur.”
Sayın Ünal, ashabın zenginleri Müslüman olduktan sonra malını dağıtıp fakirleşti, kibirli olanlar mütevazı oldu, en güçlü olanlar en güçsüz oldu, en şiddetliler en mazlum oldu, makam sahipleri makamlarını ve yetkilerini bırakıp Allah resulünün emrine tabi oldu.
Şimdi ise Allah adına Müslümanlar’dan yetki talep edenler, istedikleri makamı yakalayınca, fakir iken Karun kadar zengin oldu, yürürken milyon Euro’luk jeeplere binmeye başladı, mazlum iken zalim oldu, güçsüz iken güçlü oldu, mütevazı iken kibirli oldu, unutulmuş iken unuttu, ölçüsüzce hükmeder oldu.
Şimdi bunlar daha mı iyi Müslüman oldu?”
İlahiyatçı Faysal Hacımustafaoğlu’nun, AKP iktidarını ve Başbakan Erdoğan’ı değerlendirmesi böyle.
Her kelimesi, her cümlesi “ders” niteliğinde.
Tabii “ders”, almak isteyene verilir.
Diğerlerinin bir kulağından girer, diğer kulağından çıkar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR