CHP’de koltuk hevesi kalmamış!

MAKALEYİ DİNLE

Gazetemizin CHP’yi takip eden muhabiri Hilal Güdücü, CHP ile ilgili bir değerlendirmede bulundu… Hilal’in yaptığı değerlendirmeyi okudum, sizlerle paylaşmak istedim.

“1 Kasım’a büyük beklentilerle giden CHP, sandıkta umduğunu bulamadı. Bu pek çok kişinin de planlarını bozmuş oldu. Yalnızca milletvekili olmayı bekleyen Turan Dumlu değil elbette kastettiğim. Seçim karar alınmasının ardından durdurulan kongre sürecine seçim süreci döneminde hazırlananlar vardı. Milletvekili listesine giremeyen bu isimler, 1 Kasım’da koalisyon beklentisine girerek il başkanlığı koltuğuna kendilerini hazırlıyordu. Çünkü CHP koalisyona girdiğinde il başkanlığı için maddi kaynak da sağlanmış olacaktı. Ancak beklenen olmadı. Önümüzdeki dört yılda başka bir seçim beklentisinin olmamasının da etkisiyle pek çok taliplisi olan CHP İl Başkanlığı makamı bir anlamda Genel Başkan tarafından göreve getirilen Cengiz Sarıbay’a kalmış oldu. Bu nedenle CHP’de başkanlığa kim aday olur denildiğinde kimsenin aklına göreve getirilen Cengiz Sarıbay’dan başkası gelmiyor. Ancak yine de içlerinde ukde kaldığı düşünülen iki isim herkesin aklından geçiyor: Hikmet Erenkaya ve Hurşit Güneş. Bu iki isim CHP’nin içerisinde sert eleştirilere maruz kalsalar da milletvekili oldukları dönemdeki ağırlıklarını partide hissettirmek, eksi şaşaalı günlerine dönmek istiyor olabilirler. Kısacası Genel Başkan tarafından göreve getirilen ve gelmiş geçmiş en iyi yönetim listesi olarak görülen yönetim kurulu listesini hazırlayan, bunların da yanı sıra her kesim tarafından sevilen ve sözünü dinleten Cengiz Sarıbay’a karşı (küçük bir olasılık olsa da) bu iki isimden başka kimsenin aday olması beklenilmiyor. Bunun yanında Sarıbay il başkanlığı görevine devam etmek için aday olacağını açıklamadığı takdirde koltuğu hedefleyen isimler var. Sarıbay aday olacağını daha önce açıklamış olsa da resmi açıklama yapılmadığı sürece aksi her zaman mümkün. Bu olasılık dahilinde; il başkanlığı adaylığını Bozkurt Uslu, Selman Yıldırım, Hüseyin Acurman ve Fahri Örengül’ün açıklaması beklenilebilir.”

***

Hilal’in değerlendirmesi böyle. CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı muhalefet ayaklandı. Bir yandan muhalefet ayaklanırken, diğer yandan da CHP’de kongre takvimi işliyor. İlçe kongrelerinden sonra il başkanlığı için yarış daha da hızlanacak. Bakalım CHP Kocaeli İl Başkanlığı seçimi, nasıl bir yarışa sahne olacak. Bekleyip göreceğiz.

 

Derince 44 Evler’de trafik polisi olmalı

Derince 44 Evler semtine bir kavşak yapıldı. Amaç trafiği rahatlatmak, kuzeyi ve güneyi birbirine bağlamaktı. Ama kavşak, trafik sorununu çözmedi, daha da keşmekeş hale getirdi. Özellikle sabah saat 07.45 ile 08.45 arasında büyük bir yoğunluk var. Bu saatler arasına bir trafik polisi konsa iyi olur. Zira Sopalı ve Yenikent bölgesinden İzmit’e gitmek isteyenler, uzun kuyruklar oluşturuyor. Aslında kavşağa trafik ışıkları konsa çok iyi olur. Çünkü, o kavşakta hemen her gün maddi hasarlı kazalar meydana geliyor.

 

Bahçeli kongre için öyle bir tarih seçti ki

1 Kasım seçimleri sonrası eleştirilerin odağındaki MHP lideri Devlet Bahçeli, parti içi muhalefete meydan okudu kongre için manidar bir tarih verdi. Vatan gazetesinin haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kongre için Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü olan 18 Mart'ı işaret etti. Bahçeli, çok inatçı biri. İnatçı olmaza, seçim akşamı istifa eder, partinin önünü açardı. 7 Haziran-1 Kasım seçimleri arasında her şeye “hayır” diyen Bahçeli, istifaya da “hayır” diyor…

 

Azerbaycan’ın Sesi Dergisi çıktı…

Türkiye Kocaeli Haydar Aliyev Kültür Evimizin yayın organı olan Azerbaycan'ın Sesi Dergisi’nin son sayısının çıktı. Dergide Türkiye ile Azerbaycan arasındaki sosyal ve kültürel haberler yer alıyor.

 

Sokakta sanat var

Özellikle gelişmiş ülkelerde görmeye alıştığımız faaliyetlere benzer etkinliklerin İzmit’te de yapılıyor. Başta sanatseverler olmak üzere birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Sokakta sanat var etkinliklerine Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden akademisyen ve öğrenciler de katıldı. Akademisyenler ile öğrencilerin, İzmit sokaklarında müzik ve resim alanlarındaki etkinliklerinin şehre ayrı bir renk getirdiği kaydedildi.

 

AKP’li Yaman için kurban kestiler

1 Kasım seçim seçimleri öncesinde Dilovası eski Belediye Başkanı Cemil Yaman, yerel seçimlerde yeniden AKP’den belediye başkan adayı gösterilmemesi sonrasında İzmit Belediyesi’nde başkan danışmanı olarak görev yapmaya başlamıştı. Yaman daha sonra 1 Kasım seçimleri öncesinde AKP’den milletvekili adayı olarak listede yer aldı. Seçimler sonrasında meclise giden Milletvekili Yaman için Dilovası’nda kurban kesildi.

 

Bulut, moral verdi

İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut, Alikahya’da hasta ziyaretlerinde bulundu. Bulut 60 yaşındaki Emsal Şahin’i ziyaret eder geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Ziyaret sırasında Emsal hanımın eşi Cafer, çocukları Sezgin ve Emine Şahin de hazır bulundu. Bulut daha sonra AKP Alikahya Gençlik Kolları eski Başkanı Nizamettin Öztürk’ün babası İsmet Öztürk’ü de evinde ziyaret etti. Aslında siyasiler hastaları ziyaret edebilir, ama onlarla birlikte fotoğraf çektirip, bunu haber yaptırmaları hiç de hoş değil diye düşünüyorum.

 

Kocaeli’nde kiralar %10’dan fazla arttı

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından sahibinden.com, Kocaeli iline ait sahibindex Emlak Endeksi 2015 Eylül ayı emlak verilerini açıkladı.

Eylül ayı verilerine göre Kocaeli’nde kiralık emlak fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10,28 artarak ortalama 847 TL oldu. Satılık emlak fiyatlarında ise yüzde 6,37’lik düşüşün gözlendiği Kocaeli’nde emlakların ortalama satış fiyatı 186 bin 308 TL oldu. Eylül ayında satılık emlaklarda metrekare fiyatı yüzde 6,14 oranında arttı ve ortalama 1.384 TL olarak belirlendi.

sahibindex Emlak Endeksi’nde bulunan TÜİK verileri Kocaeli’nin demografik özelliklerini de gözler önüne seriyor. TÜİK Eylül 2015 verilerine göre, Kocaeli’nin yaş ortalaması 31. Cinsiyet dağılıma göre ise ilin yüzde 51’i erkek. Yüzde 66’sı evli olan Kocaeli’nin, yüzde 10’u da üniversite mezunu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR