Sigaradan kurtulmak mümkün mü?

MAKALEYİ DİNLE

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 1987 yılında tütün ve tütün ürünlerinin zararlarının zararları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 31 Mayıs’ı Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan etti. Her yıl bir gündemle tütün ürünlerine, endüstriye, politikalar ve yasal düzenlemelere dikkatleri çeken DSÖ’nün bu yıl ki gündemi ise düz paket uygulaması.

 

Marka isminin standart font ve renkte yer aldığı tek tip, düz renkli ve resimli sağlık uyarılarının bulunduğu düz sigara paketlerinin devletler tarafından hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan DSÖ, bu şekilde paketlerin bir reklam ve tanıtım mecrası olmaktan çıkacağını ve araştırmalara göre kişilerin bu şekilde daha az sigara tükettiğini belirtiyor. Uzmanlar ise Türkiye’de de bu uygulamaya geçilmesi gerektiğini söylüyor.

**

Her yıl sigaraya bağlı sebeplerden dolayı dünyada yaklaşık 6 milyon kişinin, pasif içicilik nedeniyle de 600 bin kişinin hayatını kaybediyor.  Dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısı, sigara dumanının kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakılıyor. Öyle ki ev ortamında sigara içildiğinde çocuklar günde ortalama 5 sigara içmiş oluyor. Bu da dumana maruz kalan çocuklarda akciğer kanseri ve kronik bronşit hastalığının görülme sıklığını artırıyor, onların büyüme, gelişme evrelerini olumsuz etkiliyor. Dünyada 700 milyon çocuk, kadın, gebe ve yaşlının pasif içicilik riski altında olduğu belirtiliyor.

**

“Sigara bağımlılığından korunma ve kurtulma mümkün” diyen Yeşilay Gebze Şube Başkanı Enver Şahin, ebeveynlerin kendileri ve çocukları için bu konu hakkında doğru bilgilere sahip olmaları gerektiğini, bırakmak da zorlanan kişilerin ise mutlaka hastanelerin Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurarak yardım almaları gerektiğini söyledi.

**

Yeşilay tüm Türkiye genelinde rehber öğretmenler ve şubeleri vasıtasıyla Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) başlattı. Yaş gruplarına özel, alanında uzman isimlerin hazırladığı içeriklerle TBM vasıtasıyla yediden yetmişe herkes bağımlılıklar hakkında bilgilendiriliyor. Bu eğitimi almak isteyenlerin bulundukları il veya ilçenin halk eğitim merkezlerine başvurmalarıyla eğitim programları açılıyor. Bu eğitimler kapsamında kişiler sigara bağımlılığı, korunma yöntemleri, yakını kullanıyorsa ona nasıl yardımcı olabileceği hakkında da bilgi sahibi olabiliyor.

**

Yeşilay, Sağlık Bakanlığıyla birlikte sigara yasakları ihlallerini bildirecek bir mobil uygulama geliştirdi. Yeşil Dedektör adı verilen mobil uygulama, 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanım yasasına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünlerini kullanmayan vatandaşların haklarını korumak ve yasal hakları konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla geliştirildi. Sağlık Bakanlığının bu uygulama için özel geliştirmiş olduğu sisteme düşen bildirimler, Sağlık Bakanlığı saha denetim ekibine ulaşıyor. Saha denetim ekipleri ise ihlal bildirimi yapılan mekâna ulaşarak denetimlerini ve gerekli işlemleri yapıyor. Alanında tek uygulama olan bu çalışma ile tütün ürünleri kullanmayanların hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması, ihlallerin asgariye indirilmesi hedefleniyor. Pilot olarak İstanbul’da başlayan uygulama, çok yakında tüm iller için de aktif hale gelecek.

**

Sigarı için televizyonlarda birçok kamu spotu yayınlandı… Seminerler, paneller verildi… Ama yeterli olmadı.

Türkiye’de yaklaşık 16 milyon erişkin sigara kullanıyor ve dünyada günde yaklaşık 13 bin kişi sigaraya bağlı bir hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıkladı. İstatistiklere göre sigara içmek dünya çapında bir problem ve tahminen her 3 yetişkinden biri sigara kullanıyor.

Sigaranın bırakılması için şimdi de Yeşil Dedettör adı verilen mobil bir uygulama hayata geçirilmeye çalışılıyor… Pilot bölge olarak İstanbul seçildi…. Yakında bu uygulama ilimize de gelecektir. Bakalım yeni uygulama sigara bırakmada etkili olacak mı?

 

 

 

KOÜSTORE stant açtı

Umuttepe'de yapımına kısa süre sonra başlanacak ana bina ile hizmete girecek olan KOÜSTORE, Kocaeli Üniversitesi’nin çeşitli noktalarında açtığı stantlarla ürünleri hem öğrencilere, hem de personelle  buluşturmaya başladı. İlk olarak Umuttepe Yerleşkesi Sosyal Tesisleri'nde stant açan KOÜSTORE, stant sayısını gün geçtikçe arttırdı. Kandıra MYO ile Kocaeli MYO'da da stantlar açan ve ürün hizmeti vermeye başlayan KOÜSTORE, son olarak Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde standı açtı. Kocaeli Üniversitesi'nde ihtiyaç duyulan tüm akademik ve kültürel kitapların da yer alacağı KOÜSTORE, www.koustore.com internet adresi ile de bir tık uzaklıkta. Ayrıca KOÜSTORE'dan satın alınan her ürün ile Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine de destek sağlanmış olunuyor.

 

 

 

Kandıra’da örnek  bir davranış

Kandıra Çarşı Mahallesi Belediye Pasajı’ndaki İnci Çay Evi Kıraathanesi’nden çalışan Yetkin İnci,  yerde bulduğu 1400 TL nakit paranın sahibini bulamayınca Kandıra Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne başvurarak parayı zabıtaya teslim etti. Tüm güvenlik kameralarını inceleyen Zabıtada, paranın Hüseyin Ateş adlı kişiye ait olduğunu tespit etti. Zabıta, Ateş’e parasını teslim etti. Ateş, parayı bulup zabıtaya getiren Yetkin İnce ve parasını kendisine iade eden Zabıtaya teşekkür etti.

 

 

 

Yol medeniyettir!

Başiskele Belediyesi, ilçe genelinde tüm yolları tek tek tarayarak tespit ettiği bozuk satıhların zeminlerini iyileştirerek sıcak asfalt ile kaplıyor.  Öncelikli olarak trafik yoğunluğunun olduğu yollarda meydana gelen bozulmaları gideren ekipler her gün ortalama 45 ton sıcak asfalt çalışması gerçekleştiriyor. Yolları yapılan mahalle sakinleri de mutlu oluyor.

 

 

 

Körfez’de sokak  hayvanlarına yardım

Körfez Belediyesi, sokak köpekleri ve kedileri için Körfez’in muhtelif yerlerinde çalışmalar başlatarak sokakta yaşayan hayvanları da unutmuyor. Körfez Belediyesi Zabıta Ekipleri ve Veteriner Hekimler ile birlikte yaralanmış, yardıma muhtaç sokak hayvanlarına sahip çıkıyor.  Sokak hayvanları, daha iyi bakım görebilmeleri için veteriner hekim eşliğinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kurmuş olduğu  Sokak Hayvanları Geçici  Bakımevine teslim ediliyor.

 

 

Baran Nihan Kuru'yu  makamında ağırladı

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran,  Marmaris Uluslararası Akua Master Yüzme Şampiyonası’nda derece alan sporcu Nihan Kuru'yu makamında ağırladı. Ziyarette  Körfez Belediyesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Tesis Müdürü Zekeriya Çetin de yer aldı. kazandığı madalyayı Baran’a veren Kuru, desteklerinden dolayı kendisine teşekkür etti.

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR