AHİLİK Mİ KALDI?

MAKALEYİ DİNLE

Ekim ayı ikinci Pazartesi ile başlayan hafta “Ahilik Haftası” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanır.

Esnaf bir ailenin çocuğu olarak, “Ahilik” konusuna hep ilgi duymuşumdur. Benim çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda, adı konmasa da “temel değerleriyle ahilik” vardı.

O yıllarda çek, senet ve hatta banka kredisi bilinmezdi. Esnaf, paraya ihtiyaç duyduğunda, diğer esnaftan borç ister, borç istenen esnaf elinde yeterli para yoksa, diğer bir esnaftan üstünü tamamlar, komşu esnafa borç verirdi. “Ne zaman geri vereceksin?” diye sorulmazdı. Senet sepet yoktu ama “dürüstlük” vardı. O para geri gelirdi…

Sabah ezanı ile dükkan açar, temizlik yapardım. Büyükbabam; “Dışarı doğru süpürme, dükkanın bereketi kaçar” derdi! Sonradan anladım ki, dükkan önünden geçen insanlara zarar vermemek için böyle söylermiş! Şimdilerde, öğleye yakın saatlerde sabunlu sularla vitrin yıkayan, kirli atıkları düşüncesizce kaldırıma ve ana yola salan esnaf ya da yardımcılarını görünce büyükbabamı anıyorum!

“Ahilik nedir?” diye bir anket ya da kısa söyleşiler yapılsa, toplum içinde bu soruya kaç kişi doğru yanıt verebilir? Kaç esnaf ahiliği bilir? Kaçı “Ahilik Kültürü” ile yoğrulmuştur?

Ahilik, Ahi Evran tarafından, Hacı Bektaş Veli’nin tavsiyesiyle kurulan “esnaf dayanışma teşkilatıdır.”

Ahilik, iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, güzel meziyetlerin birleştiği bir “sosyo-ekonomik düzendir.”

Ahiliğin 7 temel kuralı var;

Cimrilik kapısını kapamak, lütuf kapısını açmak,
Kahır ve zulüm kapısını bağlamak, hilim (yumuşaklık) ve mülayenet (ılımlılık) kapısını açmak,
Hırs kapısını bağlamak, kanaat ve rıza kapısını açmak,
Tokluk ve lezzet kapısını bağlamak, riyazet (nefsine hakim olmak) kapısını açmak,
Halktan yana kapısını bağlamak, Hak’tan yana kapısını açmak,
Herze (saçmalık) ve hezeyan ( gerçeğe aykırı saplantı) kapısını bağlamak, marifet (beceri, ustalık) kapısını açmak,
Yalan kapısını bağlamak, doğruluk kapısını açmak.

Şimdi, insafla bir düşünelim;

Esnafımızın ne kadarı bu temel değerlere uygundur? Kırşehir başta olmak üzere, hemen her kentte “Ahilik Haftası” etkinlikleri yapılacak. Esnaf dernekleri, siyasetçiler, valiler, belediye başkanları esnaf ve sanatkarlığın erdemleri üzerine sözler söyleyecekler.

Ama, küresel sermayenin işgaline uğramış ülkemizde, esnafın çektiği çileler ve her yıl onbinlerce esnafın iflas ettiği gerçeğini görmeyecekler, söylemeyecekler!

“Karşılıksız çekler, ödenemeyen banka kredileri, yabancı sermayeli büyük alışveriş merkezlerinin esnafımızı nasıl yok ettiği” gibi acı gerçekler gizlenecek!

Ve esnafımız; “Sorunlarınızı biliyoruz, çözeceğiz” diye yıllar yılı kendileriyle dalga geçen siyaset esnafını fark edemeyecek! O siyaset esnafına; “Yabancı sermayeli büyük alış veriş merkezlerine sağladığınız olanakları neden bu ülkenin esnafından esirgiyorsunuz?” diye sormayacak!

Kredi borçlarını erteleme ve yeni borçlanma tuzaklarına düşecek!

Birileri de, “Ahilik Haftasını kutluyoruz” diye, “sözde Ahi” kıyafetleri ile “ortaoyunu” oynayacak!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR