Son delikanlıları Çanakkale’de şehit verdik!

MAKALEYİ DİNLE

Bugün 18 Mart…

Tarihte unutulmaz bir iz bırakan Çanakkale Savaşları, Birinci Dünya Savaşı içinde, tarihin en kanlı savaşları olarak bilinir. 250 bini aşkın şehidimizin ve yüz binlerce gazimizin bir destan yazdığı Çanakkale Savaşları, Türk tarihinde de unutulmaz bir iz bırakmıştır. Çanakkale Savaşları 3 Kasım 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı'nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla ve 25 Nisan 1915 – 8-9 Ocak 1916 arasında Gelibolu Yarımadası'nda tarihleri arasında yapılan kara savaşları kapsamaktadır. Türk ordusunun I. Dünya Savaşı’nda zafer kazandığı tek cephe Çanakkale Cephesi olmuştur. Bu cephe, İtilaf Devletleri’nin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir.

Türk Tarihi'nde çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi, İngiltere ve Fransa ile onların getirdikleri sömürge askerleriyle Türk milleti arasında gerçekleşmiş bir savaştır. Düşmanın bir hedefi vardı, o da boğazları geçerek İstanbul'u ele geçirmek ve Osmanlı Devleti'ni savaş dışı etmekti. I. Dünya savaşı, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiştir.

Osmanlı Devleti Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu aynı safta yer almaktaydı. İtilaf Devletleri ise İngiltere, Fransa, Rusya gibi devletlerden oluşmaktaydı. İtilaf devletlerinden İngiltere ve Fransa, aynı blokta yer alan Rusya'ya yardım götürmek, İstanbul'u ele geçirip Osmanlı'yı savaş dışı bırakmak için Çanakkale Boğazı'na saldırdı. Düşman askerlerinin boğazı geçme girişimleri Türklerin direnişiyle karşılaştı. Denizden ve karadan yapılan savaşlar 18 Mart 1915'te başladı.

Düşman donanması bütün gücüyle yüklenmesine rağmen deniz savaşlarında başarısız oldular. Denizden geçemeyen düşman kuvvetleri karadan geçme yolunu denediler. 25 Nisan 1915'te kara savaşları başladı. Türk askeri, 19. Tümen komutanı Mustafa Kemal’in emriyle "Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir" saldırıya geçti. Türk ordusu büyük bir zafer kazandı. Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Arıburnu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar'da savaşlar Türk ordusunun başarısıyla sona erdi.

Çanakkale'yi geçemeyeceklerini anlayan düşman ordusu, 1916 kışında geri çekilmek zorunda kaldı. Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde Türk askeri şehit düştü. Düşman ordusunun kayıpları ise bu sayıdan daha fazlaydı.

**

Son dönemlerde Çanakkale Savaşları ile ilgili yoğun bir bilgi karmaşası yaşanmaktadır. Öyle ki, Çanakkale Savaşları'nın neden yapıldığını, Türklerin ne gibi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu anlamaya ve gelecek için bundan ders çıkarmaya çalışan Türk halkının önü kalın bir sis perdesi ile kaplanmak üzeredir. Eğer bu sis perdesi yırtılıp, Çanakkale Savaşları'nın anlam ve önemi hakkıyla genç nesiller tarafından öğrenilirse, genç nesiller tam bağımsızlığın ne demek olduğunu, özgür ve hür bir ortamda yaşamanın ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaktır.

**

Ben Çanakkale’ye gittim… Savaşın yapıldığı alanları gezdim… İnsanın içi cız ediyor. Herkesin gidip Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı alanları görmesi lazım. Türkü de, Kürdü de, Lazı da, Çerkezi de, Alevisi de, Sünnisi de omuz omuza savaştı. Mezar taşlarına bakın, memleket ayrımı yapılmadan Türkiye’nin dört bir yanından şehitlerimiz var. Bazı belediyeler özellikle Çanakkale turu düzenliyor. Buradan o belediyelere teşekkür etmek istiyorum. Kanla aldığımız bu topraklar üzerinde hala kirli oyunlar var. Süleyman Şah Türbe yerini terk etmemiz, Ege’deki 16 adaya Yunan bayraklarının çekilmesi, içimizi cız ediyor.

 

Yasin Ceylan, mesaj istemiyor

Önceki gün gazetemize Yasin Ceylan adlı bir okurumuzdan mail geldi. Maili birlikte okuyalım;  “Hüseyin Yusuf (AKP Kocaeli milletvekili aday adayı)  adlı kişi üç gündür bana ve çevremdeki insanlara seçim yasağı çerçevesinde olmasına rağmen SMS atıyor. Şahsı tanımam etmem, ama artık rahatsız olmaya başladım” diyor. Hüseyin Yusuf’a duyurulur.

 

İzmit’in ‘Topuklu Efesi’

Topuklu Efe olarak adını duyuran Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu’ndan sonra artık İzmit’in de bir Topuklu Efesi var. 14 Mart Tıp Bayramı’nda İzmit’in Efeleri Grubu müthiş bir gösteri yapmış,  CHP Kocaeli Milletvekili aday adayı Diş Hekimi Müzeyyen Topçu Tan ve eşi Dr. Ömer Tan, harmandalı oynayarak tüm davetlilerin beğenisini kazanmıştı. CHP’li Tan, salonda bulunanlar tarafından İzmit’in Efesi unvanını aldı. Böylece Aydın’dan sonra artık İzmit’in de ‘Topuklu Efesi’ var.

 

Doğan personelin yanında

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Belediyenin Özel Kalem Müdürlüğü’nde görev yapan Semih Yılmaz’ı tedavi gördüğü SEKA Devlet Hastanesi’nde ziyaret etti. Doğan, mide ameliyatı Yılmaz’a geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Doğan’a AKP İzmit İlçe Başkan Yardımcısı Nurullah Yılmaz ve AKP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Enes Akbal da eşlik etti.

 

Başkan Üzülmez’den, Aydın’a umre ziyareti

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, umreden dönen Kartepelileri ziyaret etmeye devam ediyor. Başkan Üzülmez, kutsal topraklarda umre vazifesini yerine getiren Maşukiye Mahallesi’nde hafriyatçılık işi ile uğraşan Zeki Aydın’ı da iş yerinde ziyaret ederek yaşadığı duyguları paylaştı

 

Sedaş, Karamürsel’deki sorunu hemen halletmiş

Sevgili okurlarım; önceki gün Karamürsel Kayacık Mahallesi’nde yaşanan sokak lambalarıyla ilgili sorunu dile getirmiştim. Yazıma SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden cevap geldi. Birlikte okuyalım; “11 Mart 2015 tarihinde gazetenizde “Karamürsel’de sokak lambası krizi yaşanıyor” başlıklı haberinizi okuduk. Konuyla ilgili bazı hususları size aktarmak isteriz. Haberinize konu olan Kayacık Mahallesi, İznik Yolu üzerinde ve Endüstri Meslek Lisesi’nin olduğu bölgede yer altı aydınlatma kablosunun patladığı tespit edilmiştir. Arızalı kablonun onarımı, SEDAŞ İşletme ve Bakım Grup Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından 11 Mart 2015 tarihinde saat 11.00 itibariyle yapılmıştır. Ekiplerimiz ayrıca 8 adet 250 W armatür onarımını da 12 Mart 2015 itibariyle yapmıştır. Apartman sakinlerine anlayışları için teşekkür eder, konuyu önemle bilginize sunarız. Saygılarımızla.” Konuya hassasiyet gösteren Sedaş ekiplerine biz de teşekkür ediyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR