AKP’li meclis üyeleri ihraç mı edilecek, istifaya mı zorlanacak?

MAKALEYİ DİNLE

AKP Derince İlçe Başkanlığı’nda başlayan savaş devam ediyor…
Savaşın kahramanlarından biri Mehmet Eryürek…
Bir önceki belediye başkana Ali Haydar Bulut ile kavgalı olan, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar ile kavgalı olan, miadı doldu diye tekrar ilçe başkanlığına ataması yapılmayan Mehmet Eryürek, görünen o ki şimdi de birilerinden intikam almaya çalışıyor.
**
Hatırlanacağı gibi Mehmet Efendiye yakın olan belediye meclis üyelerinden Halit Aydın ve Hüseyin Çepil, belediye başkanı Aziz Alemdar aleyhine Genel Merkez’e manifesto vermişti. Diğer meclis üyesi Okşin Becet, bu manifestoyu desteklemiş, ama imzalamamıştı.
Ama AKP yönetimi, bu manifestoyu görmezden geldi…
**
Uzun süren pazarlıklar sonrasında Ahmet Ark, AKP Derince İlçe Başkanlığına atandı.
Mehmet Efendi ve tayfası, Ark’ın ilçe başkanı olması için epeyce uğraştı.
Ark seçildi. Ama Mehmet Efendi ve tayfası Ark’ın yönetim kurulu listesi oluşturmasına müdahale etmeye çalışınca olanlar oldu…
Mehmet Efendinin tayfasından birilerinin Ark’ı aradığı ve yönetim listesine tepki gösterdiği, Ark’ın da Mehmet Efendi ve tayfasına resti çektiği Derince’de epeyce konuşuluyor.
**
Önceki akşam da Ark, Alemdar için “beni siyasete Aziz Alemdar soktu” diyerek asıl kendisini siyasete sokanlara güzel bir “çalım!” attı…
Ark, önce Alemdar’a destek verenleri, sonrasında Alemdar’ın başına nasıl çorap ördüklerini gördüğü için yol yakın iken, kendisini siyasete sokanları elinin tersiyle kenara itti…
Zira Ark, Alemdar’ın ilk başkanlık yıllarındaki gibi kendisine destek verenlere “diyet” ödemek zorunda kalmak istemedi…
**
Gelelim 3 Nisan’a…
Derince Belediye Meclisi’nde tarihi bir olay yaşandı.
Derince Belediye Meclisi encümen seçimlerinde belediye başkanı Aziz Alemdar’ın önerdiği Mustafa Akdeniz, Kenan Yalçın ve Hikmet Karadeniz seçilmedi. Kapalı oylamada CHP’den Hamza Kılavuz , SP’den Adem Eker ve AKP’den Hüseyin Çepil encümen üyesi seçilmişti.
Yani 10 meclis üyesi olan CHP ve 4 meclis üyesi olan SP, ittifak yapmış, 3 AKP’li de bu ittifaka destek vermişti…
**
Bu ittifak sonrasında hangi AKP’li meclis üyelerinin muhalefeti desteklediği sorusu gündeme geldi.
Akıllara Alemdar hakkında manifesto veren Hüseyin Çepil, Halit Aydın ve bunları destekleyen mali müşavir Okşin Becet geldi…
AKP Derince İlçe Başkanı Ahmet Ark, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu mini bir zirve yapmış. Zirve sonunda Çepil, Aydın ve Becet’in ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu’na sevkine karar vermiş.
**
Şimdi gelelim madalyonun öteki yüzüne…
Bundan sonra ne olacak?
Birinci şık; Diyelim ki bu üç meclis üyesi partiden ihraç edildi.
O zaman AKP’nin Derince Belediyesi’nde meclis üye sayısı 16’dan 13’e düşer.
CHP’nin 10, SP’nin 4 ve HAS’ın 1 meclis üyeliği bulunuyor. Yani CHP’nin ve SP’nin ittifak yapacağı göz önüne alınırsa, AKP zor günler yaşayabilir. AKP’den ihraç edilen üç meclis üyesi Bağımsız olarak meclis üyeliklerine devam eder ve muhalefetle birlikte hareket edebilir.
**
İkinci şık; Bu üç meclis üyesi istifaya zorlanabilir…
O zaman da meclis üyeliğinden istifa eden üçlünün yerine yedekten 3 kişi getirilir…
**
Üçüncü şık: AKP, üç meclis üyesini ihraç eder, SP ve HAS Parti’den transfer yapar.
**
Dördüncü şık (küçük bir ihtimal); Parti geleneğine bağlı kalınır ve meclis üyeleri ihraç edilir. Ama meclis üyelerinden AKP grubunun desteklenmesi istenebilir…
Ama, ikinci şık daha kuvvetli görünüyor.
**
Şunu ifade edebilirim ki;
Encümen üyeliği seçimleri Mehmet Efendinin de sonu oldu…
Sanırım bu saatten sonra Mehmet Efendinin “AKP İL YÖNETİM KURULUNA GİRME İHTİMALİ DE KALMADI…”
Halit Aydın ve Hüseyin Çepil’in Mehmet Efendiye yakın olduklarını sağır sultan biliyor, Metin Şentürk bile görüyor.
Ama Okşin Becet için aynı şeyi söylemek mümkün değil…
Becet, doğru bildiğini söyleyen ve uygulayan biri.
Keşke Okşin Becet gibi siyasetçilerin sayısı artsa…
Ama maalesef siyasette doğru söyleyeni dokuz köyden kovuyorlar…
**
Sonuç olarak; AKP’li üç meclis üyesi hakkında ne karar verilirse verilsin, bunda muhalefet kazançlı çıktı.
Ayrıca, üç meclis üyesinin İl Disiplin Kurulu’na sevk edilmesiyle, AKP’nin Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’a sahip çıktığını söyleyebiliriz…
Alemdar, meclis toplantısında “mazlum” duruma düştü…
Bilirsiniz, halkımız mazlumu sever!

Maaşını en geç Başkan alıyormuş!

Türk-İş’e bağlı Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal ile Genel Sekreter Haldun Kurubacak, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti. Bozal ve ekibine başarılar dileyen Karaosmanoğlu, Büyükşehir’de şirketlerle beraber yedi bin çalışanımız var. Çalışanlarımızın ücretlerini alın teri kurumadan veriyoruz. Kimseye haksızlık yapmıyoruz, işçimiz de bize güveniyor. Herkes parasını alıyor, ben maaşımı ondan sonra alıyorum. Ben maaşımı aldıysam, herkes almış demektir ”dedi.

Kılıçdaroğlu’na göre; Evren ve Erdoğan’ın ortak özellikleri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karabük’ün Eskipazar ilçesinde Kenan Evren ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kıyaslarken, her ikisinin de birbirlerine benzediğini söyledi.
Kenan Evren’in yaptıklarına bakın, Erdoğan’ın yaptıklarına bakın diyen Kılıçdaroğlu, şu kıyaslamada bulundu.
-Orada da şiddet vardı, burada da şiddet var.
-Orada da baskı vardı, burada da baskı var.
-Orada da gazeteciler tutukluydu, burada da tutuklu.
-Orada da üniversite hocaları hapisteydi, burada da hapiste.
-Orada da parlemento baskı altındaydı, burada da baskı altında.
Recep Tayyip Erdoğan ile Kenan Evren arasındaki tek fark birisinin apoletleri vardı, birisinin yok. Kafa aynı kafa, yönetim tarzı aynı yönetim tarzı… Kenan Evren de eleştiriye tahammül edemiyordu, Recep Tayyip Erdoğan da edemiyor.Boğaz’dan Ellibeş’e ziyaret

Gölcük İlçe Emniyet Müdürü Bilal Boğaz ve Emniyet Müdürlüğü heyeti, Türk Polis teşkilatının kuruluşunun 167. yıldönümü nedeniyle Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i makamında ziyaret etti. Ellibeş, yapılan ziyaretten dolayı Bilal Boğaz’a teşekkür ederek günlerini kutladı ve başarılar diledi.


Civelek, konuklarına hurma ikram etti

AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş ve yönetiminden Mürvet Gedik, Dilek Ulan Bekaroğlu, Canan Soylu, Fatoş Karayiğit ile birlikte AKP İl Başkanı Mahmut Çivelek’e umre ziyareti gerçekleştirdiler. AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz ve AKP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Tutuş da ziyarette eşlik etti. Ziyarette Civelek, konuklarına Zemzem suyu ve hurma ikram etti.


Şeker ve Aygün’den Ahmet Taşçı’ya ziyaret

AKP Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker ve Zeki Aygün, AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel ile birlikte, Gölcük Devlet Hastanesinde tedavi gören eski Başpehlivanlardan Ahmet Taşçı’yı ziyaret ederek geçmiş olsun temennisinde bulundu.


İzmit’e yeni konak

İzmit Belediyesi, Körfez (42 Evler) ve Sanayi Mahallelerine de mahalle konağı yapıyor. Körfez Mahallesi’ne yapılacak mahalle konağı bodrum, zemin ve 1.kattan oluşuyor. Toplam inşaat alanı 500 metrekare olan projenin önümüzdeki aylarda ihaleye çıkması planlanıyor. Sanayi Mahallesi’ndeki mahalle konağında 2 adet etüt salonu, sağlık birimi, emekli salonu, muhtarlık yeri ve çok amaçlı salon gibi alanlar bulunacak.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Gözlerimiz açıkken hapşırmanın imkansız olduğunu…# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR