CHP Milletvekili Hürriyet, AKP’yi neden tebrik etti?

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de ilginç yasalar çıkıyor…

Şimdi de “Kiralık işçi” yasası çıktı…

Özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda değişiklik yapan tasarısı yasalaştı.

AKP hükümeti yasayı çıkardı, ama muhalefet ve bazı sendikalar tepkili…

Meclis’te konuşan  CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet yasa ile işçilerin köle haline getirilmeye çalışıldığını savunarak, Kiralık İşçi Yasası’na ‘Hayır’ dedi.

***

“İşçilerimiz müjde beklerken kölelik geliyor” diyen, yasanın gelişiyle hortlatacağını söyleyen Hürriyet’in konuşmasına kulak verelim;

, “Taşeronluk sistemini alabildiğince yaygınlaştıran sizler ve patron sınıfınız işçi simsarlığı üzerinden esnek ve kuralsız çalışmayla işçileri âdeta köle hâline getirmek istiyor. Hayatı dümen olanın rotasına güven olmazmış. Maalesef sizin de rotanıza güven olmuyor. ‘Taşeronu kaldıracağız’ dediniz, işçi kardeşlerimiz taşeronda müjde beklerken sizin hilelerinizle karşı karşıya kaldı ve taşeron sisteminden daha simsar, daha gerici bir düzeni getirmeye çalışıyorsunuz. Yandaşlarınızın gemiciklerini yüzdüreceksiniz diye ülkenin rotasını bozdunuz. Bu tasarıyı getirmek isteyişinizin nedeni yine zenginleri büyütmek isteyişinizden kaynaklanıyor”

 

SENDİKALILAŞMA YOK, İŞ KAZASI VE MOBBİNG VAR

 “İşçi, ücretini bürodan alacak. İşçiyi kiralayıp çalıştıran patronun ise hiçbir yükümlülüğü olmayacak. Kiralandığı iş yerinde süresi dolan işçi istihdam bürosuna geri dönerek yeni bir firmaya kiralanmayı bekleyecek. Bu sürede iş de, ücret de askıda kalacak. Taşeronluk sistemiyle birleşecek olan kölelik büroları kadrolu işçiliği daha fazla yok edecek. Sendikalaşma imkânı olmayacak ve işçi, toplu iş sözleşmesiyle getirilen haklardan mahrum kalacak ve daha fazla mobbinge maruz kalacak. Tabii, bu tasarı yasalaşırsa emeklilik de hayal olacak. Özellikle kadın ve erkeklerdeki ortalama ömrü dikkate aldığımızda erkekler mezarda bile çalışmak zorunda kalacak, kadınlar daha ilk maaşlarını alamadan maalesef bu dünyadan göçmüş olacaklar” .

 

SAĞLIK PRİMLERİ İŞÇİNİN CEBİNDEN ÇIKACAK

“Hastalanan kiralık işçinin rapor parasını, işsiz kalan kiralık işçinin de işsizlik ödeneğini alması zorlaşacak. Bu tasarı daha çok iş kazasına, daha çok iş cinayetine, daha çok meslek hastalığına yol açacak. AKP’yi bir konuda tebrik etmeden de geçemeyeceğim, mal ve eşyaların kiralanmasından sonra, "kiralık" kelimesinin sözlük anlamına insanı da eklediler. Ne şimdi ne de gelecekte, kimse sizlere ve patronlarınıza zincirli köle olmayacaktır. İşçi sınıfını sömürmenize, yandaşın ve sermayenin cebini doldurmanıza bizler kocaman bir ‘hayır diyoruz’”

***

Hürriyet’in konuşması böyle…

Kiralık ev, kiralık araba, kiralık eşya gibi söylemleri gördük, sonunda “kiralık işçi” kavramını da gördük… Bakalım,  daha “kiralık” neler göreceğiz…

 

Sima Vakfı’ndan Laz Kültürü atağı

Sima Vakfı Başkanı Orhan Bayramin, başkan yardımcısı Aziz Cengiz ve yönetim kurulu üyeleri Nevin Gülen ve Gülin Başak, önceki gün Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ı makamında ziyaret etti. Başkan Bayramin, Büyükakın’dan Laz kültürünü ve dilini yaşatmak için yaptıkları projelere destek istedi.

 

Seyfettin Karamızrak öğrencilerle buluştu

Gölcük Belediyesi, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü Gölcük’te Öğrenci Olmak Projesi kapsamında Okur Yazar Buluşması’na yazar Seyfettin Karamızrak oldu.Karamızrak, Üşüyen Düşler adlı şiir kitabı ile Adnan Menderes İmam Hatip Lisesi 10. ve 11. sınıf öğrencileriyle bir araya geldi. Karamızrak, öğrencilere kişisel ve mesleki tecrübelerini aktarırken, yayınladığı şiir kitabından da eserlerini okudu. Program, öğrencilerin Seyfettin Karamızrak’a kitaplarını imzalatmasıyla sona erdi. Bu projenin eğitime katkı sağladığını düşünüyorum.

 

Solakoğlu sunum yaptı

CHP Gölcük ilçe Başkanlığı Değirmendere Temsilciliği’nde “Anayasa Değişikliği ve Başkanlık Sistemi “ konulu söyleşi düzenlendi. Kocaeli Baro Başkanı ve CHP milletvekili adayı A. Tamer Solakoğlu, etkinlikte sunum yaptı.  Solakoğlu, “AKP iktidarının demokratik ve insan haklarına dayalı bir anayasa yapmak niyetinin olmadığını söyleyerek, “AKP’nin tek derdi başkanlık sistemi. Başkanlık sistemini getirerek ülkemize çağ atlatacaklarını iddia ediyorlar. Ancak AKP iktidarı sadece mutlak ve denetimsiz iktidar istiyor ”dedi. Solakoğlu, haklı… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanlık Sistemi için engel gördüğü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu bile harcadı…

 

Kuruçeşme’de panayır günleri

İzmit Belediyesi’nin esnaflara destek için başlattığı panayır günleri Kuruçeşme’de devam edecek. “Alışveriş Çarşıdan Yapılır” sloganıyla başlatılan panayır günlerinin beşincisi bugün saat 14.00’te Kuruceşme’de yapılacak. Bir hafta  sürecek etkinlikle  esnaflar önemli oranda indirimler  uygulayacak” dediler. Kuruçeşme’deki  indirim panayırının büyük ilgi görmesi bekleniyor.

 

Samsunlular birlikteliği sağladı

Gölcük Samsunlular Derneği Başkanı Kurtça Kaygısız, dernek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Kaygısız, dernek çalışmalarının 2015 yılı ve 2016 yılının bu ayına kadar güzel gittiğini belirtti. Kaygısız, “Haftalık ya da aylık toplantılarımız devam ediyor. Bizler sorunlarımızı ve etkinliklerimizi üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz toplantılarımızda belirliyoruz. Bizler Gölcük’te Samsunlu hemşehrilerimiz ile birlikteliği sağladık.  Bizim içinde önemli olan bu” dedi. Samsunlular birlikteliği sağladı, darısı diğer derneklerin başına.

 

Başiskele’ye yeni park alanları…

Başiskele Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından İlçe genelinde ihtiyaca göre tespit edilen bölgelere yapıyor. Belediye tarafından Şehit Ekrem Mahallesi Şehit Engin Özkaradeniz Caddesi üzerinde yapımını başlanan parkın futbol sahasının çalışmalarını sürdüren ekipler oyun gruplarının zeminini kauçuk ile kaplıyor. Belediyelerin park yapması, çevreyle ilgili çalışmalar yapmasını her zaman önemsiyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR