Ümitsiz olmayın!..

MAKALEYİ DİNLE

Alınan her yenilginin bizi ümitsizliğe yönelteceğini inanmaktan vazgeçin. Her yenilgi gelecekteki galibiyetlerin habercisidir. Futbolda beklentilerimiz gerçekleşmedi. Hentbolda Şampiyonlar Ligi temsilcimiz maç kayıpları yaşasa da bizi bir adım öne taşımıştır.

Ülkemiz, TOHM sistemi ile önce 2016’ya sonra da 2020’ye doğru yelken açmış durumda. Çeşitli branşlarda yetenekli sporcuları keşfetmeye çalışıyor, başarıya susamış antrenörleri bu sistem içinde yer veriyor. Federasyonlarımız vitrinlerini geliştirmede çaba göstermeye çalışırken mutfağı unutmuyor.

Bu sisteme Üniversitelerden ne ölçüde destek geliyor? İşte bu soruya doğru cevaplar bulmalıyız. Bazı branşlarda Üniversitelerimizin spor bölümleri diye kısaltarak bahsetmek istediğim birimlerine yöneliyorum.

Bazılarında alanlarında en üst düzey sporculuk yapmış, bunun yanında akademik araştırmalarda yer almış hocalarımız bulunuyor. İşin her iki tarafında bulunanlar spor öğrencisi olanlar için çok büyük şans. Ama bu hocalarımızın aynı zamanda milli görevler içerisinde yer alması sağlanmalıdır. Bu işbirliği yapılabildiği sürece adı geçen sistem başarılı ile devam eder. Aksi halde hüsranla sonuçlanır.

Bu proje yalnızca sporcu yetiştirme değil aynı zamanda antrenörlük mesleğinin bir sınavı olmaktadır. Dikkat ediniz bazı branşlarda alanında Dünya çapında ünlü ve başarılı işler gerçekleştirmiş antrenörler ülkemizde görev yapıyorlar. Onların deneyimlerinden fazlası ile yararlanmak gerekiyor.

Tabi bu iş için bizim antrenörlerimizin yabancı dil bilgi ve konuşma seviyelerinin etüt edilmesi gereklidir. Bu vesile ile antrenörlük bölümlerinde okumakta olan öğrencilerimizin yüksek düzeyde yabancı dil eğitimi alması konusu yeniden ve ısrarla gündeme getirilmesi gereklidir.

Yazımızın başında biraz karamsar ifadeler yer alsa da çalışma ve planlı olma ile istenilen hedeflere ulaşılabileceğine inanıyorum. Bugün ne kadar büyük bir coğrafya olduğumuzu gözünüzün önüne getirin. Ne kadar çok çocuk ve gencimizin olduğunu düşünün. Çok inatçı ama bilgisi, deneyimi ile iş yapmayı bekleyen birçok teknik adamımızın aslında kendilerine görev verilmesini beklediğini unutmayın.

Malzemeler hazır. Bütün mesele bunları bir araya getirmede kullanılacak olan tutkalın bulunmasıdır. Son bir gayret bize başarının, performansın yolunu açabilir. Bilgi, kültür, deneyim, disiplin ve yönetim bu işin önemli parçalarıdır.

Çalışmaya devam…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj GönderYÜKLENİYOR