İş kazasını önle, teşvik kap!

MAKALEYİ DİNLE

Yaklaşım yayınlarında konuya ilişkin tespitler yapılmıştır. Buna göre;

İş kazası yönünden ülke sicilimiz maalesef bozuk. İş kazasında Avrupa’da birinci, Dünyada ikinci sıradayız. İş kazasının yol açtığı ekonomik kayıplar bir yana verilen can kayıpları ülkemizin kanayan yarası. Yetkililerce iş kazalarını önlemek, kanayan yarayı durdurmak için çeşitli yasal düzenlemeler yapıldı. 6645 sayılı Kanun ile yeni bir teşvik getirildi. 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na eklenen Ek 4. maddeyle getirilen teşvik, çok tehlikeli sınıfta yer alan  işyerlerinden, 10’dan fazla (11 ve daha fazla) çalışanı bulunan işyerlerini kapsıyor.

 

Getirilen teşvik ne?

Teşvikten belli şartları sağlayan işyerleri yararlanacak. Teşvik şartlarını sağlayan işveren, üç yıl süresince işsizlik sigortası primini “yüzde 2” yerine “yüzde 1” oranında ödeyecek. Yani iş kazasını önleyen işverenler, işsizlik sigortası primini yüzde 50 oranında daha az ödeyecekler.

 

Teşvik nasıl uygulanacak?

Teşvikten yararlanabilmesi için işyerinin;

  • 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında “çok tehlikeli” sınıfta yer alması,
  • 10’dan fazla (11 ve daha fazla) çalışanı bulunması,
  • İşyerinde üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmemiş olması gerekiyor.

İşyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı, teşvik olarak bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere ve üç yıl süreyle “yüzde 1” olarak alınacak.

 

İşçi sayısı nasıl hesaplanacak? 

Teşvikten yararlanmak için işçi sayısı hesaplanırken; Türkiye genelinde birden fazla kayıtlı çok tehlikeli sınıfta yer alan işyeri bulunan işverenin, çalıştırdığı toplam çalışan sayısı dikkate alınacak. Örneğin; çok tehlikeli işyerleri olmak koşulu ile İstanbul’da 5 işçi, Adıyaman’da 3 işçi ve Malatya’da 4 işçi çalıştıran bir işverenin teşvikten yararlanıp yararlanamayacağının tespitinde üç işyerinde çalışan sayısı toplanarak hesap yapılacak. Bu işverenin üç işyerinde 12 çalışanı (ondan fazla) olduğundan teşvikten yararlanabilecek. Dolayısıyla bu düzenleme teşvikten yararlanacak işveren sayısını artıracaktır.


Teşvik hangi hallerde kesilecek? 

Teşvikten yararlanarak yüzde 2 yerine yüzde 1 oranında işsizlik sigortası ödeyen işyerinde, ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmesi halinde, takip eden aydan itibaren bu teşvik uygulamasına son verilecek. İşverenler öngörülen şartları tekrar sağlamaları ve talepleri halinde bu teşvikten yeniden yararlanacaklar. 

Teşvikten yararlanan işverenlerden; iş kazalarını bildirmeyenler, iş kazasının meydana geldiği tarihten itibaren yararlandıkları primleri yasal faizi ile birlikte geri ödeyecekler ve bu teşvikten beş yıl süre ile yararlanmaları yasaklanacak. Haklarında yasaklama kararı verilen tüzel kişilerin; şahıs şirketi olması halinde, şirket ortaklarının tamamı hakkında; sermaye şirketi olması halinde ise sermayesinin yarısından fazlasına sahip olan gerçek veya tüzel kişi ortaklar hakkında yasaklama kararı verilecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR