Devlet intikam almaz!

MAKALEYİ DİNLE

Bir düşünün Devlet durup dururken evinizi istimlak etmiş,sizi memuriyetten atmış,maaşınıza ve mallarınıza el koymuş, Bu durumda demokratik bir ülkede ne yaparsınız .Bunu hangi Devlet kurumu yapmış ise hemen ilgili bağımsız mahkemelere başvurur ve haksız kararların ortadan kaldırılmasını istersiniz.

Bağımsız savcılar,mahkemeler dosyanızı inceler,delillerinize bakar,haklı iseniz hakkınızı iade eder.

Yani idarenin eylem ve işlemleri bağımsız yargı tarafından ADALET ilkeleri etrafında incelenir.Karşı taraf Devlet bile olsa mahkemeler adil olan ne ise Devlete karşı da olsa kararını verir ve hakkınızı alırsınız.İşte bu devlet hukuk devletitir,Adeletli ve demokratik devlettir.

Devlet ve devleti yönetenler her zaman haklı olmaz,kimin haklı,kimin haksız olduğuna bağımsız mahkemeler,gerekirse Anayasa mahkemesi,Avrupa insan hakları mahkemesi karar verir.Balyoz,ergerekon gibi davalarda da böyle olmadı mı ?

Bu yüzden Anayasamızın birinci maddesi “ Türkiye Devleti bir CUMHURİYETTİR “ dedikten sonra; ikinci maddesi de “Türkiye Cumhuriyeti toplumun huzuru,milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı,Atatürk milliyetçiliğine bağlı ,başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik laik HUKUK DEVLETİDİR “ der.

15 TEMMUZ DARBE KALKIŞMASINI yapanlar ,varsa vatan hainleri;en ağır ceza ile cezalandırılmalıdır.Bunda en küçük bir şüphe yok.Ama kimin gerçek şuçlu olduğuna kim karar verecek,iktidar ve Devlet mi ? Yoksa Hukuk Devleti içinde bağımsız mahkemeler mi ?

Karı koca hakimi hapsettiniz,maaşlarını kestiniz,lojmandan attınız,çocuklarını aç bıraktınız.Okulu,şirketi kapadınız,öğrencileri okulsuz çalışanları işsiz bıraktınız.Bunları yaparken de hiç bir mahkeme kararına dayanmadınız.Kanun hükmünde kararname ile yani kanunla yaptınız ve buna karşı dava açılamaz dediniz,dava açılmasına engel oldunuz.Onları aç,susuz,evsiz,parasız bıraktınız,çocuklarını dahi cezalandırdınız.

Bu şekilde ne hukuk devleti,ne adalet ve ne de demokrasi bırakırsınız,kurunun yanında yaşı da yakarsınız,yaşananlarda olduğu gibi .Abdullah Öcalanın yargılanması kadar dahi bu insanlara yargı hakkı vermezseniz,avukatlarına gereği gibi savunma hakkı vermezseniz,eski arkadaşlarınızdan Devleti kullanarak intikam alıyorsunuz ,ama bunu yaparken günahsız insanlara da acı çektirorsunuz demektir.

Demakratik ülkelerde herkesin bağımsız mahkemelerde yargılanma hakkı vardır,katilin,vatan haininin bile .Bunu yapmazsanız varlık sebebinizi meşruiyetinizi yitirirsiniz.Unutmamak gerekir ki; Devlet babadir-müşfiktir-suçluyu yakalar bağımsiz yargıya teslim eder.devlet intikam almaz-yargılar –devlet kendi kararlarini değil mahekme kararlarınıi icra eder ,o karar ne ise .

Devleti yönetenlen hırsa kapılarak Devleti intikam aracı yapmamalıdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR