Futbolda sistem

MAKALEYİ DİNLE

Sporda başarılı sonuçların alınmasını beklemek ciddi bir hazırlık periyodu gerektirir. Bunun teorik temelini yıllar önce editörlüğünü yaptığı kitapta yazmıştı Dietrich Harre. O zamanlarda Kurt Wilke, Matweyev, Saciorsky, Werkoşanski gibi antrenman bilimciler benzer konularda araştırma ve deneyimlerini spor insanları ile paylaşmıştı.

 

BOŞUNA ZAMAN KAYBETTİLER

Eski doğu bloğu ülkeleri sporda benzersiz rekorlara imza attıkça, batı bu konuyu açıklamakta güçlük çekiyordu. Atletizm, futbol, yüzme, cimnastik, hentbol ve daha bir çok branşta ulaşılan rekor ve dereceler akılalmaz boyutlar da idi. Bunun nedenlerini araştırmak yerine "Bunu nasıl yaparlar?" sorusunu ortaya atıp boşuna zaman kaybettiler.

 

DOĞU VE BATI ALMANYA'NIN BİRLEŞMESİ

Sonrasını herkes daha iyi hatırlayacaktır. Doğu ve Batı Almanya birleşince, doğudan gelen bazı sporcular "Bize zorla doping verdiler" diyerek konuyu bükmeye çalıştılar. Hekimleri suçladılar, başarılı olmalarını dopinge bağladılar. Tarafsız gözlemciler, doğu-batının birleşimi sonrasında yeni Almanya'nın daha başarılı sportif sonuçların geleceğini umuyorlardı. Ama beklenen olmadı. Asla o dönemin ışıltılı rekorları ortaya çıkmadı. Hatta aynı Almanya, var ettiği derecelere ulaşmakta zorluklar yaşadı.

 

NEDEN FUTBOL?

Biz bunları tartışırken başka bir konuda inanılmaz bir sonuç Dünya'yı şok etti. 2014 Futbol Dünya Kupası'nı Almanya kazandı. Hem de Brezilya'yı çok farklı bir gol farkı ile yenerek… Peki neden futbol.. ? Bunun birinci sebebi Dünyanın en popüler sporu ve her açıdan yüksek maddi gelir yaratıcısı olmasıdır. Yıllarca konuşulacak bir efsane yarattılar. Bu sonuç tesadüf olmayıp,  kökleri duvarın yıkılmasına kadar uzanır. "Tempo Spiel" şeklinde kodladıkları antrenman metodiğini geliştirdiler. Bunu bir sistem olarak görebilirsiniz. 12 yıllık bir çalışma sonrası bunun faydalı sonuçlarını bir Dünya şampiyonu olarak tescillediler.

 

ADANMIŞ BİLİM İNSANLARI LAZIM

Brezilya'nın popüler futbol oyunu anlayışı, İngiliz futbolunun sert ve mücadeleci şekli dışında Almanların bu "tempo oyunu"  diyebileceğimiz sistemle Dünya şampiyonu olmaları araştırılmalıdır. Bunun incelemesini üniversitelerin Antrenör Eğitimi Bölümleri ya da bu alana kendilerini adamış bilim insanları yapmalıdırlar.

 

TFF'YE DUYURULUR!..

Dikkatle bakıldığında artık spor ve özellikle futbol bir sistem oyunudur. Temel teknik ve kondisyonel özelliklerin tamamlanması sonrasında bu oyun bir sisteme dayandırılmazsa başarı da gelmez. Kodları tarafımızda saklanmış bu sistemi yaratmak çok zor değildir. Antrenörler ve futbol eğiticileri tarafından öğrenilecek bu metod futbolun gelişimi için önemlidir. Alt yapı, yaş altı gruplar, kulüp yapılanmaları, mali konular kadar antrenörlerin bir sistem hedefli yetiştirilmeleri önemlidir. Gereksiz tartışmaları bir tarafa bırakıp, bu konuya ağırlık verme zamanı gelmiştir. Futbol Federasyonu'na duyurulur!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR