Küçük Millet Meclisi’ne ne konuşuldu?

MAKALEYİ DİNLE

MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş’ın başını çektiği Kocaeli Küçük Millet Meclisi, önceki gün KYÖD Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi…

Toplantının moderatörlüğünü Bahri Odabaş yaptı.

Toplantıya siyasi partilerden CHP, HDP ve bazı sivil toplum kuruluşları katıldı. 

Toplantıda ikram için İzmit’in simidi tercih edildi.

Meclisin hazırladığı genel gündemle ilgili sunum izlendikten sonra toplantının açılış konuşmasını Bahri Odabaş yaptı.

Odabaş, “Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı MİA (Merkezi İş Alanları) Projesini anlatmaları için davet ettik. Fakat katılım göstermemelerini halkın takdirine bırakıyoruz” dedi.

**

MİA Projesi ile ilgili ilk sözü alan CHP eski Meclis üyesi Av Fahri Örengül, belediyeleri eleştirdi.

Örengül, “İkinci olarak Meclis’ten geçen MİA Projesi, iptal edilen birinci MİA’dan daha çok beterdir. Son çıkan bilirkişi raporu da MİA’nın reddi yönündedir. 41 Burada faaliyete geçtikten sonra o bölgede trafik felç oldu. MİA hayata geçtiği takdirde hepten felç olur. Gerek ulaşım, gerek çevre, gerek deprem riski, gerek olumsuz yapılaşma ve gerekse sulak alanın yok edilmesi ile doğal hayatın felce uğraması gibi birçok nedenlerden dolayı MİA için o alan uygun değil. MİA’nın kentin kuzeyinde başka bir alanda yapılması daha uygun olur.

Büyük alanlar el değiştirdi, şu anki haliyle sadece siyasi iktidara acil rant sağlamaktan başka bir işe yaramıyor. Gerek vatandaşların, gerek sivil toplum kuruluşlarının ve gerekse Meclis üyelerinin dava açarak problemin çözümüne katkı sunmalarını tavsiye ediyorum, bir Avukat olarak ta gerekli desteği vermeye hazırım” dedi.

**

MİA ile ilgili söz alan sivil toplum kuruluşları da dar bir mekana sıkışan kent merkezinin AVM’ ler ve MİA’ larla yaşanamayacak bir kent haline dönüştürüleceğini, ileride buraya yatırım yapanların da zarar edeceğini, şimdiden 41 Burada’da dükkanların boşaltılmaya başladığını, böyle sıkışık yerlere insanların da rağbet etmeyeceklerini ifade ederek bu karardan Ak Parti yöneticilerinin vazgeçmelerini beklediklerini ifade ettiler.

**

CHP adına söz alan başkan yardımcısı Adnan Tok, MİA’yı yakından takip ettiklerini, olumsuz bir proje olarak gördükleri için hayata geçmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

**

HDP adına söz alan Sinan Odabaş,” AKP, boş kalan Körfez köprüsüne insanları zorlamak için bu bölgeyi felç etmek ve kendilerine rant çıkarmak istiyor. Kentin Mimarlar Odası, üniversite ve sivil toplumla birlikte projelerle şekillenmesi lazım” dedi.

**

Odabaş’ın gönderdiği metinde Kocaeli Küçük Millet Meclisi’nde bunlar konuşulmuş…

CHP’li Fahri Örengül’ün dediği gibi 41 Burada AVM faaliyete geçtikten sonra o bölgede trafik iyice felç oldu…

Madem AVM gelecek, önce yolları yapsaydınız, daha sonra AVM’yi getirseydiniz…

Kendisini Kocaeli Küçük Millet Meclisi’nin hamalı olarak gösteren MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, “Önyargılılar giremez” deyip yıllardır bu meclisi topluyor, kent gündemiyle ilgili değerlendirmede bulunuyor…

Odabaş, MİA projelerini anlatmaları için Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve Başkan Nevzat Doğan’ı toplantıya davet ettiğini, ama gelmediklerini, korktuklarını söylüyor. Korktuklarını sanmıyorum ama onlar gidecekleri yerleri iyi seçerler. Kendilerine 1 gram muhalif olan yerlere gitmezler… Gazetelerde yaptıkları ayrımı, diğer kesimlerde de yaparlar…

 

İzmit Belediyesi’nden çöplük yazıma cevap geldi

İzmit Belediyesi’nden “ Turgut Mahallesi’ni Pislik Götürüyor” başlıklı yazıma cevap geldi.  Belediyenin Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yazıda bahsi geçen alanın “ÖZEL MÜLK ALANI” olduğu ve bu nedenle de temizlenmesi konusunda herhangi bir müdahale yapılamadığı, fakat mülk sahibine gerekli uyarının yapıldığı kaydedildi.

 

Subaşı, Kandıra’da göreve başladı

Kandıra Devlet Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Dr. İsmail Ege Subaşı’nın tayinin çıkmasının ardından yerine geçici görevlendirmeyle gelen Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Abdullah Güneş göreve başladı. 1982 İstanbul doğumlu olan Güneş, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Uzmanlığını Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden aldı. Cizre ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’nde çalıştıktan sonra Kandıra’da göreve başladı.

 

İşte en çok verilen bebek isimleri!

TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre 2015 yılında Kocaeli’de

en çok verilen bebek isimleri erkeklerde Yusuf, Eymen, Mustafa, Ömer ve Berat olurken, kızlarda ise Zeynep, Elif, Hiranur, Miray, Ecrin oldu. Türkiye'de en çok verilen bebek isimleri erkeklerde Yusuf, kızlarda ise Zeynep olduğu belirtildi.

 

Gönüllü itfaiyeci Konya’da ödül aldı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında Uluslararası Gönüllü İtfaiyecilik Tanıtım Programı düzenlendi. Programda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı Molla Fenari Gönüllü Müfreze sorumlusu Mehmet Sadık Kabaca'ya Türkiye’nin en iyi ve en başarılı gönüllü itfaiyeci ödülü verildi.

 

Giresun Valisi Kocaeli’ye gelecek

Giresun Valisi Hasan Karahan başkanlığında ekim ayı kaymakamlar koordinasyon toplantısı Yeşil Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde yapıldı. Toplantı gündeminden önce, Kocaeli Giresun Federasyonu Başkanı Süleyman Karaman,15–18 Ekim tarihleri arasında Kocaeli’nde gerçekleşecek “Giresun Tanıtım Günleri” ile ilgili bir sunum yaptı. Sunumu beğenen Vali Karahan, Kocaeli’de yapılacak tanıtım günlerine katılacağını söyleyerek Kocaeli’nde yaşayan Giresunlu hemşerilerine selamlarını gönderdi.

 

Yaşam süresi 78 yıl

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verileri göre doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için toplamda 78, erkeklerde 75,3 ve kadınlarda 80,7 yıldır. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşamakta olup, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,4 yıldır.

 

Öğrenciler çorba çeşmelerini sevdi

İzmit Belediyesi tarafından ilki 2012 yılında faaliyete geçirilen ve daha sonra sayıları 7’yi bulan çorba çeşmelerinden öğrenciler de çok memnun. Şimdiye kadar 5 milyona yakın kişinin yararlandığı çorba çeşmelerinden Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde 2 adet bulunuyor. Yaz tatili boyunca çorba akmayan çeşmelerden birinden hafta içi her gün 08.30-10.30 saatleri arasında, diğerinden de 19.00-21.00 saatleri arasında öğrencilere ücretsiz çorba servisi yapılıyor.

 

Kandıra’da halkın sağlığı korunuyor

Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Fırıncılar Odası’nın 250 gram ekmeğin 1.25 liradan satılması kararını mahkemeye taşımıştı. Tüketici Mahkemesi de valiliği haklı bularak 250 gram ekmeğin 1 liradan satılmasına karar vermişti. Bazı fırınların hala ekmeği 1.25 kuruştan sattığı belirtildi.  Kandıra Belediyesi zabıta ekipleri, tüm esnaflara fiyat ve gramajları gösteren çizelgeleri vatandaşların görebilecekleri şekilde asmaları istiyor. Zabıta ekipleri kurallara uyanlara teşekkür ediyor, uymayanlar hakkında yasal işlem yapıyor…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR