Karaosmanoğlu, Kocaelispor konusunda daha cüretkar olmalı

MAKALEYİ DİNLE

Yıl 1999…

Türkiye 17 Ağustos sabahına büyük, korkunç bir olayla uyanmış…

Gölcük merkezli olarak Marmara Bölgesi 7,4 şiddetinde sarsılmış, resmi rakamlara göre 17 bin küsur, gayriresmi rakamlara göre ise yaklaşık 50 bin insanımız hayatını kaybetmiş.

Bu olay kolay bir şey değildi.

Yeni ve farklı bir ile insanların yaşadıkları korkudan, stresten uzaklaştırılması, toplumsal travma dedikleri hadisenin önüne geçilmesi gerekiyordu.

Derken burada milletin imdadına, özellikle gençlerin imdadına spor yetişti.

Türkiye’de süper lig maçları başlıyordu.

Ve Kocaelispor da süper ligde ilimizin bir temsilcisiydi.

Herkes “Sen büyüksün”, “Senin büyüklüğüne depremde ayakta kalmak yakışır” diyerek Kocaelispor’un lige devam kararı almasını alkışlıyordu.

Bu şehrin dışındaki insanlarsa, koca koca binalar kağıt gibi devrilirken yılların çınarı Kocaelispor’un yıkılmamasını hayret ve gıpta ile seyrediyordu.

Spor sayesinde büyük bir şehir artık kendine gelmişti. Çünkü şurada herkes hemfikirdi ki, Kocaelispor bu şehrin en büyük ortak paydasıydı…

Ve o Kocaelispor birkaç yıl öncesinde büyük bir rezillik yaşadı. Amatör kümeye düştü. Ta ki geçen yıla kadar. Kulübümüz yeniden profesyonel lige yükseldi. Kocaelispor ile birlikte şehir de aslında profesyonelliğe yükseldi. Sadece şu ana kadar bunun farkına varamadık, hepsi bu…

Bugün büyük bir inat söz konusu Yeşil Siyah camiaya karşı. Sadece Sefa Sirmen adı ile ilgili olduğunu düşünmüyorum bu inadın. Belki de gerek görmüyorlar. Ancak geçmişin aksine Kocaelispor bugün bir oy deposu değil. Yani Kocaelispor’un başarı ya da başarısızlığı ilimizde siyaseti etkilemiyor.

Geçmişte bunun tam aksi bir durumu söz konusuydu. Kulüp başkanı, aynı zamanda siyaseten seçilmek zorundaydı. Yoksa işler yürümüyordu, özellikle politik noktada.

Bugün Kocaelispor, 3. Lig’e yükseldi, fakat yine büyük bir tehlike ile karşı karşıya. O tehlikenin adı elbette maddiyat. Vergisi, SGK’sı, devlete olan yığınla borç var. Ayrıca millete yapılması gereken ödemeler sırada bekliyor.

Burada devreye yine siyaset giriyor.

Ya da girmeli diye biz kendimizce fanteziler üretiyoruz. Haliyle gözümüz kulağımız Büyükşehir’in Reis’i İbrahim Karaosmanoğlu’nda…

İbrahim Bey, çeşitli sebeplerden dolayı Kocaelispor’a istenen ve hak ettiği değeri bir türlü veremedi. Bunun nedenlerini, nasıllarını geçiyorum ve artık önümüze bakmamız gerektiğini düşünüyorum.

Malum, geçtiğimiz günlerde Başkan Karaosmanoğlu, antrenman sahası sorunu yaşayan Kocaelispor’umuza bir tesisinin kapılarını açmış. Haliyle uzun zaman sonra böyle bir sıcak durum yaşanınca akıllara, “Başkan acaba Kocaelispor’a yeşil ışık mı yaktı?” diye sorusu geldi.

Her ne kadar Kocaelispor bugün şehirde seçim sonuçlarına bir etkide bulunamasa hala kentin en değerli ortak paydası olarak gözümüzün önündedir. Yeşil Siyahlı camianın büyüklüğü inanın bugüne kadar içinden çok sayıda siyasi ya da devlet büyüğü çıkarmıştır.

Bakıldığı zaman Sirmen bu noktada adını Kocaelispor ile duyurmuş olsa da, unutulmamalı ki İbrahim Karaosmanoğlu’nun da bir dönem bu kulübün kapısından girmişliği, yönetim kurulu üyesi sıfatı ile kurul toplantısına katılmışlığı vardır.

Haliyle Yeşil Siyahlı camiaya yabancı değildir. Öyle ya da böyle geçmişte bu kulübe desteği de olmuştur. Ancak bugün artık inatların kırılmasının zamanı gelmiştir. Kocaelispor’a hak ettiği değeri vermek elbette bir zorunluluk olmasa da gerekliliktir.

Karaosmanoğlu da bu konuda artık biraz daha cüretkar olmalı ve cesur adımlar atabilmelidir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR